Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitorowanie zużycia energii przez internet

Defenestrator 20 Sty 2009 22:25 7531 7
  • Monitorowanie zużycia energii przez internet

Celem autora było stworzenie urządzenia umożliwiającego kontrolę zużycia energii w domu przez internet. Rezultat widać na stronie - zawiera ona wykres zużycia energii elektrycznej aktualizowany co 10s. Sama zasada działania konstrukcji jest dość prosta: prąd mierzą cęgi pomiarowe założone na kable dochodzące z sieci do domowej instalacji, a sygnał z nich pochodzący jest wzmacniany przez bardzo prosty układ analogowy i monitorowany za pomocą modułu ioBridge. Moduł ten umożliwia dostęp do danych przez internet bez potrzeby instalowania prądożernego domowego serwera. Dzięki zastosowaniu widgetów dostarczanych wraz z ioBridge, kilku funkcji JavaScriptu oraz usługi Google Charts Autorowi udało się uzyskać estetyczne wykresy zużycia energii i możliwość dokonywania na nich obliczeń w czasie rzeczywistym.

Źródło

Monitorowanie zużycia energii przez internet Monitorowanie zużycia energii przez internet Monitorowanie zużycia energii przez internet

Fajne! Ranking DIY
  • #2 21 Sty 2009 08:33
    mojomax
    Poziom 15  

Podoba mi się ten pomysł.
    Sam chętnie bym coś podobnego u siebie w domu popełnił.

mam już komputer-router z linuxem, który pracuje na okrągło, m.in. monitoruje temperaturę w domu. Dobrze by było gdyby tworzył również wykresy.

Mam taką przystawkę http://www.geocities.com/lptscope/,, którą mogę wykorzystać do pomiaru napięcia.

I teraz pytanie do kolegów - jak prosto i efektywnie mierzyć moc pobieraną przez mieszkanie ?

Miernik cęgowy jest trochę drogi, czy można zbudować "własny miernik cęgowy" małym nakładem sił ?

Czy lepiej mierzyć spadek napięcia na jakimś rezystorze połączonym w szereg przed bezpiecznikami ?

• #3 21 Sty 2009 08:47
    __Maciek__
    Poziom 19  

Odradzałbym miernik cęgowy.
    Wg. mnie dobrym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie przekładnika prądowego ( w TME są do 50 A ) a do tego cena strawna. Na wyjściu masz napięcie proporcjonalne do prądu, układ galwanicznie odizolowany.
    Jedyny minus jest taki, że trzeba rozłączyć instalację żeby przeciągnąć przewody przez przekładniki. Ale to chyba nie problem :D.

Zapomniałem, można też wykorzystać halotrony ... jeszcze tańsze rozwiązanie, ale trochę bardziej skomplikowane.
    No i link do przekładników : Link

• #4 21 Sty 2009 09:46
    mojomax
    Poziom 15  

__Maciek__ napisał:
    Odradzałbym miernik cęgowy.
    Wg. mnie dobrym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie przekładnika prądowego ( w TME są do 50 A ) a do tego cena strawna. Na wyjściu masz napięcie proporcjonalne do prądu, układ galwanicznie odizolowany.
    Jedyny minus jest taki, że trzeba rozłączyć instalację żeby przeciągnąć przewody przez przekładniki. Ale to chyba nie problem :D.

Zapomniałem, można też wykorzystać halotrony ... jeszcze tańsze rozwiązanie, ale trochę bardziej skomplikowane.
    No i link do przekładników : Link

To bardzo ciekawe.

Takiego przekładnika prądowego - nie można samemu sobie nawinąć ?

Możesz napisać coś więcej o hallotronach ?

• #5 21 Sty 2009 17:39
    zck
    Poziom 12  

Nawinąć można, to cewka z otworem przez który przekłada się przewód którym płynie prąd zmienny, zadziała to jak transformator kiedy będzie płynąć prąd.

Kupiona oczywiście jest wykonana z odpowiedniej grubości przewodu o odpowiedniej ilości uzwojeń przez co zane jest przełożenie.

• #6 21 Sty 2009 19:47
    wojtek999
    Poziom 16  

Coś podobnego tworzyliśmy z kolegą na prace dyplomową w technikum. Oprócz wskazań zużycia energii można było włączyć jakieś urządzenia w domu lub sprawdzić stan czujnika na stronie internetowej. Z tym, że z racji małego doświadczenia zmuszeni byliśmy użyć PC-ta do komunikacji modułu z internetem. Ale to w końcu technikum było;)

• #7 21 Sty 2009 20:26
    Pinecha
    Poziom 13  

Z praktyki wiem i proszę nie zostawiać uzwojenia przekładnika prądowego bez obciążenia - może wystąpić łuk elektryczny na nim.
    Dla dociekliwych to również transformator napięcia o przełożeniu ilość zwojów nawiniętych na rdzeniu do 1
    zobacz http://pl.wikipedia.org/wiki/Przek%C5%82adnik_pr%C4%85dowy
    Taki łuk i wysokie napięcie spowoduje spustoszenie w ukł elektronicznych i może być niebiezpieczne dla człowieka

• #8 22 Sty 2009 00:10
    __Maciek__
    Poziom 19  

Kolego mojomax jeśli chodzi o pomiar prądu halotronem to proponuje na początek poczytać o efekcie Halla.
    Jeden z pierwszych linków na Google : Link.

Wg. mnie gotowe przekładniki prądowe są bardzo dobrym rozwiązaniem, kolega zck chyba wyjaśnił dlaczego.