Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

oznaczenia w nazewnictwie uC ATMega

Tomkiewicz 20 Sty 2009 22:59 4112 10
  • #1 20 Sty 2009 22:59
    Tomkiewicz
    Poziom 13  

Witam, trochę się gubię w nazewnictwie µC ATMega - prosiłbym o zweryfikowanie, czy dobrze się domyślam i uzupełnienie tego, co nie wiem.

Przykład: ATMega 16L-8PU

16 - ilość pamięci na program w kB (kilobajtach. A może bitach?)
    L - coś, przez co µC jest gorszy?
    8 - taktowanie procesora w MHz
    P - obudowa DIP (A dla SMD)
    U - ?

na kości jest trójkącik - to znaczy, że układ jest PB-free?

i jeszcze jest tam napis - na różnych modelach inny, ale na różnych egzemplarzach tego samego modelu taki sam, na moich taki:

ATMega 8L-8PU - 0801I
    ATMega 16L-8PU - 0703J
    ATMega 32-16PU - 0810D

a do tego są jeszcze inne dziwne modele, których całkiem nie mogę rozszyfrować - ATMega 162-16PU, ATMega 644P-20PU, ATMega 2561-16AU i sporo innych, mających pierwszy człon nie będący żadną całkowitą potęgą dwójki

• #2 20 Sty 2009 23:05
    dawid512
    Poziom 32  

L oznacza że ta wersja działa od 2.7V ale max częstotliwość taktowania to 8MHz. Wersje bez L są zasilane od 4.5V i mogą być taktowane z częstotliwością 16MHz.

Cytat:
    16 - ilość pamięci na program w kB (kilobajtach. A może bitach?)

W kB.

Cytat:
    i jeszcze jest tam napis - na różnych modelach inny, ale na różnych egzemplarzach tego samego modelu taki sam, na moich taki:

ATMega 8L-8PU - 0801I
    ATMega 16L-8PU - 0703J
    ATMega 32-16PU - 0810D

Ważne jest tylko to ATMega 8L-8PU a reszta to za pewne nr serii lub cos podobnego.

• #3 20 Sty 2009 23:07
    don diego
    Poziom 32  

datasheet - dokumentacja
    google - wyszukiwarka (między innymi datasheetów)

Powodzenia:)

• Pomocny post
    #4 20 Sty 2009 23:09
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

poczatek to nazwa, ktora niekoniecznie ma cos wspolnego z pojemnoscia pamieci (przyklady juz sam sobie znalazles)

literka L - producent gwarantuje poprawna prace z napieciem zasilajacym od 2.7V w gore, wersja bez L - od 4.5. wersja niskonapieciowa - gwarantowana poprawna praca z mniejsza czestotliwoscia maksymalna (zwykle o polowe niz dla wersji bez L - na przyklad mega8 - 16MHz bez L, 8MHz z L).

kolejna liczba - maksymalne gwarantowane taktowanie, przy jakim uklad pracuje poprawnie

dwie kolejne literki - typ obudowy (datasheet)

dwie kolejne cyfry - rok produkcji

dwie kolejne cyfry - tydzien produkcji

literka na koncu - pewnie jakies tam oznaczenie dziwne, ktore nie jest nic warte dla zwyklego czlowieka

4\/3!!

• #5 20 Sty 2009 23:34
    Tomkiewicz
    Poziom 13  

właśnie zauważyłem w datasheecie do 8(L), że jest wersja Commercial (0 - 70 st. C) o symbolu 8L-8PC i 8-16PC i wersja Industrial (-40 - 80 st. C) o końcówce symbolu "-PI". Tyle, że PU nie pasuje do żadnej...

A jak to jest z wewnętrznym oscylatorem? Obiło mi się o uszy, że takie coś jest, ale nie bardzo wiem, czy w tych co mam ten oscylator występuje (w datasheecie nic takiego nie widzę). Szybkie są takie oscylatory?

• Pomocny post
    #6 20 Sty 2009 23:38
    don diego
    Poziom 32  

PU jest w rubrykach Industrial. "U" masz wyjaśnione pod tabelką Ordering Information.

Jeśli chodzi o wewnętrzny oscylator to zainteresuj się rozdziałem System Clock and Clock Options.

• Pomocny post
    #7 20 Sty 2009 23:58
    dawid512
    Poziom 32  

Cytat:
    A jak to jest z wewnętrznym oscylatorem? Obiło mi się o uszy, że takie coś jest, ale nie bardzo wiem, czy w tych co mam ten oscylator występuje (w datasheecie nic takiego nie widzę). Szybkie są takie oscylatory?

Pisze, pisze tylko trzeba umieć szukać :). Wew. oscylator możesz ustawić na 1,2,4 lub 8MHz.

• #8 21 Sty 2009 02:02
    Tomkiewicz
    Poziom 13  

wielkie dzięki, w takim razie nazwnictwo rozszyfrowane - już mnie więcej sprzedawca w sklepie nie zagnie pytaniem, którą atmegę chcę ;)

a jeszcze co do tego trójkącika, on rzeczywiście oznacza bezołowiowość? Czy układ jest przez to gorszy, czy może jak jest zamknięty w takiej obudowie to nic mu nie będzie? Jeżeli jest jednak gorszy, to czy da się kupić go w wersji ołowiowej?

• #9 21 Sty 2009 02:27
    skynet_2
    Poziom 26  

Tomkiewicz napisał:
    a jeszcze co do tego trójkącika?

A nie wskazuje on przypadkiem na 1 pin ?

• #10 21 Sty 2009 07:18
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

czemu uklady bezolowiowe mialyby byc gorsze niz takie z olowiem? polprzewodniki tworzy sie z miedzi i krzemu, a nie z olowiu...

4\/3!!

• #11 21 Sty 2009 07:33
    arturt134
    Poziom 26  

W datasheet napisane jakie są dostępne wersje danego kontrolera. Jest tam też napisane, jakie oznaczenia są dla bezołowiowych, a jakie dla "ołowiowych". Rozdział Ordering Information.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson