Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik elektryczny

04 Kwi 2004 21:09 6103 6
  • Poziom 13  
    mam silnik elektryczny, na obudowie ma napisane 380 V 50 Hz połączony jest w gwiazde Y . Z silnika wychodzą trzy przewody niebieski czarny i brązowy, są terz dwa kondensatory spięte równolegle 4,7 uF
    moje pytanie jest takie ;czy mozna ten silnik podłączyc do napięcia 220V ?
    i jak to zrobić ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Podejrzewam, że ten silnik już pracował na 220V. Jednak musisz to sprawdzić dokładnie. Najlepiej pokaż komuś kto się zna na silnikach, bo coś te kolory mi nie pasują.
  • Poziom 28  
    Kondensatory są prawdopodobnie do pracy jednofazowej 230V. Włączone są zapewne pomiędzy dwie fazy a zasilanie na trzecią fazę i jedną z podłączonych do kondensatoera. Należy pamiętać, że silnik 3fazowy podłączony przez kondensatory do jednej fazy ma nie więcej niż 1/3 mocy znamionowej.
  • Specjalista AGD
    Ten temat byl przerabiany na forum,wlacz szukaj-silniki elektryczne
  • Poziom 14  
    Na logikę - czarny do fazy, niebieski do zera, kodensatory pomiędzy czarny a brązowy.
  • Poziom 21  
    zależnie od wymaganego kierunku obrotów.
    1 - faza
    2 - zero
    3 - faza przez kondensator

zobaczysz w którą stronę się zakręci. Sprawdź tylko czy wytrzyma bezpiecznik, bo na 230VAC będzie brał większy prąd. Na tabliczce znamionowej musi być to określone.
  • Poziom 12  
    Witam.

Do pracy silnika trójfazowego na napieciu roboczym 220V AC wystarczy tylko jeden kondensator wpięty pomiedzy końce dwoch cewek.
    Należy wytedy pamietać ze silnik jest słabszy o 30 %.

Pozdrowionka...... :wink: