Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie do silnika krokowego 5-fazowego.

corepride 21 Sty 2009 07:10 6792 9
  • #1 21 Sty 2009 07:10
    corepride
    Poziom 12  

Witam szanownych Forumowiczów.
    Mam za zadanie naprawić zepsutą maszynkę do ściągania izolacji z przewodów, w której zostało uszkodzone sterowanie silnikiem krokowym 5-fazowym. W załączniku przesyłam poglądowy szkic tego sterownika Sterowanie do silnika krokowego 5-fazowego., uszkodzeniu uległ układ SI-7501 oraz końcówka mocy SLA-5011, SLA-5012. Niestety znalezienie tego układu na rynku graniczy z cudem (podobno już dawno nie produkowany) w związku z tym muszę znaleźć jakiś alternatywny układ. Niestety nie mam dużego doświadczenia z silnikami krokowymi, a już na pewno nie z 5-fazowymi. W związku z tym zwracam się z prośbą o podpowiedź jaki układ mogę tutaj zastosować, ewentualnie jakie zastosować alternatywne sterowanie takiego silnika.

Pozdrawiam.

0 9
  • #2 21 Sty 2009 09:38
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Układ SLA5011 to zbiór 5 mosfet'ów z kanałem typu N.
    Zaś układ SLA5012 to zbiór 5 mosfet'ów z kanałem typu P.

Tak więc te dwa scalaki można zastąpić oddzielnymi mosfet'ami, dobranymi do parametrów silnika i sterowania.

Ten SI75-01 to nie jest przypadkiem SI7502 ? Z nim już będzie większy problem, podobno w starych kserokopiarkach czasem bywały.

0
  • #3 21 Sty 2009 14:10
    corepride
    Poziom 12  

Cytat:
    Układ SLA5011 to zbiór 5 mosfet'ów z kanałem typu N.
    Zaś układ SLA5012 to zbiór 5 mosfet'ów z kanałem typu P.

Zgadza się - te układy zastąpiłem już stosownymi tranzystorami.

Problem jest z SI-7501 - rzeczywiście jest on bardzo podobny do SI-7502, ale tak jeden jak i drugi jest praktycznie niedostępny w sprzedaży.....:cry:

0
  • #4 21 Sty 2009 14:46
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Jak nie znajdziesz scalaka to zostanie chyba albo zastosowanie innego sterownika np. do maszyn CNC, ale nie wiem ile one kosztują, albo zaprojektowanie własnego.

Swojego czasu kiedy potrzebowałem sterownika do silnika 3-fazowego to zaprojektowałem schemat i działa do dziś wyśmienicie, ale wymaga niewielkiego przerobienia silnika, trzeba wstawić hallotrony aby sterownik się orientował gdzie znajduje się rotor.
    Pewnie dało by się go przerobić i na 5-fazowy.

0
  • #5 22 Sty 2009 18:51
    anubis33
    Poziom 1  

Mam jeszcze inny pomysł na ten sterownik. Parę lat temu zaprojektowałem sterownik do silników 5 fazowych z uzwojeniem typu pentagram na prostych układach logicznych TTL. Końcówka mocy zbudowana była na układzie 4AM11, który znalazłem w starym ksero CLC300 Canona. Potrzeba 3 takie scalaki. Każdy zawiera dwie pary MOSFFET z kanałem N i P.
    Wracając do samego sterownika, to zbudowany był na dwóch licznikach rewersyjnych 74193 i kilkunastu bramkach NAND jako układzie dekodującym. Schemat musiałbym niestety poszukać.
    Był to sterownik pół krokowy z silnikiem 2,5 A. Mam też gdzieś na CD układ testowy tego sterownika wykonany w programie ATANUA.
    Jeżeli był byś zainteresowany tymi informacjami to chętnie je udostępnię. Zawsze można oczywiście zbudować sterownik na mikro kontrolerze. Niestety ja tego nie potrafię.

Pozdrawiam

0
  • #6 11 Mar 2009 02:36
    pgoral
    Poziom 25  

Bardzo chętnie bym zobaczył ten sterownik.

Mam też pytanie jak wygląda sekwencja kroków w silniku 5-cio fazowym?

0
  • #7 11 Mar 2009 08:59
    adam_es
    Poziom 27  

O sterowaniu 5-fazówek jest tu:Link, a gotowe sterowniki tu:Link.

0
  • #9 17 Mar 2012 23:42
    Gibol
    Poziom 17  

Mam taką płytkę schemat coś jak w 1 poście.
    Za co odpowiada w/w układ si7501?

Jak tym sterować, w sensie co powinno się podać na wejścia tych buforów?
    Złącze sygnałowe ma u mnie 15 pin :/

Nie mogę nigdzie znaleźć dokumentacji do tego drivera, jeżeli ktoś posiada jakieś info będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Sterowanie do silnika krokowego 5-fazowego.

0
  • #10 26 Gru 2015 18:22
    corepride
    Poziom 12  

Ostatecznie dało się zakupić oryginalne układy (aliexpress). Maszyna działa.

0