Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr zasilacza.

21 Sty 2009 10:44 3460 6
  • Poziom 21  
    Witam!

Popełniłem ostatnio zasilacz impulsowy na układzie PKS603.
    Układ ten ma zasilać moduł GSM i układ komunikacji na pętli prądowej.
    Wszystko działa w jak najlepszym porządku jednak trochę niepokoją mnie szpilki o wartości około +/- 250mV( momentami +/- 400mV).
    Z analizy widmowej wynika że najwięcej zakłóceń jest w paśmie 200-600kHz (częstotliwość przetwarzania przetwornicy to ok. 270kHz).
    I tu pojawia się moje pytanie.
    Jaki filtr najlepiej zastosować aby stłumić owe szpilki ?

Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Wrzuć schemat. Jaki prąd pobiera układ? PCB zaprojektowana zgodnie z "zasadami sztuki" dla zasilaczy impulsowych?
    A jeśli chcesz koniecznie wyfiltrować szpilki zamiast usunąć przyczynę ich powstawania, to kombinuj z kondensatorami na wyjściu (elektrolity + 100nF + 10nF ceramiczne) lub ewentualnie jakiś dławik szeregowo.
  • Poziom 21  
    Na wy mam 24 i 5V.
    Wyjście 5V nie jest na razie podłączone i najprawdopodobniej nie będzie.
    Wy. 24V zasila pętle prądową (20mA) i przetwornice 4090 (800kHz), która zasila moduł GSM (pobór prądu średnio 100-200mA w impulsie do 2A).
  • Poziom 38  
    Pierwsza rzecz - kondensatory ceramiczne - jakieś 100nF - na wyjściu. Możesz też spróbować dać równolegle do diod D21 - D22 dwójniki szeregowe RC np. 100Ohm-100nF.
  • Poziom 21  
    Dorzuciłem już 2 transile na 30V, filtr Pi 100nF;3,9uH;100nF a i kondensator 10nF miedzy masa wysokonapięciową i niskonapięciową.
    Filtr RC równolegle z diodą prostowniczą 47Ohm+440pF.
    A co do samego zasilacza czy ma kolega jakieś propozycje ??
    P.S. najlepsze jest to ze rozebrałem mały chiński zasilacz i widzę że jego budowa jest bardzo zbliżona do mojego zasilacza a ma ponad 2 razy mniejsze szpilki.
    Jakieś sugestie jak oni to osiągnęli ???
  • Poziom 43  
    fred117 napisał:
    Dorzuciłem już 2 transile na 30V, filtr Pi 100nF;3,9uH;100nF a i kondensator 10nF miedzy masa wysokonapięciową i niskonapięciową.
    Filtr RC równolegle z diodą prostowniczą 47Ohm+440pF.
    A co do samego zasilacza czy ma kolega jakieś propozycje ??
    P.S. najlepsze jest to ze rozebrałem mały chiński zasilacz i widzę że jego budowa jest bardzo zbliżona do mojego zasilacza a ma ponad 2 razy mniejsze szpilki.
    Jakieś sugestie jak oni to osiągnęli ???
    Podstawowa sprawa to właściwe rozmieszczenie elementów oraz konstrukcja transformatora.
    Dlatego też warto zobaczy jak to już zrobili inni - patrz, tam niżej, mój podpis.
    Zastosowany przez Ciebie układ inteligentnego klucza jest bardzo zbliżony do TinySwitch® produkcji Power Integrations, zobacz TAM i poszukaj sobie a znajdziesz tam "kopalnię wiedzy" na ten temat - również wzorcowe PCB (szukaj w; Application Notes, Reference Design Board).
  • Poziom 21  
    Jak to już było wspomniane filtr okazał się zbędny.
    Dlaczego ?
    Z 2 przyczyn:
    Okazało się iż zamówiony transformator nie był wykonany prawidłowo co znacznie pogarszało parametry zasilacza.

Dodany został również dodatkowy kondensator z dodatniego zasilania przetwornicy po stronie pierwotnej do masy po stronie wtórnej.
    Taka drobna zmiana ograniczyła szpilki ponad 2 razy.

Dzięki i pozdrawiam