Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna basowa. Jak to udoskonalić?

21 Sty 2009 11:21 1338 4
  • Poziom 14  
    Witam !
    Jestem nowy na tym forum. Kiedyś jak byłem o wiele młodszy i nie miałem jeszcze jako takiego pojęcia o elektronice chciałem zbudować własną kolumnę basową. Zrobiłem ją, tylko w dosyć dziwny sposób. Nie ma ona nic wspólnego z prawdziwą kolumną basową, bo składa się z 2 głośników (basowy i dwudrożny). To nie wszystko. Równolegle połączone zostało 5 diod. Każda z nich była bodajże na 2,5V albo 3V. Do każdej z nich dołączony jest opór 470 Ohm. Świeciły one (i świecą do teraz) w rytm muzyki. Kolumna jest dosyć duża wymiarowo. Chciałbym ją udoskonalić. Oto moje propozycje:
    - Wyrzucić te diody,
    - Wyrzucić głośnik 2 drożny ( co wiąże sie ze zmniejszeniem wymiarów kolumny)
    - Zamontować zwrotnicę basową,
    Mam jeszcze wiele pomysłów ale wypiszę je w późniejszym czasie, gdy już dołączę zdjęcia. Proszę o jakieś porady...

Moderowany przez Faces:

Nie znaczy, że jak jesteś nowy to cię nie obowiązuje regulamin.
    Proszę go przeczytać, a szczególnie punkt 11.1 i 11.2
    Tym razem poprawiłem tytuł tematu.

• Poziom 30  
    Wejdź w dział DIY Akustyka i zobacz jakie fantastyczne kolumny ludzie robią.
  • Poziom 42  
    przede wszystkim napisz co to za glośnik, poczytaj forum.
    No i z tymi diodami to racja... Wywal
  • Poziom 14  
    Chciałbym przerobić tą skrzynię tak,że ten głośnik z dołu (zakryty) będzie usunięty i na jego miejsce wrzucę ten z zielonym ogumieniem.
    Oto parametry tego górnego głośnika :
    (SPW-2808) Głośnik 8", 8 Ω, 150W
    Wymiary magnesu 100x45x18
    Ciężar magnesu 560g
    Pasmo 32-5000[Hz]
    Vas 60l
    Fs 40[Hz]
    Qts 0,55
    Qms 3,2
    Qes 0,67
    Skuteczność 89 [dB/1W,1m]

Oto wymiary obecnej skrzyni :
    Wysokość- 62 cm
    Szerokość- 30 cm
    Głębokość:
    -Grubsza część (dół) - 21
    - Węższa część (góra) -13

Docelowe wymiary skrzyni:
    Wysokość-37
    Szerokość-30
    Głębokość-21

Podane wymiary, to wymiary zewnętrzne. Każda z desek ma 2 cm grubości. Jako wzmacniacza używam Technics'a SU-V500. Kolumna została przeze mnie wytłumiona dosyć sporą ilością gąbki i odziwo, bo bez zwrotnicy zaskakująco dobrze grała. Teraz nasuwa się pytanie. Czy docelowe wymiary są dobre ? Nie liczyłem ich, bo nie wiem jak, oraz czy mogę zastosować bass-reflex i czy ma to jakiś sens ? Czy mogę zastosować taki filtr dolnoprzepustowy:
    PARAMETRY:
    Nachylenie 12dB/okt
    Częstotliwość podziału 250Hz
    Pasmo częstotliwości 0-250Hz
    Moc RMS 600W
    Moc MAX 1200W - TAKĄ MOC WYTRZYMA FILTR PRZEZ OK 3-5 SEK
    Rezystancja cewki dla prądu stałego = 0,05 Ω
    Impedancja głośnika 8 Ω

Chciałbym również dodać coś w tym stylu:
    http://www.arczer.neostrada.pl/a017.htm
    Tylko czy mogę ? Niestety na tej stronce niema podanych elementów składowych... Macie jakieś pomysły co do tego ?
    Kolumna basowa. Jak to udoskonalić?
  • Poziom 14  
    Hmm... Pomoże mi ktoś ? Bardzo zależałoby mi na waszych radach, bo teraz przez ferie mam trochę czasu dla siebie i chciałbym go jak najlepiej wykorzystać.