Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aficio 2060 - pionowy ślad na wydruku

insane 21 Jan 2009 11:24 1494 11
    insane
    Level 14  
    Problem występuje przy kopii i wydruku, na przedniej stronie kartki przy kopii pojedynczej lub tylko jako pierwsza z wielu kopii puszczonych jednorazowo. Co ciekawe efekt ten pojawia się tylko na niektórych kartkach (czasem jedna na 100, czasem za każdym razem).
    Podmieniany był cały zespół bębna razem z elektrodą, moduł developera i transfer ze sprawnej maszyny, bez rezultatów. Ślad nie jest zawsze taki sam, zazwyczaj występuje tylko na górze kartki w różnej intensywności ale zdarza się też tak, jak na załączonym skanie - prawie na całej długości. Jednak zawsze w tym samym miejscu (+- 10mm).
    Napięcia elektrody i bias ustawione są na wartości zbliżone do defaultowych. Z tyłu blaszka potencjału bębna ok. Ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem albo ma jakiś pomysł co z tym zrobić?

Pozdrawiam
    bayer17
    Level 20  
    teraz pytanie jaka to jest kreska i co masz na myśli pisząc pionowy (z różnymi opisami sie spotkałem) jeżeli wzdłuż długiej krawędzi i ślad nie jest ostry to prawie pewne ze wina spadków napięcia na bębnie lub rolce a skoro po zmianie zespołu PCU nic nie pomogło to szukaj w stykach na obudowie jak nie pomoże to elektronika

proponuje wyjąć "bolec" na który wchodzi bęben wyczyść łożysko najlepiej WD40 dobrze przewodzi prąd nie w tym modelu ale w analogach to mi sie zdarzało może coś się poprawi
    insane
    Level 14  
    Już się poprawiam z tym skanem:
    Aficio 2060 - pionowy ślad na wydruku
    Brałem pod uwagę problem z przekazaniem potencjału na bęben - krawędzie są rozmyte (na skanie nie wyszło tak idealnie). Wyciągałem cały trzpień i sprawdzałem przejścia, idealne nie są bo już samo założenie konstrukcyjne - podanie napięcia przez łożysko chyba nie gwarantuje super dobrego przewodzenia. Dodatkowo sprawdzałem przejścia w sprawnej maszynie i jest tak samo. Ale może faktycznie należy na tym się skupić. spróbuję przełożyć cały trzpień z łożyskiem albo jakoś poprawić mu przewodzenie.
    tomasz.sta
    Level 15  
    Moim zdaniem tak jak mówił przedmówca, pooglądaj wałek teflonowy czasem oblepi sie bo taśma czyszcząca się nie kręci. Może z taśmy masz ten brud. Może to będzie dziwne pytanie, szybkę masz czystą, tę nad bębnem? Odpisz co tam, bo to ciekawe zagadnienie. Pozdrawiam
    insane
    Level 14  
    Teflon jest idealny a taśma czyszcząca jest delikatnie zabrudzona, równomiernie na całej powierzchni i kręci się prawidłowo. Ale jak już pisałem ślad powstaje zawsze w tym samym miejscu na kartce czyli nie jest to raczej uszkodzenie mechaniczne jakiegokolwiek wałka. A szybka lasera to faktycznie dziwne pytanie ale jest czysta. Gdyby przyczyną była szybka to chyba zburzyłoby moją dotychczasową wiedzę o kopiarkach :).
    Podmieniliśmy cały trzpień bębna, razem z łożyskiem, blaszką i szczotką potencjału z dobrej maszyny. Dalej bez rezultatu. Zostaje jeszcze płytka potencjału bębna do podmiany. Myślałem też o lepszym poprowadzeniu tego potencjału na trzpień bębna przez jakąś blaszkę ale nie wiem czy poprawianie fabryki ma sens...
    tomasz.sta
    Level 15  
    Zatnij maszyne i zobacz czy te plamki są na bębnie. Sprawdź czy te kartki czasem nie brudzą się przy wyjściu z szuflady. A co do masy to możesz tam jakąś blaszke dołożyć. Pozdrawiam
    Calculus
    Level 25  
    Co do taśmy pieca, to będzie dawać ślad zawsze w tym samym miejscu przy pierwszej kopii. Ślad nie wygląda na chwilowy brak wysokiego napięcia, byłby bardziej równomierny. Jaki ma przebieg bęben, czy podmieniałeś na nowy, czy używany wymieniałeś elektrodę ładującą i siatkę na nową ?
    tomasz.sta
    Level 15  
    Calculus wrote:
    Co do taśmy pieca, to będzie dawać ślad zawsze w tym samym miejscu przy pierwszej kopii. Ślad nie wygląda na chwilowy brak wysokiego napięcia, byłby bardziej równomierny. Jaki ma przebieg bęben, czy podmieniałeś na nowy, czy używany wymieniałeś elektrodę ładującą i siatkę na nową ?

Przeczytaj pierwszy post
    salut
    Level 20  
    Kilka pytań:
    1.Wydruk licznika jest krótką czy długą krawędzia z przodu?
    2.Zrób kilkanascie/kilkadziesiąt kopi A3. Czy problem się powtórzy i jak?
    3. Jak wyglada wałek magnetyczy?
    insane
    Level 14  
    W ostatnich dniach maszyna doszła do stanu, kiedy problem pojawia się prawie na każdej pierwszej wydrukowanej stronie, co trochę ułatwiło sprawę. Udało mi się dziś zaciąć kartkę 1 cm przed przeniesieniem śladu z bębna na kartkę i teraz jestem pewny, że powstaje on na bębnie pytanie tylko dlaczego? Kolejne ciekawa sprawa podczas takiego stanu robiłem naprzemiennie kopie na A3 i A4 i kartka A3 zawsze jest czysta, A4 - nie. Licznik oczywiście wychodzi długą krawędzią do przodu - standardowo. DV Unit wymieniany był na inny z fabrycznie nowym wałkiem magnetycznym i developerem - bez rezultatu. Podmieniałem też płytkę potencjału bębna - nic. Jeszcze ciekawsza rzecz, po wyciągnięciu i ponownym włożeniu materiałów - moduły DR, DV zawsze poprawia się i do kilkuset kopii problem znika.
    Dzięki za wszelkie sugestie. I życzę jak najmniej takich problemów... :)
    insane
    Level 14  
    Wygląda na to, że problem rozwiązany a przyczyna leżała w szczotce czyszczącej modułu bębna. Pod listwą musiało się zbierać za dużo nieodprowadzonego toneru i w końcu listwa czyszcząca puszczała przy starcie bębna taki ślad. Po założeniu nowej wszystko jakiś czas już chodzi bez zarzutu. Mylący był fakt że na podmienionym, sprawnym (choć używanym) module z innej maszyny problem pozostawał. Dzięki wszystkim za pomoc. Pozdrawiam