Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator C-mac Type Y012-1-0-024 problem

21 Sty 2009 17:12 1946 3
 • Poziom 10  
  Mam problem jestem początkującym elektronikiem w dziale utrzymania ruchu. Dostałem zlecenie z innej firmy na naprawę części maszyny odpowiedzialnej za rozwijanie materiału do jej wycinania przez dalszą część maszyny. Nazwijmy to rozwijak. Posiada ona 2 fotokomórki, które reagują na rozwijanie materiału. Czyli pozycja górna i dolna jakby naprężenia materiału (informacja że za bardzo się rozwinęło żeby się nie wkrecił materiał gdzieś tam). Są jeszcze 3 fotokomórki umocowane w obudowie jakby podkowa przez która przewija się materiał. Pierwsza skrajna fotokomórka wykrywa wstęgę materiału, jeśli wykrywa to w automacie działa rozwijanie, silnik trójfazowy.
  Istnieje przycisk włączający (edge on/off) pozycjonowanie lewo prawo wstęgi na zasadzie siłownika z dwiema krańcówkami na tłoczku lewo prawo. Wtedy cały stół się porusza żeby wyregulować rozwijanie wstęgi. Od tego są te dwie pozostałe fotokomórki na podkowie. Pierwsza od strony wstęgi jeśli jej nie wykrywa to daje sygnał z regulatora na cewkę przekaźnika celem uruchomienia siłownika do którego dochodzi zasilanie stałe 2 kabelki 24V, wtedy stół z materiałem przesuwa się aż wstęga przerwie podczerwień z fotokomórki. Druga natomiast zatrzymuje pracę siłownika lub zmienia załączenie cewki w 2 przekaźniku, zmienia mu napięcie na przeciwne i siłownik przesuwa stół w drugą stronę. Nie działa właśnie ta jedna strona. Po załączeniu przycisku "edge" i zasłonięciu fotokomórki przesuwa stołem w lewo po odsłonięciu nie wraca. Jednak przy załączaniu tego przycisku próbuje przesunąć stół w stronę podkowy celem wyregulowania.Dosłownie da się tak przesunąć stół na zasadzie włącz, wyłącz. Niestety jest to tylko skok nie podtrzymuje tej decyzji coś go rozłącza. Za regulację wstęgi odpowiedzialny jest układ C-mac Type Y012-1-0-024 z przekaźnikiem. Skubałem tam sporo czasu, inny serwisant stwierdził że ma to też związek z tym układem.

  Układ nie jest tam jakimś wielkim dziełem. Obudowa prostokątna, wyprowadzenie 11 pinów w kształcie wtyczki okrągłej wpinanej do gniazda. W środku płytka na której znajdują się, przekaźnik na cewkę 24V, tranzystory, diody, 2 diody świecące( sygnalizacja stanu działania ),3 potencjometry, rezystorki, kondensatory, dwa scalaki HEF4001BP Quad 2-Input NOR-Gate - DIP-14,ab65 PP philipsa; oraz , LM324N 4* Wzmacniacz operacyjny Uin=3-30V 0 +70st.C DIP14. Musze to zrobić co proponujecie, co zmierzyć jak wykryć usterkę żeby ewentualnie coś wylutować błędnie działającego i przylutować sprawne części układu. Sugeruję się że to będzie wina tych bramek, ale myślę że zapytam doświadczonych. Bo może gdzieś wina leży zupełnie gdzie indziej. Załączam zdjęcia tego ustrojstwa.

  Regulator C-mac Type Y012-1-0-024 problemRegulator C-mac Type Y012-1-0-024 problemRegulator C-mac Type Y012-1-0-024 problemRegulator C-mac Type Y012-1-0-024 problem
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Przeniosłem z: Elementy Elektroniczne
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 10  
  Pytanie troszkę inne co się może stać jeżeli taki moduł bramek hef będzie uszkodzony, czy przy załączeniu <przycisku edge> czyli załączenie regulacji. Daje krótkotrwały sygnał na cewkę przekaźnika zasilającego silnik żeby regulował i szybko staje. Czy jest możliwe że uszkodzenie tego układu może tak działać. Co może być przyczyną nie podtrzymywania decyzji? Po prostu jeśli to nie potrzebne to nie chciałbym babrać wylutowywać i wstawiać nowe układy bo mogą być sprawne, nie wiem jak to sprawdzić. Dodam że moduł wzmacniaczy operacyjnych jest tam pewnie po to bo zasilanie układu jest z trafo, prostowane przez prostownik owalny na diodach. Czyli pewnie wzmacniacz operacyjny ma usuwać to co niepotrzebne i to co szkodzi układowi płytki. Nie wiem co jeszcze ma robić. Ale napewno decyzje wykonawcza będzie miał układ na tych bramkach.

  Dodam schemat tej podkowy jeszcze
 • Poziom 10  
  Może ten przekaźnik najpierw wymienić zobaczyć co się będzie działo co?