Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentny krokomierz

sornell 21 Sty 2009 18:04 6990 9
 • Inteligentny krokomierz

  W popularnych krokomierzach dostępnych na naszym rynku mamy zazwyczaj tylko funkcję zliczania wykonanych kroków. Niektóre modele mają dodatkowo funkcję obliczania dystansu na podstawie danych z GPS, jednak to bardzo wpływa na cenę takiego urządzenia. W prezentowanym projekcie autor poszedł trochę dalej. Jego konstrukcja potrafi nie tylko zliczać kroki, ale również przebyty dystans, prędkość z jaką osoba się poruszała, a nawet liczbę kalorii ile do tego było potrzebne. Projekt składa się z dwóch modułów. Jeden z nich montowany jest na nodze użytkownika, a drugi to stacja bazowa, która służy do bezprzewodowej komunikacji między wcześniej wspomnianym modułem a komputerem PC. Projekt zbudowany jest na akcelerometrze Kionix KXP74, który komunikuje się z mikrokontrolerem Atmela poprzez magistralę SPI. Do bezprzewodowej transmisji użyto modułu RZ502. Stacja bazowa to też ten sam moduł radiowy + mikrokontroler Atmela, a komunikację z PC zrealizowano przez port szeregowy. Więcej szczegółów na stronie źródłowej.

  Inteligentny krokomierzInteligentny krokomierzInteligentny krokomierz

  Źródło: http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ee47...ects/s2008/hc454_pl328/hc454_pl328/index.html

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  sornell
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  sornell napisał 103 postów o ocenie 7, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  FastProject
  Poziom 28  
  Ciekawe, nigdy nie wykorzystywałem akcelerometru , więc nie wiem w jaki sposób może on służyć to obliczenia ilości kroków.Może mi ktoś to uprzejmie wytłumaczyć?
 • #3
  Galareta
  Poziom 22  
  Mierzy przyspieszenia stopy:) każdy krok to: Rozpędzanie, uderzenie w ziemie(hamowanie) i potem znowu przyspieszenie podczas oderwania stopy od ziemi :]
 • #4
  Gizmoń
  Poziom 28  
  Projekt ciekawy, ale ma wadę - należy go do nogi przykleić taśmą klejącą. No i aby zobaczyć wynik pomiaru należy mieć gdzieś w pobliżu komputer PC. Na wycieczki, np. w góry, to się raczej nie nadaje.

  Muszę też zwrócić uwagę na to, że zdanie: "Niektóre modele mają dodatkowo funkcję obliczania dystansu na podstawie danych z GPS, jednak to bardzo wpływa na cenę takiego urządzenia." nie jest prawdziwe. Krokomierz, który kosztował mnie 15zł mierzy ilość kroków, dystans (na podstawie ilości kroków, nie danych z GPS), ilość kalorii, czas marszu i jeszcze ma zegarek. A w każdej chwili mogę sprawdzić wynik pomiaru na wbudowanym wyświetlaczu LCD.
 • #5
  jatzek j
  Poziom 21  
  Siemanko .Szanowni panowie może się czepiam , jak reaguje owe cudo podczas podbiegania [czasem stromego ] pod górkę ,analogicznie biegnąc z ,,górki '' ? Oczywiście nie po ,,kulturalnych '' schodach ale w terenie gdzie często stawiamy stopy w niekonwencjonalny sposób .
 • #6
  Galareta
  Poziom 22  
  Hmm sądząc po tym że akcelerometr jest na stopie (wnioskuje z zdjęcia) to powinno zliczać dobrze:]
 • #7
  elpako
  Poziom 11  
  Jesli ktos biega to do zastosowań amatorskich czesto stosuje pulsometr z akcelerometrem wlasnie. Mocowany na sznurowadla butow. Taki za 15pln jest dobry w jakis spacer. Te biegowe trzeba kalibrowac na bierzni.

  Link

  Nie zgodze sie z dokladnoscia GPS. Czasami gps lapie po kilkuset
  metrach. Tutaj link do jednego z ostanich moich "biegow"

  Link

  Zwroccie uwage na pomiar wysokosci skoro biegne w te i na zad to wykres od polowy powinien byc lustrzanym odbiciem a nie jest. Dokladnosc trasy tez czasem jest mizerna. Zaraz po starcie widac taki cofajacy sie w lewo "cycek"

  I tak zle i tak nie dobrze :) Najlepiej biegac z tym i tym ;)
 • #8
  Gizmoń
  Poziom 28  
  "Taki za 15pln jest dobry w jakis spacer" - Czy kolega ma taki krokomierz, i to sprawdził, czy też wyciąga wnioski na podstawie ceny?

  Moja ulica ma 150m. Gdy ten dystans przebiegnę, krokomierz pokazuje 0,14km. Gdy przejdę, pokazuje... 0,15km. Oczywiście każdy z pomiarów przeprowadzany był przy zadanej innej długości kroku (przy biegu krok jest dłuższy) i przy innej czułości.
 • #9
  mack23
  Poziom 17  
  Kolega kupił sobie zegarek z zestawem czujników (komunikacja radiowa). Jeden z tych czujników to właśnie akcelerometr zakładany na buta. Testował jego dokładność na bieżni i po przebiegnięciu 10Km zegarek pokazał 10100 m. niby 1% ale ta zabawka ma możliwość kalibracji, więc można przypuszczać że następnym razem dokładność będzie lepsza. Cena zegarka + czujnika z akcelerometrem + czujnik tętna to ponad 200dolarów o ile dobrze pamiętam.
 • #10
  elpako
  Poziom 11  
  Gizmoń napisał:
  "Taki za 15pln jest dobry w jakis spacer" - Czy kolega ma taki krokomierz, i to sprawdził, czy też wyciąga wnioski na podstawie ceny?

  Moja ulica ma 150m. Gdy ten dystans przebiegnę, krokomierz pokazuje 0,14km. Gdy przejdę, pokazuje... 0,15km. Oczywiście każdy z pomiarów przeprowadzany był przy zadanej innej długości kroku (przy biegu krok jest dłuższy) i przy innej czułości.


  Nie ceny a braku kalibracji. Nie bede sie przeciez rozpisywal nad wyzszoscia takich kalibrowanych. Taki moj ogolny wniosek jest taki ze i z biegowym GPS'em i krokomierzem do konca wiedziec nie mozna ile sie przebieglo :].