Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie wyjście słuchawkowe wejście mikrofonowe.

21 Sty 2009 19:53 7162 5
  • Poziom 10  
    Chciałbym połączyć wyjście słuchawkowe z wejściem mikrofonowym dyktafonu.
    Przypuszczam że wystarczy rozdzielenie galwaniczne jakimś transformatorem.
    Transoptor raczej odpada bo musiał by mieć dodatkowe zasilanie.
    Jakbym poszperał zapewne bym gdzieś znalazł informacje na ten temat, parametry i sposób połączeń.
    Ale dla specjalistów odwiedzających to forum to będzie jak splunąć to poco mam marnować czas.

Znalazłem taką odpowiedź na podobne pytanie
    Code:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1201531.html
    i trochę zwątpiłem.
    Wydawało mi się że wejście liniowe jest bierne a mikrofonowe aktywne i raczej "na żywca" wejścia mikrofonowego z niczym inny poza mikrofonem lub układami mikrofonowymi łączyć nie można a przynajmniej nie należy. Aż sięgnąłem po jakieś schematy i to co zobaczyłem to, przynajmniej na poziom wiedzy jakim dysponuje, potwierdziło: liniowe bierne mikrofonowe aktywne.
    Ja "na żywca" dowolnego wyjścia, tym bardziej słuchawkowego z wejściem mikrofonowym nie połączę.
    Jeśli chce mi ktoś zaproponować takie rozwiązanie to niech tu nie pisze.
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Nie wiem co w Twoim rozumieniu znaczy czynne i bierne, ale wejście mikrofonowe można podłączyć pod każde wyjście, nawet głośnikowe! Wystarczy dzielnik rezystorowy o odpowiedniej (nazwijmy to) "przekładni" i tyle, dla pewności i ochrony przed napięciem stałym na gnieździe mikrofonowym, które może się pojawić w przypadku współpracy z mikrofonem pojemnościowym zastosowałbym jeszcze kondensator np 4,7uF/16V.

Wyjście liniowe to poziomy rzędu setek mV, mikrofonowe to pojedyncze mV, tak więc wystarczy odpowiednio zmniejszyć sygnał liniowy do poziomu mikrofonowego.

Np dzielnik z rezystorów 10k i 1k powoduje zmniejszenie sygnału 10X.

Tak z resztą działaja tzw DiBox'y chociaż one żeczywiście posiadają transformator, ale tylko dla symetryzacji przesyłanego sygnału. Pod taki DiBox możesz podpiąć nawet sygnał z głośnika, a wyjście DiBoxa wpnasz pod wejście MIKROFONOWE mixera

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    LuckyDj napisał:
    Nie wiem co w Twoim rozumieniu znaczy czynne i bierne,
    Wejście bierne/czynne - brak V/V.
    LuckyDj napisał:
    Np dzielnik z rezystorów 10k i 1k powoduje zmniejszenie sygnału 10X.
    Ja nie pisałem że jestem "noga" z matematyki.
    Podana wartość to wartość dla przykładu dzielnika, a jaka powinna być wartość dla opisanej sytuacji.
    LuckyDj napisał:
    Wyjście liniowe to poziomy rzędu setek mV, mikrofonowe to pojedyncze mV,
    Jak w temacie, mi chodzi o wyjście słuchawkowe ale ponieważ słuchawki komputerowe podłącza się do wyjścia liniowego przypuszczam że to jedno i to samo.
    Jaka jest standardowa, średnia wartość impedancji dla suchawek komputerowych, mp3playerowych, ipodowych czy komórkowych.

Nadal mnie dziwi brak separacji ( DiBox, chć nie wiem co to jest, jednak ją ma ) ale rozumiem praktyka dopuszcza uproszczenia choć Lucky wzioł pod uwagę - "zastosowałbym jeszcze kondensator np 4,7uF/16V."

No dobra, szczegółowo

Prosił bym akceptacje schematu i propozycje R i C dla opisanego zastosowania.
    PS
    Trochę mnie niepokoi avatar LuckyDj
    Myślałem raczej o czymś takim:

• Poziom 10  
    No fakt tak lepiej, tle że to zbiera maksymalnie 1/11 sygału ( 11x ) a nie 1/10.

Ale Dj wcześniej pisał
    LuckyDj napisał:
    Wyjście liniowe to poziomy rzędu setek mV, mikrofonowe to pojedyncze mV, tak więc wystarczy odpowiednio zmniejszyć sygnał liniowy do poziomu mikrofonowego.
    czyli jakby 1/100.

Bardzo prosze o zastanowienie i propozycje wartości dla R i ile zbierać 1/11 czy raczej 1/100.

Edit-------------

Jak są wątpliwości no to trzeba drążyć.
    Poszperałem po necie i słuchawki 32-600 ohm, mikrofon ~2 kohm.
    Na proponowanym schemacie proporcje odwrotne.
    Czy wyjście które pracuje zasadniczo na 100 ohm coś w ogóle kwaknie na 11 kohm.

Bardzo proszę o opinie i rozwianie moich laickich rozterek.
    Zauważ że taki stosunek jest w maksymalnym położeniu potencjometru, a zawsze można "ściszyć" ;) czyli jeszcze zwiększyć stosunek obu rezystancji. Wartości są przykładowe, ale myślę, że się nadają.

Co do obciążenia wyjścia słuchawkowego - byłby problem gdybyś pod wyjście liniowe np 50 kOhm chciał podłączyć słuchawki 32 Ohm. W tę stronę jak tu śmiało można "kombinować"

Dla przykładu:

1. Większość tanich lub zintegrowanych kart dźwiękowych posiada na wyjściu wzmacniacz słuchawkowy, a śmiało można podłączyć do takiego wyjścia zwykły wzmacniacz.

2. W pracy w salach tanecznych, czy teatralnych posiadamy wzmacniacze i kolumny, które napędzane są zwykłymi Boombox'ami, czyli wyjście słuchawkowe -> wzmacniacz.