Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o doradztwo w sprawie amplitunera i głośników

Lemur80 21 Sty 2009 21:02 3481 16
  • #1 21 Sty 2009 21:02
    Lemur80
    Poziom 9  

Witam!.

To mój pierwszy post na forum i bardzo proszę o wyrozumiałość. W przeciwnym wypadku zamknę się w sobie i pójdę do domu;-). Starałem się przeczytać co nieco o sprzęcie i regułach tutaj panujących, ale być może dubluję temat, lub robię coś nie tak. W każdym razie wyszukiwarka na niewiele się zdała i jeżeli robię coś nie tak to przepraszam. Jeżeli ten wątek powinien być umieszczony gdzie indziej to proszę o przeniesienie lub wykasowanie (choć myślę, że nie popełniłem błędu).

Zacznę od tego, że od paru lat mam do komputera podłączony (przez phono/AUX) amplituner Technicsa Sa-ax730 i dwie, 120 W (8 Ohm) kolumny noname.

Problemy są właściwie dwa: przede wszystkim mój pokój (ok. 11 m2) jest zdecydowanie za mały na taki sprzęt (szklanki "tańczą" w kuchni:-)). Po drugie mam problemy z jakością dźwięku. Już na powiedzmy 3/8 mocy głośniki zaczynają trochę rzęzić, szczególnie dotyczy to głośników wysokotonowych które wyraźnie skrzeczą. Nie wiem w czym problem. Być może winne są kable, ustawienia głośności (w samym komputerze, lub w amplitunerze), karta dźwiękowa (realtek 97'), lub same kolumny. Myślę, że temu da się jakoś zaradzić, większym problemem jest dla mnie brak miejsca.
    Dlatego też zastanawiam się nad sprzedażą tego sprzętu i chciałbym zasięgnąć u was parę rad. Mam zostawić tego technicsa i dokupić jakieś mniejsze, ale w miarę porządne kolumny?. W ogóle jak oceniacie sa-ax730?. Ten wzmak ma więcej niż 4 lata, więc teoretycznie powinien być dobry. A może sprzedać wszystko w cholerę i kupić jakiś niezły zestaw komputerowych głośników satelitarnych, plus subwoofer?. Od razu chcę podkreślić, że nie zależy mi na jakiś super osiągach. Nie jestem audiofilem. Zależy mi głównie na mocy i basach. Acha, na ile (tak circa) wycenilibyście sprzęt który posiadam (parę lat temu kupiłem go za 1000-1200 PLN)?.

Reasumując:

1. Sprzedać czy nie sprzedać?. Jeżeli tak, to którą część zestawu?.
    2. Jaki sprzęt kupić/dokupić?.
    3. Co myślicie o zestawach głośników komputerowych (tych w przedziale cenowym 200 - 250 PLN)?.
    4. Na ile wyceniacie posiadany przeze mnie zestaw?.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Proszę poprawić tytuł postu oraz sposób wklejania zdjęć (funkcja "dodaj obrazek").
    Forum posiada własny serwer obrazkowy, z którego zdjęcia nie znikają (w przeciwieństwie do imageshack).
    Regulamin p.10.11, p.11
    [Art]

0 16
  • #3 22 Sty 2009 20:22
    FiScHeRxD
    Poziom 9  

Sprawdź na kompie czy nie masz za głośno ustawione dobrze by był tak koło 3/4-2/4

0
  • #4 22 Sty 2009 21:36
    Lemur80
    Poziom 9  

@mczeslaw

Widać, że ten tonsilowski sprzęt ma dobre parametry, no i do tego... ładnie wygląda:-). Przyznam szczerze, że gdybym miał teraz pieniądze, to nie zastanawiałbym się ani chwili. Niestety te prawie ~400 PLN za subwoofer to dla mnie trochę za dużo. Czy jest możliwość kupna tańszego subwoofera o niewiele gorszych parametrach?. W każdym razie dziękuję, zapisałem sobie nazwy tych sprzętów.

@FiScHeRxD

Tak, sprawdziłem. Wszystkie ustawienia dźwięków w panelu sterowania są ustawione prawie na minimum, winamp na 20 %, a zwyczajna regulacja głośności na jedną kreskę.

Czyli rozumiem, że kupno głośników stricte komputerowych odradzacie?. Acha, jeszcze jedno ważne pytanie: na ile (tak circa) wycenilibyście te kolumny które zaprezentowałem?. Niestety nie mam do nich bardziej szczegółowych parametrów.

0
  • #5 23 Sty 2009 09:15
    mczeslaw
    Poziom 36  

No cóż może spróbujemy coś z tymi kolumnami zrobić.
    Obudowa jest ładna.
    Ale musisz ją rozebrać i zmierzyć jej średnice otworów (wszystkich głośników i tunelu BR), oraz dokładnie pomierzyć jej wymiary wewnętrzne i zewętrzne oraz z jak grubej płyty są wykonane.
    Powiedz jeszcze czy na głośnik średniotonowy jest wydzielona oddzielna komora, czy nie.
    No i jakie tam są głośniki. Zrób im fotki. I czy tam jest zwrotnica i jaka ( fotka).
    Ze zdjęcia to bas masz na ARN188 tak mi się wydaje.

0
  • #6 23 Sty 2009 22:05
    Lemur80
    Poziom 9  

Ok, lecimy:

Wymiary zewnętrzne kolumny:

- wysokość: 99 cm
    - szerokość: 25,5 cm
    - Długość boku: 29,5 cm

Wymiary otworów (średnica):

- wysokotonowy: 7,6 cm
    - średniotonowy: 10 cm
    - niskotonowy: 14,7 cm
    - tunel BR: 7 cm

Wymiary wewnętrzne:

- grubość drewna: 2 cm

Dane dotyczące głośników:

- wysokotonowy: Pure titanium dome tweeter / ALDA - expression of quality / 5 series professional dome tweeter / AVD - 506 / 2000 - 20.000 Hz / 8 Ohms / 100 Watts / Made in USA.

- średniotonowy: MM4f01X / COBRA / CB 4 / impendancja: 8 Ohm / moc nominalna 75 Wat / skuteczność 87 dB / Pasma przenoszenia 200 Hz - 10 Khz.

- niskotonowy: TVM / ARN-188-03/8 / 8 Ohm.

Tak, na głośnik średniotonowy jest oddzielna komora (taka plastykowa tuleja). Nie wiem czy to ważne, ale środek jest wyłożony gąbką (kolor żółty:-P). Niestety nie wiem jak dokonać pomiarów wnętrza. Jest tam sporo kabli i gąbki i trudno tam operować miarką. No chyba, że da się jakość zdjąć obudowę (co byłoby logiczne:-P), ale ja nie widzę żadnych śrub mocowonia, także pomiarów wnętrza nie mam. Poza tym zdaje się, że obudowa jest klejona. Z tego też powodu nie wiem czy jest tam zwrotnica (w każdym razie nic nie namacałem). Wybacz mczeslaw lamersko-laickie opisy, ale ja się naprawdę nie znam:-).
    Jeszcze jedno, na obudowie widnieje nieco wyblakłe logo "A&M", a z tyłu na nalepce są następujące parametry: TYP AMX 120 / moc znamieniowa 120 W / efektywność 85 dB / pasmo przenoszenia 35 - 19000 hZ.

Średniotonowy 1:

Średniotonowy 2:

Niskotonowy 1:

Niskotonowy 1:

Wysokotonowy:

0
  • #7 23 Sty 2009 22:48
    mczeslaw
    Poziom 36  

No to mi wystarczy.
    Dobrze mi się wydawało że na basie siedzi ARN188.
    No niestety nie ma tam zwrotnicy, co jest przyczyną dziwnego grania tych kolumn. Spadki impedancji poniżej granicy absurdu, w różnych zakresach częstotliwości.
    A z tyłu wychodzi kabel, czy jest terminal. Tę gąbkę możesz wyrwać zawsze potem można ją włożyć. Nie musi być przyklejona. Bo trzeba nam będzie na tylnwj ścianie zamontować zwrotnice.

Ile jesteś skłonny przeznaczyć kasy na ich uzdatnienie.

Wstępnie to tylko ARN188 coś sobą reprezentuje.

Czy kolumna nie ma wewnątrz żadnej odgrody, jest pusta w środku od góry do dołu. Pytam bo strasznie duża pojemnosć mi wychodzi. Albo źle pomierzyłeś.

0
  • #8 24 Sty 2009 09:50
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Lemur80 napisał:

Reasumując:
    1. Sprzedać czy nie sprzedać?. Jeżeli tak, to którą część zestawu?.
    2. Jaki sprzęt kupić/dokupić?.
    3. Co myślicie o zestawach głośników komputerowych (tych w przedziale cenowym 200 - 250 PLN)?.
    4. Na ile wyceniacie posiadany przeze mnie zestaw?

1. Sprzedaj zestaw głośnikowy. Czemu? Jest sporo błędów, które dyskwalifikują konstrukcję.
    a. Użyte przetworniki. Pomijam głośniki "bez firmowe". Sam arn 188 jest słabiutkim midwooferem (głośnikiem nisko średnio tonowym), nawet porównując z innymi głosnikami TVM (tesla). Mniejszy ARN 150 dysponuje lepszym zejściem.
    b. Musiał byś "rozebrać" obudowę, aby zrobić odpowiednie komory i wymienić front - głośniki, a szczególnie średnio tonowy i wysoko tonowy są w zbyt dużej odległosci od siebie.
    2. Jeśli podoba Ci się "bas" w tej konstrukcji, to układ MTM na dwóch ARN 150 jeszcze lepiej Ci się spodoba:
    http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=7867&start=0
    Jeśli masz czas i ochotę, to jesteśmy w stanie pomóc w wykonaniu takiej konstrukcji.
    3. Nie warte Twej uwagi. Przyczyn zbyt wiele. :D
    4. Amplitunera na razie nie sprzedawaj choć myślę, że jeśli jest w dobrym stanie to z 500zł dostaniesz (optymistycznie). Zestawy głośnikowe no cóż? Na aukcji internetowej zamieść dobre fotografie, opis robi swoje. :D Życzę Ci, abyś sprzedał je jak najdrożej. :idea:

Jednak jeśli zdecydujesz się sprzedać cały system, to polecam wzmacniacze, które ni posiadają tylu ładnych pokręteł, wyświetlaczy i wentylatora. :D
    Na przykład:
    Cambridge Audio a500
    Musical Fidelity b1
    i wiele innych.

0
  • #9 24 Sty 2009 13:44
    mczeslaw
    Poziom 36  

Kotega Przemek ma racje, a ja mam pomysł miej radykalny :idea:.
    Kolumna posiada około 48 dm3, więc można sie pokusić wstępnie o zakup drugiego ARN188/3 8Ω i wyciąć otwór na niego tak, żeby był zamontowany zaraz pod tym co już jest. Usuwamy poprzez to tunel BR i mamy kolumnę o wypadkowej impedancji 4Ω po około 24 dm3 na głośnika, co już można przyjąć zo pojemność do przyjęcia. Impedancje 4Ω twój amplituner toleruje, więc będziesz dysponował większą mocą. A jak będzie nam bas mulić to zawsze można włożyć ze dwa woreczki lniana z suchym piaskiem do środka żeby zmniejszyć o około 5 - 10 litrów pojemność obudowy.
    Kwestja głośników średniotonowych i wysokotonowych oraz filtrów poruszymy potem.

0
  • #10 24 Sty 2009 21:18
    Lemur80
    Poziom 9  

@mczeslaw

"Dobrze mi się wydawało że na basie siedzi ARN188. "

Dobry jesteś, mi można by było wmówić, że to zastawa królowej Bony:-).

"Ile jesteś skłonny przeznaczyć kasy na ich uzdatnienie."

Szczerze mówiąc to okrągłe "zero". Nie mam teraz za bardzo i pieniędzy i chciałem jedynie zasięgnąć informacji. Brak chęci modyfikowania i ulepszania tych kolumn motywuję chęcią ich sprzedaży w cholerę:-). Być może jak piszecie po władowaniu w nie odpowiedniej sumy, dałoby się uzyskać przyzwoity efekt. Jednak ja mam ich dość. I to nie z powodu tego jak one grają. Wczoraj słuchałem sobie na nich Danziga na przemian z kwintetem Paolo Fresu:-). I wiecie co?. Jak na moje potrzeby to one grają nie najgorzej. No pewnie, że jak by się pojawił u mnie ktoś ze "słuchem" i znający się na sprawie to zapewne złapał by się za głowę:-). Być może gdybym miał większe mieszkanie i spory pokój dzienny to bym je zostawił i ulepszył. A tak tylko zagracają mi moją klitkę.

"Czy kolumna nie ma wewnątrz żadnej odgrody, jest pusta w środku od góry do dołu. Pytam bo strasznie duża pojemnosć mi wychodzi. Albo źle pomierzyłeś."

Wydaje mi się, że nie ma. Próbowałem coś tam namacać, ale oprócz gąbki niewiele znalazłem. Zrobiłem też zdjęcia środka i nic nie było tam widać.

"Kotega Przemek ma racje, a ja mam pomysł miej radykalny Idea. "

No no, to pomysł prosty i fajny:-). Ale wydaje mi się, że to chyba nie zmieni problemu z głośnikiem wysokotonowym. Głośniki będą miały więcej basu, ale to sporadyczne (zależne od muzyki), "plastikowe" pobrzękiwanie tweetera chyba zostanie?. W każdym razie to jest naprawdę niezły pomysł i oprócz założenia zwrotnicy mógłbym taką sugestię zaproponować kupującemu.

@przemo-lukas

Dziękuję. Zastanowiłem się i za waszymi sugestiami postanowiłem zostawić tego Technicsa i kupić w przyszłości te głośniki o których wspomniał mczeslaw. Uuu, niezły ten MDM, musi ładnie grać no i moc też na pewno ma;-). Nie chcę być upierdliwy, ale naprawdę nie wiem ile "krzyknąć" za te swoje kolumny. Nie chcę być za bardzo stratny, ale nie chcę też żeby ludzie spadali z krzeseł ze śmiechu oglądając cenę startową mojej aukcji:-). Czy mógłbyś/moglibyście napisać za ile (tak mniej więcej) waszym zdaniem mógłbym te kolumny sprzedać?.

Dziękuję za pomoc wam obu:-). Już mniej więcej wiem co mam zrobić. Pozostaje jedynie pytanie o cenę.

0
  • Pomocny post
    #11 24 Sty 2009 22:43
    mczeslaw
    Poziom 36  

No tak.
    Jak ktoś będzie kupował kolumny z drugiej ręki, to jak jest laikiem , przyjdzie z kimś, kto się zna. Uwierz mi on też od razu rozpozna tego ARN188 i powie że tylko on reprezentuje jakiś poziom, no i że pracuje w co najmniej o 2 razy większej obudowie niż powinien. Nie wiem za ile je kupiłeś, ale obawiam się że więcej niż 150 - 200 zł za nie nikt ci nie da. I to jak połakomi się na tę obudowę, bo jest całkiem ładna. Te kolumny nie mają zwrotnicy, a głośniki podejżewam podłączone są wszystkie równolegle. Pewna nie szalejesz ma nich zbyt głośno, bo wszystkie głośniki masz jeszcze nie popalone (mam na myśli zwłaszcza średni i sopran). To puszczenie pełnych zakresów częstotliwości na wysokotonowca z pewnością sprawia że jego brzmienie jest jak to dobrze określiłeś plastikowe. Więc tak. Reasumując moim zdaniem szkoda ich sprzedawać choć by ze względu na ładną obudowę.
    Dołączenie drugiego ARN188/3 8Ω pod tym co już jest, i zrobienie z tej konstrukcji z beznadziejnego" BR", przyzwoity zestaw zamknięty nie przysporzy wielu kosztów i pracy, poza w zasadzie wycięciem w odpowiednim miejscu otworu pod drugiego ARN-a, i likwidując tunel BR, którego z tymi głośnikami nie powinno być.
    Oraz podłączenie tego wszystkiego, nawet z tymi pozostałymi głośnikami przez zwrotnicę, od razu sprawi że i średniotonowy zagra swoje, i wysokotonowy zacyka tak jak powinien (nieplastikowo). Te głośniki wcale nie muszą ze zwrotnicą źle grać. Po prostu nikt ich nie polecił by nikomu bo takowych przetworników nikt nie zna, a całkiem ładnie mogą grać. No i w myśl zasady darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda.
    Zresztą zawsze potem będzie można je wymienić bo otwory pod nie są typowe.
    Koszty które musiałbyś ponieść aby wstępnie je przerobić to koszy dwóch ARN188/3 i elementów do zwrotnicy razem około 150 zł. A kolumny zaczną mówić ludzkim głosem. No i przekonasz się jak własnymi rękami zrobiłeś coś prawie że z niczego.

0
  • #12 25 Sty 2009 13:58
    dipol
    Poziom 33  

Panowie a czy doradzający wykonali pomiary żeby dyskwalifikować w/w sprzęty. Większość i tak z was nie słyszy pasma które przetwarzają. Jestem praktykiem i za nim wydam opinie lubię się podeprzeć pomiarami sprzętu a to dla większości jest nie wykonalne i nie osiągalne hi.
    Ostatnio sąsiadowi ktoś z forumowiczów powiedział że jak wymieni przewody zasilające na pozłacane srebrzone i inne to dopiero będzie słyszał "górne C".Utopił 1500zl zapomniał że do elektrowni trzeba takie same przewody zastosować HI hi!! Dalej nie słyszy (mając 67-sąsiad lat ma się już problem z własnym przetwornikiem białkowym hi).
    Każdy słuchając w takich warunkach jak opisuje kolega czego się można spodziewać 10w to już będzie za dużo na takie pomieszczenie i warunki
    Pod rozwagę piszącym
    pozdrawiam! 73!

0
  • #13 25 Sty 2009 16:12
    mczeslaw
    Poziom 36  

Kolego dipol, jak byś troszeczkę orientował sie w temacie to z góry byś wiedział jaka objętość dla ARN188 jest do przyjęcia.
    48 litrów dla takiego przetwornika jest co najmniej za dużo i to ponad 2 razy i nie mydlij oczy suchymi pomiarami ludziom co nie raz to robili i nie raz takie głośniki w różnych konfiguracjach testowali . A że twój sąsiad dał się na 1500 pln obuć , to świadczy o jego ignoranctwie i łatwowierności / głupotę. Tu akurat chcemy pomóc jak maj mniejszym kosztem jak nie zauważyłeś, a nie jakimiś złotymi przewodami energetycznymi.
    W 1995 jeszcze też w Unitrze Servis pracowałem. Potem zmieniłem branże. Ale dalej pokrewna z elektroniką.

0
  • #14 25 Sty 2009 18:14
    dipol
    Poziom 33  

Mieciu też pracowałem ale lubię bardzo pomiary i to wtedy daje odpowiedź a kolega zrobi jak będzie uważał.
    Kolumnę bym pomierzył w komorze.Pracowałeś w Unitrze temat takich pomiarów masz paluszku hi.Ja od 1969 w serwisie także hi.
    Pozdrawiam 73!

0
  • #15 25 Sty 2009 19:55
    Lemur80
    Poziom 9  

@mczeslaw

Dziękuje za wyczerpującą i fachową pomoc. Sądzę, że to właściwie wyczerpuje temat. No chyba, że jednak zdecyduję się na pozostawienie i modyfikację tych głośników (choć nadal biorę pod uwagę ich sprzedaż). Koszty takiego ulepszenia są rzeczywiście niewielkie, być może skuszę na nie. Jednak wciąż męczy mnie ilość miejsca jakie one zajmują i akustyka która w tak małym pomieszczeniu jest doprawdy dziwna. W każdym razie jeszcze raz dziękuję!:-).

@dipol

Daleko mi do eksperymentowania z jakimiś wynalazkami. Nie oszukuję się, że na nowym sprzęcie będę słyszał skrzypnięcie stołka pod filharmonijnym klarnecistą;-). Jestem raczej głuchy jak pień i pogodziłem się z tym. Dlatego wystarczą mi środki które przez innych być może zostałyby zdyskwalifikowane. Choć przyznać muszę, że wiedza, słuch, doświadczenie, odpowiednia suma pieniędzy i odpowiednie warunki mogą zdziałać cuda. Pamiętam jak wujek puścił mi kiedyś ze swojego sprzętu japońskie bębny Kodo. Nie pamiętam co to był za sprzęt, ale wiem że, kable były chyba pozłacane (!), a podstawki pod kolumny ołowiane. Efekt mnie przytłoczył, nie było tam subwoofera, ale basy jakie wygenerował ten sprzęt sprawiły, że moje wnętrzności zaczęły tańczyć taniec Św. Wita;-). Coś niesamowitego.

Chcę jedynie przez to powiedzieć, że oba Wasze podejścia z pewnością są prawidłowe i o ile jest to możliwe należy znaleźć jakiś kompromis. Niestety, tak jak wspomniałeś dipol, większość ludzi nie możliwości dokonania pomiarów, lub mało ich to interesuje.

0
  • #16 26 Sty 2009 13:16
    przemo-lukas

dipol napisał:
    Panowie a czy doradzający wykonali pomiary żeby dyskwalifikować w/w sprzęty. Większość i tak z was nie słyszy pasma które przetwarzają.

Jeśli kolega Lemur80 sobie życzy, może mi je podesłać na pomiary. Dla częsci pasma nie trzeba tego wykonywać w komorach bez echowych aby uzyskać dośc dokładne wyniki/wykresy częstotliwościowe. Tylko pytanie. Co to da? :wink:

Kolego dipol, wytrzymałość mocową pomierzysz raz. Niszcząc przetwornik. A właśnie ta drastycznie maleje w zbyt dużych obudowach. :idea: Konstrukcja zestawu głośnikowego to kompromisy, jednak ponad 40 litrów dla tego głośnika jest nie do przyjęcia. Plus liczy się ocena brzmienia głośnika (tu trzeba przyznać - subiektywna), a ta w przypadku ARN188 jest nie najlepsza.

Reszta przetworników:
    http://www.centrumelektroniki.pl/Glosnik_Alda_AVD-506,p16242.html
    Co do "cobry" (był sprzedawany jako "zamiennik" tonsila :D), to zamieszczę link z google:
    http://www.google.pl/search?hl=pl&q=MM4F01X&lr=&aq=f&oq=

No i najważniejsze. Nie możesz kolego zarzucać komuś nie znajomości przetworników. Jeśli sobie życzysz, to mogę Ci podwieźć oba głośniki (ARN 150 i 188) oraz pre, jig i mikrofon, to sobie wszystko pomierzysz co Ciebie interesuje. Kupisz u "litewiaka" troszkę płyty i zrobisz kilka obudów testowych. :idea:
    P.s.
    Zapraszam Ciebie na odsłuch kolumn głośnikowych mojego dzieła. I złotych przewodów nie posiadam. Mieszkam 4 kilometry od Ostrowi.

Lemur80 napisał:
    @mczeslaw

"Dobrze mi się wydawało że na basie siedzi ARN188. "

Dobry jesteś, mi można by było wmówić, że to zastawa królowej Bony:-).

Wszystkie 188 TVM (tesli) mają charakterystyczną budowę membrany:
    http://reproduktory.tvm-valmez.cz/reproduktory-hlubokotonove-c-1_6.html?page=5&sort=20a

0
  • #17 27 Sty 2009 10:15
    przemo-lukas

Lemur80 napisał:
    ...Dziękuje za wyczerpującą i fachową pomoc. Sądzę, że to właściwie wyczerpuje temat...

Zgodnie z życzeniem. Temat zamykam.

0