Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz symetryczny regulowany, sprawdzenie

kogar 21 Jan 2009 21:23 11799 10
    kogar
    Level 11  
    Witam serdecznie 8)
    sytuacja zmusiła mnie do wykonania zasilacza symetrycznego regulowanego, jako że moja wiedza jest troszke uboga by samodzielnie zaprojektować cały układ od podstaw, więc wzoruję się na różnych schematach istniejących w sieci, zależy mi na tym aby zasilacz miał płynną regulację napięcia.

więc mam 2 schematy i prosiłbym abyście je sprawdzili i powiedzieli czy mogę przystępować do montażu ;-) z tego co się orientuję to schemat nr 1 da wydajność prądową około 1A

natomiast jaką wydajność może mieć drugi schemat?

czy te układy będą zabezpieczone przed "chwilowym zwarciem" ? ( 5 sek :P )

chciałbym w przyszłości dorobić układ elektronicznego voltomierza ewentualnie amperomierza) więc jakie wyprowadzenia musiałbym przewidzieć na przyszłość ?

zapomniałem dodać że transformator to :
    Toroid 100 VA 2x 24 V
    comer3
    Level 27  
    Wydajność prądowa zsilacza z 1 schematu to 1,5A (dla LM317 (LM337) i 1A dla LM317A)...

Wydajność prądowa zasilacza ze schematu 2 zależy od użytego tranzystora dołączonego do wejść stabilizatorów (ściągnij soebie datasheet'a i sprawdź sobie jakie parametry mają tranzystory)...
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Są pomylone nazwy tranzystorów: w zasilaczu napięcia dodatniego tranzystor pnp to BD912, analogicznie - npn to BD911.
    Przy takim transformatorze to raczej on będzie ograniczał prąd maksymalny zasilacza nr 2, a nie te tranzystory.
    kortyleski
    Level 43  
    Dla drugiego schematu i zastosowanych tranzystorów to 3A, układ nie ma zabezpieczenia przeciwzwarciowego.
    UWAGA - na schemacie są zamienione miejscami oznaczenia tranzystorów.

Woltomierz czy amperomierz najlepiej zasilać osobnym małym trafem, więc nie zawracaj sobie teraz głowy.
    kogar
    Level 11  
    kortyleski ; prezeswal dziękuję za słuszną uwagę, faktycznie popełniłem błąd.

na bardzo podobnym schemacie konstruktor napisał:

zabezpieczenie polega na diodach i tym bezpieczniku, takze przy zwarciu POWINNO - nie wiem czy tak jest ale powinno nie spalic LMow ani BDków. schemat załączam ponizej. (LM nie ma zabezpieczenia przeciwzwarciowego tylko termiczne)

bezpiecznik o którym mowa to na uzwojeniu pierwotnym bezpiecznik 2A.

przeglądając forum znalazłem informację:

"LM 317 ma zabezpieczenia jak pisał kolega 2: Termiczne wiadomo od 125°C bo przy 150 to jest max temp przechowywania ;) i przeciwazwarciowe zależne od różnicy napięc Vin minus Vout.Czym większa róznica tym szybciej zadziała czyli przy ok 40V roznicy LM317 da max 0.5A a przy 10V udało mi sie z niego wydusić 2A."

no i już głupieję:)

a co się "stanie" jeśli do tego układu ( nr 2 poprawionego) podłącze "przykładowo" żarówkę halogenową 55W ? jakie mogą być skutki uboczne dla zasilacza?

no nic idę dalej szukać schematu zabezpieczenia przeciw zwarciowego dla zasilacza regulowanego.
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Do podłączenia woltomierza i amperomierza nie potrzeba oddzielnego trafa, potrzebne jest tylko zasilanie 5V no i oczywiście dwa mierniczki i bocznik.
    kogar
    Level 11  

zasugerowałem się tym oto tematem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic23630.html

jednak tam na rysunku z tyrystora noga idzie " między rezystor i diodę" u mnie wpiąłem to (chwilowo) też pod diodę, ale źle mi to wygląda , czy nie powinienem czasem dołożyć jeszcze jedną diodę i rezystor tak jak to wygląda na tym schemacie ?

no chyba że ktoś mnie poratuje innym rozwiązaniem zabezpieczenia.

pozdrawiam
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    To, co narysowałeś jest zabezpieczeniem przed wzrostem napięcia wyjściowego powyżej wartości określonej napięciem diody Zenera (to ta, dorysowana na czerwono). Zadaniem tyrystora jest przepalić bezpiecznik, którego nie narysowałeś (więc przepali się dioda prostownicza, tyrystor, transformator, może ten bezpiecznik po stronie pierwotnej - trudno przewidzieć, co pierwsze :| ).
    Obejrzyj uważniej aplikacje katalogowe LM317 - są tam przykłady ograniczania (stabilizacji) prądu wyjściowego. Gdy zrozumiesz zasadę działania tych układów - sam zaprojektujesz odpowiadający ci układ.
    Pozdrawiam.
    kortyleski
    Level 43  
    DarEl masz rację co do tego zasilania jednak:
    1) Po co zbijać na siłe te 30V do 5? Przy wyświetlaczach LED to spora moc strat...
    2) Popularne miliwoltomierze na ICL 7107 "nie lubia" wspólnej masy zasilania i pomiarowej

Z moich doświadczeń wynika że łatwiej i przyjemniej jest dołożyć drugie trafo, małe takie 2-4W i zasilać nim obwody pomiarowe.

kogar - zainteresuj sie układem LM350, ma obciążalność 3A, ograniczenie prądowe i wszystko inne czego potrzebujesz. Niestety nie wiem jaki jest jego ujemny odpowiednik...
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Ujemnym odpowiednikiem LM350 może być LM333, ale już go chyba nie produkują. Zbijanie z 30V do 5 to jednak niepotrzebna strata mocy (25x0,2=5W) na każdy miernik. Jak ma się transformator toroidalny nie zalany w środku, to można dowinąć uzwojenie 8V i po sprawie.

:arrow: kortyleski
    Nie pisz herezji na forum bo jeszcze ktoś pomyśli że to prawda.
    Quote:
    2) Popularne miliwoltomierze na ICL 7107 "nie lubia" wspólnej masy zasilania i pomiarowej
    kortyleski
    Level 43  
    nie pamiętam na czym problem z icl polegał, jednak jakiś miałem, dlatego piszę. Jeśli jest problem z dostępnością LM333, mozna zbudować dwa autonomiczne zasilacze LM350, trzeba tylko rozdzielić uzwojenia trafa, dać dwa mostki i dwa kondensatory. Koszty trochę większe ale za to mozna zestawić niesymetryczny zasilacz 2,4-60V.