Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AVT-01 pomiar pradu

adamo88 22 Jan 2009 12:09 3150 4
    adamo88
    Level 12  
    Złożyłem taki woltomierz i teraz mam tam wyjścia (wejścia) +5V, -5V, Hi, LO, P1 i P3
    Rozumiem, że +5V i -5V tam podać zasilanie, a gdzie się podpiąć napięciem do zmierzenia Hi i LO?
    Jest tam także napisane (w instrukcji), że z odpowiednim przetwornikiem można tym mierzyć natężenie, jaki to przetwornik?? Jak go zrobić, a może da się go zakupić?
    Ten układ chcę zamontować w prostowniku tak, aby dało się (o ile to możliwe) przełącznikiem zmieniać woltomierz/amperomierz.
    Zakresy prądu to ok 12V i do 8A
    poprawiłem na polskie znaki wg wskazań :]

[Na forum stosujemy polską czcionkę oraz przyjęte zasady pisowni. Proszę poprawić post. Mariusz Ch.]
    Stary1952
    Level 32  
    adamo88 wrote:

jest tam takze napisane (w instrukcji) ze z odpowiednim przetwornikiem mozna tym mierzyc natezenie, jaki to przetwornik?? jak go zrobic, a moze da sie go zakupic?
    ten uklad chce zamontowac w prostowniku tak aby dalo sie (o ile to mozliwe) przelacznikiem zmieniac woltomierz/amperomierz
    zakresy pradu to ok 12V i do 8A

W Twoim przypadku będzie potrzebny bocznik prądu stałego o odpowiednim zakresie prądowym .
    adamo88
    Level 12  
    Czy zasilacz 5,9V 375mA podejdzie do zasilenia tego miernika? bo akurat taki mam, a w instrukcji jest napisane, że wyświetlacz LED pobiera do 200mA i trzeba to zasilić +5V/200mA i -5V/5mA, czy nic się nie spali takim zasilaczem?

Z tego, co wyszukałem to na bocznik jest wzór
    AVT-01 pomiar pradu
    Imax - prąd zakresowy całego amperomierza
    Iz - prąd zakresowy ustroju bez bocznika
    Ra - rezystancja ustroju amperomierza
    Rb - rezystancja bocznika

Prąd maksymalny układu z bocznikiem:
    Imax=Iz+Ib

czyli
    Imax = 10A ?
    A jak znaleźć resztę danych?
    Jak to się obliczy to po prostu bocznik zrobić z rezystorów watowych np 5W i je połączyć odpowiednio, aby dały dobry opór?

Jeśli dobrze obliczyłem to bocznik ma mieć 0.02 Ohm 25W?

Na 20V powinienem zmienić
    C4 na 4,7 nF
    R1 na 4,5 Ohm
    R3 na 4,7 MOhm
    Wg tej rozpiski powinienem jeszcze podmienić R7 i R8 (zapożyczona z innego tematu na forum elektrody)
    AVT-01 pomiar pradu
    Tylko wg mojego schematu R8 (z tabelki) to u mnie R7, za to o R7 (z tabelki) nie mam pojęcia - gdzie on jest u mnie na schemacie??
    psiata
    User under supervision
    witam.Owszem ten woltomierz da sie przerobić na amperomierz po uprzednim zastosowaniu przetwornika napięcie/prąd i juz masz amperomierz.Co do tego gdzie się podpiąć z napięciem HI i LOW to tez sprawa jest prosta.Podłączasz się z tymi wyprowadzeniami między odbiornik a resztę układu(amperomierz).Co do woltomierza to chyba nie wymaga to większego komentarza ,że trzeba się z tym podpiąć bezpośrednio pod odbiornik.

Dodano po 3 [minuty]:

Co do samego zasilania tego miernika wspomnianym przez kolegę adamo88 zasilaczem to nic się nie stanie(bynajmniej nie powinno).Jesli ma większa wydajnośc prądowa o d przewidywanej to tylko moze swiadzczyć o tym że bedzie dysponował w takim przypadku jakimś zapasem,co sie często zdarza w praktyce.
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    adamo88 wrote:
    Czy zasilacz 5,9V 375mA podejdzie do zasilenia tego miernika? bo akurat taki mam, a w instrukcji jest napisane że wyświetlacz LED pobiera do 200mA i trzeba to zasilić +5V/200mA i -5V/5mA, czy nic sie nie spali takim zasilaczem?
    Powinien wystarczyć, ale powinno być to napięcie stabilizowane i nie zapominaj, iż potrzebne jest jeszcze ujemne napięcie o wartości też 5V, a nie widzę w przedstawionej dokumentacji - AVT01 - by było ono uzyskiwane w otoczeniu układu ICL... z napięcia +5V.

adamo88 wrote:
    z tego co wyszukałem to na bocznik jest wzór
    AVT-01 pomiar pradu
    Imax - prąd zakresowy całego amperomierza
    Iz - prąd zakresowy ustroju bez bocznika
    Ra - rezystancja ustroju amperomierza
    Rb - rezystancja bocznika

Prąd maksymalny układu z bocznikiem:
    Imax=Iz+Ib

czyli
    Imax = 10A ?
    a jak znaleźć resztę danych?
    jak to się obliczy to po prostu bocznik zrobić z rezystorów watowych np 5W i je połaczyć odpowiednio aby dały dobry opór?

Jeśli dobrze obliczyłem to bocznik ma mieć 0.02 Ohm 25W?
    Jak to policzyłeś?
    Na zakres 10A (maksymalne wskazanie 19,99A) i koniecznie dla woltomierza ICL7107 ustawionego na zakres 200mV -> 199,9mV - maksymalne wskazania - będzie to rezystor:
    200mV/10A=20, ale o dopuszczalnej mocy strat Pdop =20²•0,02Ω=8,0W, a dla 10A będzie to cztery razy mniej.

adamo88 wrote:
    Na 20V powinienem zmienić
    C4 na 4,7 nF
    R1 na 4,5 Ohm
    R3 na 4,7 MOhm
    Mrzonki [tu_wpisz_stosowne_określenie] - NIE DA się ustawić bezpośredniego zakresu tego cyfrowego woltomierza na zakres 20V ! ! !
    Można tylko albo na 200,0mV, albo na 2000mV -> 2,000V - polecam stosowną literaturę z DataSheet do tego układu.
    Oczywiście wartości parametrów zewnętrznych elementów - układu przetwornika; R3, C2, C4, C5, częstotliwości zegara; C1, R2, oraz napięcia odniesienia (100,0mV, albo 1,000V); D10, R1, PR1, przyłączonych do układu ICL7107 zależą od wybranego zakresu bezpośredniego pomiaru napięcia, czy ilości pomiarów na sekundę - częstotliwość zegara.

adamo88 wrote:
    wg tej rozpiski powinienem jeszcze podmienić R7 i R8 (zapożyczona z innego tematu na forum elektrody)
    AVT-01 pomiar pradu
    Tylko wg mojego schematu R8 (z tabelki) to u mnie R7, za to o R7 (z tabelki) nie mam pojęcia - gdzie on jest u mnie na schemacie??
    Zanim za coś zabierzesz się to warto dobrze przestudiować dostępną literaturę na dany temat i nie czytać tylko dwóch dokumentów, a na dodatek niekompatybilnych ze sobą.
    Polecam źródłowy dokument w PDF, ZOBACZ, specyfikacja elementów pod FIGURE 2, na stronie 4, i dalsze tam do tego komentarze.

Pozdrawiam