Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z antena CB sirio ML145

lukasz2014 22 Sty 2009 12:34 6967 10
  • #1 22 Sty 2009 12:34
    lukasz2014
    Poziom 9  

witam

zmieniłem radyjko Cb na president johnny i chciałem zestroić antene ale w żaden sposób nie moge
    swr
    1= 2.0
    20=1.8
    40= 1,7

powinienem wyciągnąć w tym momencie antene do góry ale już nie moge bo skończył się bat. Czy jest jakis sposób na to żeby zestroić tą antene?? Dodam ze rzdyjko to president johnny bez ASC.Poprzednie radyjko to UNIDEN 510 i swr był w granicach 1,1-1,3. Słyszalem żeby obciać bat kilka cm ale to chyba nie w moim przypadku bo ja musze ją w jakis sposob wydłużyć. Prosze o pomoc.

Zgodnie z punktem 15 regulaminu, proszę poprawić post.
    Użyj przycisku Problem z antena CB sirio ML145 przed wysłaniem postu. Nie kasować wpisu ! /c2h5oh/

0 10
  • #2 22 Sty 2009 18:14
    PIOTOM0
    Poziom 20  

Opisz coś więcej, gdzie i na czym stroisz, jak masz zamontowana antenę..czy majstrowałeś coś przy antenie?

Ja obstawiam brak masy w podstawie magnetycznej lub brak ciągłości ekranu (przycięcia kabla).
    Ta antena powinna sie niżej zestroić.
    Sprawdź miernikiem ciągłości kabla do samej podstawy - bez anteny.
    Obejrzyj kabelek, szczególnie przy złączkach i w podstawie.

Miałem podobny problem i winne okazało sie gniazdo anteny a właściwie brak kontaktu pomiędzy gniazdem a obudową podstawy magnetycznej.
    Wyczyściłem, nasmarowałem smarem grafitowym, skręciłem do kupy i teraz wskazówka na swr nie drgnie.

Test na dłuższy promiennik - po wykluczeniu innych uszkodzeń.
    1. Wsuń na max do dołu promiennik anteny.
    2. Za pomocą jakiejkolwiek złączki elektrycznej (takiej do łączenia kabli) dołącz kilka cm drutu miedzianego
    3. Tnij drut miedziany i obserwuj swr.
    4. Jeżeli okaże się, że zabraknie 1-2 cm oryginalnego promiennika zawsze można dokupić 2 cm dłuższy.

Pozdrawiam
    Piotom0

0
  • #3 22 Sty 2009 19:37
    lukasz2014
    Poziom 9  

Witam

Kabel nie m nigdzie przebicia i nigdzie nie jest uszkodzony jest zalozony nowy przewód,dodam od razu ze zmiana przewodu nie wniosla zadnej poprawy jak też gorszej zmiany na SWR.Złaczki sa dobrze zalozone wszystko jest jak najbardziej poprawnie polutowane. A gdzie mozna kupic dłuzszy promiennik i czy drogi jest taki promiennik??

Zgodnie z punktem 15 regulaminu, proszę poprawić post.
    Użyj przycisku Problem z antena CB sirio ML145 przed wysłaniem postu. Nie kasować wpisu ! /c2h5oh/

0
  • #4 22 Sty 2009 22:27
    PIOTOM0
    Poziom 20  

Bat bez problemu kupisz w większym sklepie z antenami CB lub w internecie.
    Są do długości ok 1800mm.
    Ja za nowy hartowany pręt stalowy, zwężany z fi 4 na fi 1mm, długość 1,8m zapłaciłem ok 60 zł.
    Wszystko zależy od potrzeb i ceny jak nie kalkuluje się kupić nowego promiennika to może nową antenę.
    Pod główkę anteny u podstawy promiennika (czyli tam gdzie przykręcasz śróbkami) można coś przykręcić np dłuższą śrubę stalową, rurkę, podkładkę. Zastosowanie dodatkowej nakrętki da ok 8 - 10 mm więcej w długości anteny.
    Może najpierw sprawdź ile brakuje tej anteny.
    Pozdrawiam
    Piotom0

0
  • #5 23 Sty 2009 14:20
    mfriedrich
    Poziom 15  

Ostatnio kumpel poprosił mnie o zestrojenie jego Sirio ML-145. Kombinował z wysuwaniem i nic to nie dawało. Już chciał ciąć pręt. Winną okazała się cieniutka warstwa lodu na karoserii. Po usunięciu antena zestroiła się jak ta lala.

0
  • #6 25 Wrz 2009 14:16
    ardzi88
    Poziom 11  

Podczepie się pod temat bo w szukajce i googlach nie znalazłem do końca tego, czego chciałem. A chciałem sie dowiedzieć, czy to prawda że anteny zwarte cięzko jest dostroić na niski SWR? Kupiłem ostatnio Unidena 520XL i Lemm 1000, zamontowałem na klapę uchwytem sf-40 (samochód - Vectra B) i pojechałem dostroić. Ziomek ktory mi to mierzył powiedział, że bez docinania jest wszystko OK, ze niższego SWR się nie otrzyma - a zmierzył on 1.6 na środkowym kanale. Żeby zmniejszyc SWR powiedział, że nawet trzebaby było wydłużyć antenę, a nie skracać. Zapytałem dlaczego się nie da zmniejszyć to odpowiedział, że zwarte anteny w ogóle często jest trudno zestroić poniżej 2.0, a tutaj 1.6 - więc jest spoko. Czy mam mu wierzyć, czy pojechać jeszcze gdzieś indziej na dostrojenie?

0
  • #7 25 Wrz 2009 14:28
    stemar28
    Poziom 17  

A ja na waszym miejscu podkleiłbym podstawe magnetyczna folia aluminiową , która jest w opakowaniu ml siro. Jesli nie masz to podjedz do serwisu powinni mieć i antena zestroi się bez problemu.

0
  • #8 25 Wrz 2009 16:04
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Dlaczego ludziska, którzy nie do końca znają się na technice anten i ich pomiarów, koniecznie dążą do uzyskania WFS ideału 1:1,0 , tego nie wiem. ???

Czasami walka ze współczynnikiem fali odbitej z :1,6 na :1,2 wymaga dużego poświęcenia się a efekt takiej zabawy jest niezauważalny a i tak 80% reflektometrów pokazuje "bzdury" a nie właściwy WFS a ich impedancja wyj./wej jest około 65Ω (zamiast 50Ω). :cry:

ardzi88 napisał:
    Ziomek ktory mi to mierzył powiedział, że bez docinania jest wszystko OK, ze niższego SWR się nie otrzyma - a zmierzył on 1.6 na środkowym kanale.

I tak trzymać. WFS 1:1,6 jest Bardzo Dobry. :D

Pozdrawiam.

0
  • #9 25 Wrz 2009 21:32
    SP8JUX
    Poziom 30  

SP5ANJ napisał:
    Dlaczego ludziska, którzy nie do końca znają się na technice anten i ich pomiarów, koniecznie dążą do uzyskania WFS ideału 1:1,0 , tego nie wiem. ???

A ja chyba wiem, bo jeśli taki "ideał" osiągną, to niech im stroiciel zostawi w linii (fiderze) ten miernik i kabel go łączący z radiem, w przeciwnym razie, w większości przypadków jest "sieczka".
    Sam pomiar swr-u nie gwarantuje max. mocy wypromieniowanej; w książkach z lat 70-tych wyraźnie to podkreślano, idea SWR=1 to teoria dla producentów by końcówki w radiach nie padały. Wiele na rynku jest kompletów anten, że bez anteny czyli sam kabel dobrany o odpowiedniej długości daje przy pomiarze "jedynkę" np. niektóre Hustlery, Floridy itp.
    Ale młody adept sztuki radiowej czyli "stroiciel" kupi miernik swr do robienia kasy, a nie do zestrojenia toru antenowego, liznął wiedzy, ale tylko liznął....
    Święte słowa napisał moderator:"Dlaczego ludziska...koniecznie dążą do uzyskania WFS ideału...." ja też mam dokładnie takie zdanie-pytanie,
    Marek

0
  • #10 25 Wrz 2009 21:40
    ardzi88
    Poziom 11  

SP5ANJ napisał:
    Witam.

ardzi88 napisał:
    Ziomek ktory mi to mierzył powiedział, że bez docinania jest wszystko OK, ze niższego SWR się nie otrzyma - a zmierzył on 1.6 na środkowym kanale.

I tak trzymać. WFS 1:1,6 jest Bardzo Dobry. :D

Pozdrawiam.

dzięki wielkie, teraz tylko pozostaje testowac zestawik.

0
  • #11 26 Wrz 2009 10:43
    gregorio27
    Poziom 31  

Święte słowa SP5ANJ Nie mogę zrozumieć dlaczego wszyscy "stroiciele " czepiają się tylko SWR a nie mierzą dodatkowo natężenia pola i to nawet najprymitywniejszymi przyrządami by wyciągnąć jakieś wnioski jak zachowuje się antenka. Nie wspomnę o gripdipach i innych cudeńkach bo to już nie każdego na to stać.

1