Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja kolumn zestawu Aivio LS 300

ArekMM 22 Sty 2009 18:45 4994 6
  • Modyfikacja kolumn zestawu Aivio LS 300

Witam.Od ponad roku jestem posiadaczem sprzętu Aivio LS300 .Ze względu na to że dźwięk nie jest "haj-endowy" postanowiłem go trochę podrasować. Kolumny od tego zestawu są zrobione z MDF grubości ok10mm (całkiem porządnie zrobione budy). Głośnik wysoki to miękka kopułka 25mm napędzana słabiutkim magnesem, impedancja nie podana. Głośnik średnio-niskotonowy(w zasadzie średniotonowy) jest na membranie papierowej, zawieszeniu gumowym,średnica kosza 115mm,średnica magnesu 80mm(całkiem mocny i porządny magnes 8) ) , nieruchomy korektor fazy,6 ohm. Zwrotnica głośnika wysokiego to połączony kondensator bipolarny 2,2uF połączony szeregowo z rezystorem 2ohm i to wszystko połączone było szeregowo z kopułką. Głośnik średnio-niskotonowy bez zwrotnicy podłączony na żywca pod gniazdo kolumny. Obudowa bass-reflex.

Co przerobiłem:

Najpierw zacząłem kombinować z filtrem do kopułki, bo ta kopułka ledwo grała i dźwięk był zamulony. Wywaliłem całą zwrotnice(ten kondensator razem z rezystorem) i zacząłem dobierać pojemność kondensatora. Zacząłem od kondensatora 2,2uF a skończyłem na 22uF 8| .Wiem że kondensator 22uF to przepotężna pojemność no ale... Zauważyłem że przy zwiększaniu pojemności dzwięk się bardzo wyraźnie poprawiał, czyli kopułka miała coraz niższe odcięcie. Dodam że ta kopułka ma niską efektywność. Wnioski jakie wyciągnąłem z tych experymentów to takie że głośnik średnio-niskotonowy ma raczej wąskie pasmo przenoszenia....i jest "dół" na charakterystyce częstotliwościowo-ciśnieniowej między głośnikiem średnim a "sykiem".Aktualnie kopułka współpracuje z kondensatorem 8,5uF(6dB/okt.) jest ustawiona w przeciwfazie-ustawiałem na słuch i szum różowy ,a do tego "na muzykę".Obudowe głośnika średnio-niskiego wyłożyłem filcem "samochodowym" o grubości ok.4mm-dało to minimalną poprawe średnich tonów.

Jadę na takim ustawieniu korektora + sopran i bas na wieży ustawiony na full:

Odsłuch:

Dźwięk już nie jest tak zamulony, dobrze słychać perkusję która nie męczy uszu ostrością dźwięku, w miarę dobrze jest z dźwiękiem syntezatorów, fortepianu , gitary,wokalem. Jeżeli chodzi o bas to przede wszystkim kolumny grają górnym basem. Odsłuch był prowadzony na muzyce Trance (Armin Van Buuren, Mike Foyle...).Tak przerobione kolumny grają u mnie od miesiąca.
    Wszystkie modyfikacje to bardzo tani i bardzo szybki sposób na poprawę dźwięku tych kolumn.

Proszę poprawić post zgodnie z tym https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic197893.html
    (joy_pl)
    <--- poprawiłem

Fajne!
  • #2 25 Sty 2009 23:21
    Damcio_s
    Poziom 16  

Ile dałeś za głośniczki?

• #3 26 Sty 2009 16:52
    ArekMM
    Poziom 9  

Damcio_s napisał:
    Ile dałeś za głośniczki?

Ja po prostu kupiłem cały sprzęt Aivio LS 300 (nowy) a jak się gwarancja skończyła to trzeba było poprawić dźwięk. A tak w ogóle to te kolumny były tworzone przez 2 firmy - Aivio i M-Audio. Zastanawiam się jeszcze nad dołożeniem do kopułki filtru typu "T" i odcięcie jej bardzo nisko. Znam te kolumny na tyle że wiem że to poprawi dźwięk. 2-ga opcja to wymiana kopułek tylko nie wiem na jakie. Muszą to być głośniki które będzie można nisko odcinać bo głośnik średniotonowy "wcześnie się kończy"

• #4 16 Kwi 2009 08:34
    pawel83ck
    Poziom 13  

Hej. Zastosowałeś wielką wartość pojemności więc głośnik jest bardzo nisko cięty. Ponieważ jest to filtr pierwszego rzędu to kopułka przenosi bardzo niskie częstotliwości, które mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Poprawa o której mówisz tzn "jaśniejszy" dźwięk wynika z faktu, że odtwarza teraz przedział 2khz - 4khz który w poprzedniej konfiguracji w większości odtwarzał woofer.

• #5 16 Kwi 2009 21:53
    melisław
    Poziom 24  

Seas 27TBFCG :D Cięcie na 2 kilo wytrzyma :) Ktoś kiedyś powiedział że żeby go spalić trzeba zapalniczki ;) Coś w tym jest...

• #6 16 Maj 2009 16:56
    ArekMM
    Poziom 9  

Od tego czasu jak napisałem ten post o modyfikacji kolumn od aivio ls 300 ,słuchałem muzyki na 3/4 mocy i chyba się te głośniki za bardzo "rozchodziły", bo musiałem zmienić kondensatory do "cykaczy" na 0,5 uF. Po prostu było za dużo wysokich tonów i to zaczęło mnie to męczyć.
    Kolumnę dodatkowo wypełniłem gąbką, co dało mi miększy bas i poprawiło średnie tony.
    Aktualne ustawienia korektora graficznego dodaje w załączonym zdjęciu.

• #7 17 Maj 2009 13:35
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Czy kondensator 0,5uF nie jest za malutki ?? Na ile kHz tak mniej więcej jest teraz cięty ?? Wydaje mi się, że za wysoko przez co jest ogromna dziura w paśmie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME