Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modyfikacja kolumn zestawu Aivio LS 300

ArekMM 22 Jan 2009 18:45 5855 6
 • Modyfikacja kolumn zestawu Aivio LS 300

  Witam.Od ponad roku jestem posiadaczem sprzętu Aivio LS300 .Ze względu na to że dźwięk nie jest "haj-endowy" postanowiłem go trochę podrasować. Kolumny od tego zestawu są zrobione z MDF grubości ok10mm (całkiem porządnie zrobione budy). Głośnik wysoki to miękka kopułka 25mm napędzana słabiutkim magnesem, impedancja nie podana. Głośnik średnio-niskotonowy(w zasadzie średniotonowy) jest na membranie papierowej, zawieszeniu gumowym,średnica kosza 115mm,średnica magnesu 80mm(całkiem mocny i porządny magnes 8) ) , nieruchomy korektor fazy,6 ohm. Zwrotnica głośnika wysokiego to połączony kondensator bipolarny 2,2uF połączony szeregowo z rezystorem 2ohm i to wszystko połączone było szeregowo z kopułką. Głośnik średnio-niskotonowy bez zwrotnicy podłączony na żywca pod gniazdo kolumny. Obudowa bass-reflex.

  Co przerobiłem:
  Modyfikacja kolumn zestawu Aivio LS 300

  Modyfikacja kolumn zestawu Aivio LS 300


  Najpierw zacząłem kombinować z filtrem do kopułki, bo ta kopułka ledwo grała i dźwięk był zamulony. Wywaliłem całą zwrotnice(ten kondensator razem z rezystorem) i zacząłem dobierać pojemność kondensatora. Zacząłem od kondensatora 2,2uF a skończyłem na 22uF 8| .Wiem że kondensator 22uF to przepotężna pojemność no ale... Zauważyłem że przy zwiększaniu pojemności dzwięk się bardzo wyraźnie poprawiał, czyli kopułka miała coraz niższe odcięcie. Dodam że ta kopułka ma niską efektywność. Wnioski jakie wyciągnąłem z tych experymentów to takie że głośnik średnio-niskotonowy ma raczej wąskie pasmo przenoszenia....i jest "dół" na charakterystyce częstotliwościowo-ciśnieniowej między głośnikiem średnim a "sykiem".Aktualnie kopułka współpracuje z kondensatorem 8,5uF(6dB/okt.) jest ustawiona w przeciwfazie-ustawiałem na słuch i szum różowy ,a do tego "na muzykę".Obudowe głośnika średnio-niskiego wyłożyłem filcem "samochodowym" o grubości ok.4mm-dało to minimalną poprawe średnich tonów.
  Jadę na takim ustawieniu korektora + sopran i bas na wieży ustawiony na full:
  Modyfikacja kolumn zestawu Aivio LS 300

  Odsłuch:

  Dźwięk już nie jest tak zamulony, dobrze słychać perkusję która nie męczy uszu ostrością dźwięku, w miarę dobrze jest z dźwiękiem syntezatorów, fortepianu , gitary,wokalem. Jeżeli chodzi o bas to przede wszystkim kolumny grają górnym basem. Odsłuch był prowadzony na muzyce Trance (Armin Van Buuren, Mike Foyle...).Tak przerobione kolumny grają u mnie od miesiąca.
  Wszystkie modyfikacje to bardzo tani i bardzo szybki sposób na poprawę dźwięku tych kolumn.
  Proszę poprawić post zgodnie z tym https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic197893.html
  (joy_pl)
  <--- poprawiłem

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ArekMM
  Level 10  
  Offline 
  ArekMM wrote 9 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 2009 year.
 • #2
  Damcio_s
  Level 16  
  Ile dałeś za głośniczki?
 • #3
  ArekMM
  Level 10  
  Damcio_s wrote:
  Ile dałeś za głośniczki?


  Ja po prostu kupiłem cały sprzęt Aivio LS 300 (nowy) a jak się gwarancja skończyła to trzeba było poprawić dźwięk. A tak w ogóle to te kolumny były tworzone przez 2 firmy - Aivio i M-Audio. Zastanawiam się jeszcze nad dołożeniem do kopułki filtru typu "T" i odcięcie jej bardzo nisko. Znam te kolumny na tyle że wiem że to poprawi dźwięk. 2-ga opcja to wymiana kopułek tylko nie wiem na jakie. Muszą to być głośniki które będzie można nisko odcinać bo głośnik średniotonowy "wcześnie się kończy"
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  melisław
  Level 24  
  Seas 27TBFCG :D Cięcie na 2 kilo wytrzyma :) Ktoś kiedyś powiedział że żeby go spalić trzeba zapalniczki ;) Coś w tym jest...
 • #6
  ArekMM
  Level 10  
  Od tego czasu jak napisałem ten post o modyfikacji kolumn od aivio ls 300 ,słuchałem muzyki na 3/4 mocy i chyba się te głośniki za bardzo "rozchodziły", bo musiałem zmienić kondensatory do "cykaczy" na 0,5 uF. Po prostu było za dużo wysokich tonów i to zaczęło mnie to męczyć.
  Kolumnę dodatkowo wypełniłem gąbką, co dało mi miększy bas i poprawiło średnie tony.
  Aktualne ustawienia korektora graficznego dodaje w załączonym zdjęciu.

  Modyfikacja kolumn zestawu Aivio LS 300
 • #7
  wiewior_kg
  Level 26  
  Czy kondensator 0,5uF nie jest za malutki ?? Na ile kHz tak mniej więcej jest teraz cięty ?? Wydaje mi się, że za wysoko przez co jest ogromna dziura w paśmie.