Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o elementy mocy do spawarki inwenterowej

22 Sty 2009 18:28 963 2
  • Poziom 10  
    Od pewnego czasu obserwuję na forum tematy związane ze spawarkami inwenterowymi. Fajna sprawa i miał bym ochotę na stworzenie czegoś takiego. Nie tak dawno wpadł mi w ręce zasilacz jakiegoś urządzenia o dość dużej mocy (2,5kW) jednak ze względu na napięcia wyjściowe nie nadaje się to do wykorzystania w sposób bezpośredni. (dane z tabliczki 12V 36A i 5V prąd nie podany, ale chyba ogromny bo wyprowadzony na zewnątrz dwoma śrubami M8)
    W środku przetwornice impulsowe. Pytanie jest takie czy elementy elektroniczne wymontowane z tego zasilacza nadają się do budowy niewielkiej spawarki (60-80A)
    2 * tranzystor npn BUS98A sterowane tranzystorami BUZ71 i zabezpieczony czujnikiem OHD3 90st
    3 * podwójna dioda MBR30045CT
    2 * tyrystor BTW68600
    1 * tranzystor BUV279
    1 * US sg3524
    kilka transformatorów ferrytowych nawijanych licą i blachą no i na okrasę cała masa pomniejszych tranzystorów, diody szybkie itd.
    Moje pytanie wiąże się z tym, że nie spotkałem schematu spawarki z
    zastosowaniem tranzystorów bipolarnych
    No i muszę przyznać że po raz pierwszy mam do czynienia z tak dużymi mocami elementów.
    Proszę o ewentualne wskazówki gdzie takie coś można wykorzystać
    Z góry dzięki za zainteresowanie
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Raczej niewiele z tego da się wykorzystać... Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że spalisz posiadane tranzystory bipolarne podczas prób z układem sterowania, w efekcie nie będziesz miał czym ich później zastąpić. Za ~30zł kupisz 2 szybkie tranzystory IGBT, z którymi na pewno nie będziesz miał problemów.
    Ta podwójna 300A dioda też się nie przyda, jest na napięcie zaledwie 45V, a do spawarki potrzebujesz diody na 150-200V.
    Podsumowując - jeśli zasilacz jest sprawny, to szkoda go niszczyć, a najdroższe potrzebne elementy (tranzystory, diody, rdzenie) do spawarki którą chcesz zbudować kupisz już za około 100zł.
  • Poziom 10  
    No to temat do zamknięcia.
    zasilacz jest nie sprawny a więc jego części zasilą skład tego co posiadam do tej pory.
    dzięki