Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z sumowaniem sygnału telewizyjnego

22 Sty 2009 19:52 1401 11
  • Poziom 9  
    Cześć,
    Mam taką instalację wykonaną
    - 7 TUNERÓW SAT Z MODULATOREM -> WZMACNIACZ -> (do odgałęźnika)
    - TV NAZIEMNA -> WZMACNIACZ -> (do odgałęźnika)

obie TV sa wpięte do tego samego odgałęźnika (TV naziemna do gniazda TAP 6dB), sygnał z modulatorów do drugiego OUT'a. Później sygnał idzie przez IN do wzmacniacz AWS-1144.

Efekt jest taki że jak mam wpiętą samą naziemną lub samą zmodulowaną to obraz jest żyleta po prostu mistrzostwo świata, a jak wepnę tylko drugą to automatycznie albo psuje się naziemna albo psuje się satelita :/

Proszę o pomoc, jak to uistawić na jakim sprzęcie żebym nie miał takich problemów, a obie TV działały jak żyleta?
  • Moderator
    Poproszę o tabelę zajętości kanałów....
  • Poziom 9  
    TV Kraków - 12
    HBO - 21
    HBO2 - 23
    MINI MINI - 25
    TVN - 28
    CANAL+ - 31
    TVP 2 - 34
    Canal+ Film - 37
    Eurosport - 41
    TVP 1 - 48
    Polsat - 51
    TV TRwam - 65

Naziemna to: TV Kraków, TVP 1, TVP 2, Polsat, TVN

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem ale chyba o to chodziło?. Powiedzmy że praktycznie wszystkie kanały jestesm w stanie dość dobrze ustawić razem, za wyjątkiem Polsatu (51), tutaj kaszana na maksa
  • Moderator
    Tak, o to chodziło...
    Nastepne pytanie: czy to co leci naziemnie jest filtrowane pasmowo i jakie wilekosci napięc masz na wejsciach sumatora sygnału.

Dodano po 7 [minuty]:

Domyślam się, że są to sygnały odbierane z Gubałówki. jaka jest odległość do nadajnika?

Dodano po 4 [minuty]:

Ta "kaszana" na 51szym pochodzi chyba z przesteru kanału 12go. Problem polega tylko na tym gdzie on się tworzy.
  • Poziom 9  
    Tak,
    Dokładnie są to kanały odbiierane z Gubałówki, odległość w linii prostej gdzieś pewnie koło 1,5-2 km. Przy czym jeżeli byłby to przesterowany Kraków, to Polsat by nie działał również wtedy kiedy nie mam wpiętych kanałów z tunerów.

Kicha z polsatem dopiero zaczyna się jak wepnę tunery w eter, nie jestem w stanie podac sygnałów wejściowych/wyjściowych bo ich nie pamiętam ;[

Być może problemem jest tu zbyt wiele wzmocnień co powoduje zbyt wiele zakłóceń na pasma boczne.

Bo:
    Na kablu modulatora, zaraz za tunerami jest wzmacniacz UHF Alcad'a. Co prawda skręcony na 0 aczkolwiek daje i tak wzmocnienie. To samo z naziemną, antena siatka w środku wzmacniacz, zasilana przez wzmacniacz Alcad'a CA-215, pozniej te oba sygnały ze wzmacniaczy obu idą do odgałęźnika i następnie to wzmacniacz AWS-1144.

Przy czym na gniazdkach na kanałach mam od 61 - 72 dBuV. Z wyjątkiem Polsatu oczywiście który ma w granicach 48 dBuV. Wypinam wtedy kanały z modulatorów i idzie pięknie. Niestety nie sprawdziłem jaki jest wtedy sygnał na gniazdku klienta
  • Moderator
    Przelicze i dopowiem. Prawdopodobnie gdzies jakiś sygnał wchodzi nie od tej strony i trafia na nieliniowy element który zostaje przesterowany. jak możesz to narysuj schemat blokowy polaczęn przeslij na PW.
    Pamietaj ze 3chia harmomniczna 12go kanału czesciowo pokrywa sie z pasmem Polsatu.
  • Moderator
    I jeszcze jedno pytanie: jakie masz modulatory i czy maja gniazda przelotowe czy tylko wyjścia.
    I propozycja eksperymentu innego układu kanałowego:
    TV TRWAM z 65go przestaw na 27my (chyba że cos na tym kanale chodzi po słowackiej stronie)
    Eurosport z 41go na 33 z tym samym uwarunkowaniem co wyżej.
    Może tu być intermodulacja kanałów 34, 37 i 41 razem wziętych które gdzieś sie nanoszą.
    I drugi eksperyment: wyłącz wszystkie modulatory i uruchamiaj od najwyższego kanałowo do najniższego, obserwując to co na Polsacie. Daj znać jak wyszło....
  • Specjalista elektryk
    pudelek napisał:

Kicha z polsatem dopiero zaczyna się jak wepnę tunery w eter, nie jestem w stanie podac sygnałów wejściowych/wyjściowych bo ich nie pamiętam ;[

sprawdź miernikiem jaki poziom wychodzi na kanale zakłócanym tylko z części tunerów sat - może znajdziesz konkretny/ uszkodzony modulator
    pudelek napisał:

Bo:
    Na kablu modulatora, zaraz za tunerami jest wzmacniacz UHF Alcad'a. Co prawda skręcony na 0

Nie dobrze, kiedy stosuje się wzmacniacz, a on nie jest wysterowany przynajmniej na 3/4 jego mocy - nie jest to lekarstwo na Twój problem, ale jeżeli masz możliwość zmiany, to spróbuj to poprawić.
    Pzdr
  • Poziom 9  
    Cześć,
    Wielkie dzięki za odpowiedzi
    Tunery są podpięte ze sobą szeregowo (jeden modulator przez modulator innego tunera). Problem z polsatem zaczyna się gdy wepnę ostatnie tunery (patrząc od początku instalacji) czyli tunery pracujące na kanałach 21, 23.

Myślałem żeby zmienić system i nie podpinac ich szeregowo, tylko każdy z osobna wpiąć do rozgałęźnika 8 krotnego. W razie co mam dwa modulatory signala, gdyby się okazało że w tych dwóch popsuty jest modulator.

Ale wydaje mi się że problemem tu nie będą modulatory tych dwóch ostatnich tunerów, tylko im więcej kanałów wpiętych jest przez modulator, a każdy modulator wzmacnia sygnał nie tylko swoj ale i poprzednich tunerów, to być może że jak przejdzie przez wszystkie 7 tunerów to sygnał jest już tak zakłócony że sprzęt musi dostać po dupie.

Być może rozwiązaniem tak jak piszę będzie zmiana systemu połączenia tunerów?
  • Moderator
    Jest to mozliwe i bez prób sie nie obedzie.
    Przetestuj na poczatek wpięcie trzech tunerów do jednego sumatora i zobacz co bedzie.
    Jest to prawdopodobnie jakis bardzo prosty bląd.
  • Poziom 9  
    Jadę tam we wtorek rano, więc będę miał cały dzień na dłubanie ;-). Ale z tego co mi się wydaje miesiąc temu to działało normalnie a raczej nikt nie dłubał, więc wygląda na to że się pewnie modulatory uszkodziły. No nic, dam znać jak poszło i dzięki za porady ;)
  • Poziom 9  
    Wymieniliśmy jeden wzmacniacz (ten od naziemnej), dodatkowo tunery wpięliśmy w rozgałęźnik (nie tak jak dotychczas czyli szeregowo) i problemy zniknęły :) .