Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z sumowaniem sygnału telewizyjnego

22 Sty 2009 19:52 1401 11
 • Poziom 9  
  Cześć,
  Mam taką instalację wykonaną
  - 7 TUNERÓW SAT Z MODULATOREM -> WZMACNIACZ -> (do odgałęźnika)
  - TV NAZIEMNA -> WZMACNIACZ -> (do odgałęźnika)

  obie TV sa wpięte do tego samego odgałęźnika (TV naziemna do gniazda TAP 6dB), sygnał z modulatorów do drugiego OUT'a. Później sygnał idzie przez IN do wzmacniacz AWS-1144.

  Efekt jest taki że jak mam wpiętą samą naziemną lub samą zmodulowaną to obraz jest żyleta po prostu mistrzostwo świata, a jak wepnę tylko drugą to automatycznie albo psuje się naziemna albo psuje się satelita :/

  Proszę o pomoc, jak to uistawić na jakim sprzęcie żebym nie miał takich problemów, a obie TV działały jak żyleta?
 • Moderator
  Poproszę o tabelę zajętości kanałów....
 • Poziom 9  
  TV Kraków - 12
  HBO - 21
  HBO2 - 23
  MINI MINI - 25
  TVN - 28
  CANAL+ - 31
  TVP 2 - 34
  Canal+ Film - 37
  Eurosport - 41
  TVP 1 - 48
  Polsat - 51
  TV TRwam - 65

  Naziemna to: TV Kraków, TVP 1, TVP 2, Polsat, TVN

  Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem ale chyba o to chodziło?. Powiedzmy że praktycznie wszystkie kanały jestesm w stanie dość dobrze ustawić razem, za wyjątkiem Polsatu (51), tutaj kaszana na maksa
 • Moderator
  Tak, o to chodziło...
  Nastepne pytanie: czy to co leci naziemnie jest filtrowane pasmowo i jakie wilekosci napięc masz na wejsciach sumatora sygnału.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Domyślam się, że są to sygnały odbierane z Gubałówki. jaka jest odległość do nadajnika?

  Dodano po 4 [minuty]:

  Ta "kaszana" na 51szym pochodzi chyba z przesteru kanału 12go. Problem polega tylko na tym gdzie on się tworzy.
 • Poziom 9  
  Tak,
  Dokładnie są to kanały odbiierane z Gubałówki, odległość w linii prostej gdzieś pewnie koło 1,5-2 km. Przy czym jeżeli byłby to przesterowany Kraków, to Polsat by nie działał również wtedy kiedy nie mam wpiętych kanałów z tunerów.

  Kicha z polsatem dopiero zaczyna się jak wepnę tunery w eter, nie jestem w stanie podac sygnałów wejściowych/wyjściowych bo ich nie pamiętam ;[

  Być może problemem jest tu zbyt wiele wzmocnień co powoduje zbyt wiele zakłóceń na pasma boczne.

  Bo:
  Na kablu modulatora, zaraz za tunerami jest wzmacniacz UHF Alcad'a. Co prawda skręcony na 0 aczkolwiek daje i tak wzmocnienie. To samo z naziemną, antena siatka w środku wzmacniacz, zasilana przez wzmacniacz Alcad'a CA-215, pozniej te oba sygnały ze wzmacniaczy obu idą do odgałęźnika i następnie to wzmacniacz AWS-1144.

  Przy czym na gniazdkach na kanałach mam od 61 - 72 dBuV. Z wyjątkiem Polsatu oczywiście który ma w granicach 48 dBuV. Wypinam wtedy kanały z modulatorów i idzie pięknie. Niestety nie sprawdziłem jaki jest wtedy sygnał na gniazdku klienta
 • Moderator
  Przelicze i dopowiem. Prawdopodobnie gdzies jakiś sygnał wchodzi nie od tej strony i trafia na nieliniowy element który zostaje przesterowany. jak możesz to narysuj schemat blokowy polaczęn przeslij na PW.
  Pamietaj ze 3chia harmomniczna 12go kanału czesciowo pokrywa sie z pasmem Polsatu.
 • Moderator
  I jeszcze jedno pytanie: jakie masz modulatory i czy maja gniazda przelotowe czy tylko wyjścia.
  I propozycja eksperymentu innego układu kanałowego:
  TV TRWAM z 65go przestaw na 27my (chyba że cos na tym kanale chodzi po słowackiej stronie)
  Eurosport z 41go na 33 z tym samym uwarunkowaniem co wyżej.
  Może tu być intermodulacja kanałów 34, 37 i 41 razem wziętych które gdzieś sie nanoszą.
  I drugi eksperyment: wyłącz wszystkie modulatory i uruchamiaj od najwyższego kanałowo do najniższego, obserwując to co na Polsacie. Daj znać jak wyszło....
 • Specjalista elektryk
  pudelek napisał:

  Kicha z polsatem dopiero zaczyna się jak wepnę tunery w eter, nie jestem w stanie podac sygnałów wejściowych/wyjściowych bo ich nie pamiętam ;[


  sprawdź miernikiem jaki poziom wychodzi na kanale zakłócanym tylko z części tunerów sat - może znajdziesz konkretny/ uszkodzony modulator
  pudelek napisał:


  Bo:
  Na kablu modulatora, zaraz za tunerami jest wzmacniacz UHF Alcad'a. Co prawda skręcony na 0


  Nie dobrze, kiedy stosuje się wzmacniacz, a on nie jest wysterowany przynajmniej na 3/4 jego mocy - nie jest to lekarstwo na Twój problem, ale jeżeli masz możliwość zmiany, to spróbuj to poprawić.
  Pzdr
 • Poziom 9  
  Cześć,
  Wielkie dzięki za odpowiedzi
  Tunery są podpięte ze sobą szeregowo (jeden modulator przez modulator innego tunera). Problem z polsatem zaczyna się gdy wepnę ostatnie tunery (patrząc od początku instalacji) czyli tunery pracujące na kanałach 21, 23.

  Myślałem żeby zmienić system i nie podpinac ich szeregowo, tylko każdy z osobna wpiąć do rozgałęźnika 8 krotnego. W razie co mam dwa modulatory signala, gdyby się okazało że w tych dwóch popsuty jest modulator.

  Ale wydaje mi się że problemem tu nie będą modulatory tych dwóch ostatnich tunerów, tylko im więcej kanałów wpiętych jest przez modulator, a każdy modulator wzmacnia sygnał nie tylko swoj ale i poprzednich tunerów, to być może że jak przejdzie przez wszystkie 7 tunerów to sygnał jest już tak zakłócony że sprzęt musi dostać po dupie.

  Być może rozwiązaniem tak jak piszę będzie zmiana systemu połączenia tunerów?
 • Moderator
  Jest to mozliwe i bez prób sie nie obedzie.
  Przetestuj na poczatek wpięcie trzech tunerów do jednego sumatora i zobacz co bedzie.
  Jest to prawdopodobnie jakis bardzo prosty bląd.
 • Poziom 9  
  Jadę tam we wtorek rano, więc będę miał cały dzień na dłubanie ;-). Ale z tego co mi się wydaje miesiąc temu to działało normalnie a raczej nikt nie dłubał, więc wygląda na to że się pewnie modulatory uszkodziły. No nic, dam znać jak poszło i dzięki za porady ;)
 • Poziom 9  
  Wymieniliśmy jeden wzmacniacz (ten od naziemnej), dodatkowo tunery wpięliśmy w rozgałęźnik (nie tak jak dotychczas czyli szeregowo) i problemy zniknęły :) .