Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Square One ITian Firmware recovery

Buba44 16 Sie 2009 19:11 15901 84
  • #61 16 Sie 2009 19:11
    adihash12
    Poziom 9  

Witam! Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad kupnem dysku sieciowego/miniserwerka. na stronie vobisa
    Natknąłem się na skwarka. Poważnie zacząłem się zastanawiać nad zakupem tej "kostki". Pomyślałem sobie: idealny na hosting plików dla siebie i dla kolegów, od razu dysk w kolmplecie, wbudowany apache, klient torrenta, serwer pocztowy, www, samba... O! nawet router! to ci dopiero propozycja. Wszedłem na jakieś forum i czytam: Odradzam kupienie tego badziewia!!!!! Przeklinam moment, w którym podjąłem taką decyzję. Powody:
    1. Jest kompletnie niestabilny - kilka razy dziennie musze go restartować a w dodatku nie każdy restart uruchamia to g....
    2. Wireless ma słaby zasięg - dużo gorszy niż Linksys WRT 54GL
    3. Sewer wydruku działał kapitalnie - ale tylko przez jeden dzień. Teraz padł i nie mam czasu grzebać w nim od nowa
    4. Kręcący się dysk hałasuje - nie jest to może odgłos traktora, ale nie chciałbym spać w tym pokoju, w którym to ma stać.
    5. Instrukcja zawiera tylko informacje jak odpalić toto. Bardzo niewiele o aplikacjach, których wybór - fakt! - jest naprawdę imponujący.
    6. Dostęp do dysku przez WAN bardzo dobrze chodzi - wtedy kiedy działa. Szkoda, ze tak rzadko działa.
    7. BitTorrent ściągnął mi szybko i sprawnie (jak serwer działał - bo jak się wieszał to wszystko przecież padało) kilka filmów, ale tylko jeden dał się odpalić. Reszta była w kawałkach, które 'zapomniał' połączyć
    8. Serwer poczty nie da się otworzyć, bo nie pasują do niego hasła, które podaje instrukcja.
    9. Przycisk włączająco/wyłączający często nie działa i restart trzeba przeprowadzić przez wyjęcie gniazdka sieciowego.
    10. Czytałem gdzieś na forum, że gość zaczął od wymiany firmwaru i urządzenie już po tym nie wstało, więc obawiam się pójśc tą drogą.

Podsumowując: Kupiłem drogie g... i teraz nie wiem co z tym zrobić. Najchętniej bym oddał i odebrał kasę, ale sprzedawca Monster PC (transakcja na Allegro idealna: szybko, sprawnie) olał moje pytanie, czy mogę zwrócić towar, zadane w kilka dni po jego otrzymaniu.
    Chętnie skontaktowałbym się z kimś zadowolonym. Może poradziłby mi co z tym teraz zrobić, żeby działało jak w opisach.

Ten post został edytowany przez vjurek: 23 Marzec 2009, 11:11

następny
    Mam takie urządzonko od wczoraj. Zacząłem się z nim bawić i na starcie mam problem z jego wifi. Lampka wifi nie pali się, komputer nie widzi nadajnika, jednym słowem nie działa wifi. W ustawieniach tego ustrojstwa nie mogę dostrzec opcji włączania jego wifi?
    Może ktoś by mi pomógł?

co mam o tym sqwarku myśleć?
    tu cvzytam, że jest do okiełznania, tam - ż na śmietnik. dylemat. Jeszcze kilka pytań:

1 jak działa klient bittorrent
    2 Czy można mieć kilka stron www na tym ustrojstwie
    3 czy jest w miarę stabilne
    4 czy bardzo hałasuje
    5 ogólna ocena

Dodano po 23 [minuty]:

mój mail lordimichael(malpa)interia.pl lub vp.pl

• Servizza
  • #62 20 Sie 2009 18:06
    mix_rz
    Poziom 11  

Postaram ci opisać jak pracuje skwarek u mnie:

ad 1
    działa nawet dobrze (ja jestem zadowolony)

ad 2
    można mieć wiele ale jeśli nastawiasz się na skomplikowane stronki php pełne wodotrysków javascript to nie jest najlepsze rozwiązanie - strony sytuowane są w podkatalogach katalogu głównego z którego czyta apache (mimo niedogodności jest to fajna platforma na domowy web z obsługą PHP i MySQL)

ad 3
    z nowym fw (v1.23) nawet nie mam problemów - nie wiem jak tam jest z tą neozdradą - słyszałem że przy odnawianiu ip potrafi zawiesić pudło

ad 4
    tak, no to jest mankament tego urządzenia fan wytrzymuje jakieś 2 miesiące i zaczyna być uciążliwy, ja swój zamierzam wymienić - muszę tylko pokombinować żeby gwarancja nie przepadła, dysk nie hałasuje aż tak bardzo powiedział bym że praktycznie nie przeszkadza

ad 5
    Synology DS109j bez dysku - najtaniej znalazłem po 560zł (no i nie ma 1GB switcha ani też WiFi ani NATu - owszem jest atrakcyjny ale procesor ma tej samej klasy - czyli wydajność prawdopodobnie będzie ta sama co skwarka)
    Na pozostałe takie jak Airlive WMU-6500FS nie ma co liczyć - wydajność niewielka (wykonanie takie sobie)

Co jemu brakuje?
    Mi brakuje w tym szybszego proca - niestety wydajność na sambie nie jest taka jak być powinna przy standardzie 1GB, Perla i pełnej paczki PHP - przydała by się linia poleceń php (php-cli) i (może za dużo oczekuję ale...) jakieś apt albo yum albo chociaż konfig sprzętowy żeby paczki samemu przygotować bo coś bym sobie w tym poinstalował ale nie ma jak

Ogólnie to nie wiem czy kupisz w podobnej cenie tak bogato wyposażone ustrojstwo. Przypomnę: serwer plików, serwer FTP, serwer wydruków, Bonjour i serwer iTunes, NAT z Firewall QoS, serwer HTTP z PHP, serwer MySQL, serwer mail - choć to przesada, klient BitTorrent, VPN, E-Sata, obsługa modemów adsl na usb,

• #63 22 Sie 2009 18:15
    lopr_pol
    Poziom 22  

Tak sobie poczytałem..., no chłopaki czego wy wymagacie po tym pudełku :). Za tą kasę co trzeba dać za ten plastik można złożyć energooszczędnego, małego pc'eta i pobawić się linuksem. Transfery z dysku będą na poziomie 40-80MB/sek a nie 5-7MB/sek, strony, php'y, mysql itp. bedą hulały, torrenty też :)
    Żeby to kosztowało 200,- i jeszcze się nie wieszało ale 500-600 :(

• Servizza
  • #64 22 Sie 2009 23:30
    mix_rz
    Poziom 11  

Jakie tam wymagania... Założenie jest takie że to ma być dla ludzi którzy na codzień nie śturają w linuxie. Natomiast to że niedomaga jak na takie standardy to nawet producent przyznał. Natomiast strony, php'y na mysql'kach hulają i torrenty tez, a co do kosztów to niewiem jak teraz ale podejrzewam że sam HD 500GB kosztuje więcej niż 200,-. Ja stwierdziłem (luźno) że trochę softu by mu się przydało i to wszystko. Mimo wszystko uważam że małe(czyt. znacznie mniejsze niż mały pecet) jest piękne tak bajdełej no i obecnie się nie wiesza.

• #65 28 Sie 2009 19:41
    kuba11
    Poziom 2  

Witam !
    Zamierzam kupić ten ruter, na co jeszcze zwrócić uwagę?.
    Czy jest nowsza wersja z WiFi b/g/n, lub czy da się zmienić kartę WiFi ?
    Pozdrawiam

• #66 29 Sie 2009 12:43
    mix_rz
    Poziom 11  

WiFi jest standardowe b/g a karty nie da się zmienić. Co do reszty to chyba już koledzy napisali wszystko w tym temacie. Widziałem jeszcze dwie wersje skwarka: bez wifi, z czytnikiem kart. ITian coś przebąkiwał o nowszym (szybszym procu) w tym pudełku ale póki co nic na ten kiedy ma cię pokazać nie ma - czy będzie draft-n to raczej nic nie wiadomo, może zrobią... a może i nie.

Jak by ktoś chciał zmieniać wentylator to pasują niemal wszystkie 40x40x10 mm z dwupinowym zasilaniem. Oryginalny jest firmy T & T 12V. Ja założyłem Noiseblocker - choć wydaje mi się że trochę słabiej dmucha - ale za to jest teraz cichutko :).

• #67 03 Wrz 2009 21:34
    VSS
    Poziom 21  

Witam !

A ja walczę z utworzeniem bazy SQL. Nie mam pojęcia jak utworzyć nową bazę danych. pomożecie ??

• #68 04 Wrz 2009 18:16
    mix_rz
    Poziom 11  

Robisz tak:
    Logujesz się do skrzynki przez panel administracyjny, wybierasz Aplikacje i usługi, dalej klikasz w link phpMyAdmin, w skrzynce zawsze są dwa podstawowe konta admin i root, na admin (hasło znasz - bo to twoje hasło do tego konta) stoi jedna baza o nazwie squareone do której wciśnięte są tabele od niemal wszystkiego - możesz i tam założyć swoje tabele, root ma hasło squareone i zmienić go nie można, będąc rootem zrobisz więcej (albo zmienisz uprawnienia adminowi żeby mógł zakładać bazy) - z resztą nie muszę tłumaczyć

• #69 04 Wrz 2009 18:37
    VSS
    Poziom 21  

ok, tnx za info, nie wiedziałem, że jest konto root ! logowałem się na admin i nie miałem uprawnień do tworzenia baz !

myslę, że się uda !

• #70 05 Wrz 2009 22:31
    VSS
    Poziom 21  

baza załozona ale mam problem aby się z nia połaczyc z zewnatrz. podaję adres, nazwę, login i pass i kicha, nie łączy się. Czy squarecube może mieć na sobie baze która będzie "obsługiwana" przez program z zewnatrz ??

• #71 05 Wrz 2009 22:52
    E_M_P_I
    Poziom 2  

No i w końcu zdechł mi się wiatrak. Tak dla ciekawości zostawiłem go bez wiatraka, pochodził pół dnia i zwiecha. Miałem ambitne plany z tym skwarkiem, ale niestety nie mogę mu ufać, żeby w firmie pracował za fileserwer. Jak wróci z naprawy zostanie zdegradowany do roli dysku backupowego. Faktycznie patrząc na parametry i cenę to wygląda to zajebiście (kupiłem 3 szt. do różnych firm). Ale jak się chce z tego korzystać na poważnie to jednak lepiej dopłacić do czegoś stabilnego, żeby odpalić i zapomnieć. A tu nie znam dnia ani godziny aż coś padnie :-(

• #72 06 Wrz 2009 15:31
    mix_rz
    Poziom 11  

Odnośnie bazy - nie bardzo wiem po co chcesz łączyć do niej zdalnie, no ale jeśli już musisz zdefiniuj sobie usera z właściwymi uprawnieniami, przypisz do tej bazy którą chcesz zarządzać zdalnie. Być może będziesz musiał napisać kilka regół do firewalla bo nie jestem pewien ale może blokować zdalny dostęp do mysql. Jeśli ma to być za WANem oczywiście mapujesz port 3306 na adres LAN skwarka. Ogólnie moje zdanie jest takie że nie powinieneś tej usługi wystawiać na zewnątrz ponieważ hasło roota jest dość oczywiste. Nie wiem czemu Itian tak zrobił ale jak dla mnie hasło roota powinno być definiowalne przez usera.

Odnośnie stabilności i wiatraka.
    Otóż nie będzie działać poprawnie bez obiegu powietrza ale... na dysk (bo ten się grzeje i to znacznie) można założyć (bo miejsca jest na tyle) chłodzenie albo pasywne albo z wiatrakiem. Druga sprawa to chłodzenie procka (wymaga to demontażu płyty głównej) - można by popracować tam nad wykonaniem lepszego chłodzenia.

Jako sprzęt do firmy nie nadaje się żadne domowe urządzenie. Do plików polecam FreeNAS, na maszynie Neoware CA2 sprawdza się wyśmienicie.

• #73 10 Wrz 2009 17:40
    Buba44
    Poziom 12  

zauważyłem taką rzecz z bittorentem, niektóre pliki nie chcą się ściągać. wisi na connecting albo na niczym i tyle. wisi... i nic nie łaczy nie zapisuje.
    a jednoscześnie inny plik zasysa elegancko.
    no i oczywiście ten pierwszy co nie działa na skwarku zasysa się elegancko np przez uTorrenta na kompie podłączonym przez skwarka.
    ma ktoś pomysł o co chodzi? i jak to zreanimować?

• #74 21 Wrz 2009 23:17
    sq5haw
    Poziom 15  

Witam serdecznie,
    Tak czytam i czytam o tym urządzeniu i wpadłem na pomysł. Czy nie lepiej byloby mieć ten soficki i wgrać na jakiegoś laptopa ma usb , rj45 tez producent powinien udostepnić wedle praw licencje GPL . Końcu to na Linux
    Może ktoś ma chętnie po testuje.

• #75 23 Wrz 2009 22:29
    Divix123
    Poziom 2  

Czy da się wyłączyć skwarka przez telnet, a jeżeli tak to jaka komenda ?

• #76 28 Wrz 2009 07:44
    mix_rz
    Poziom 11  

Spróbuj sudo poweroff albo po prostu poweroff logując jako admin.
    Natomiast:

Cytat:
    Czy nie lepiej byloby mieć ten soficki i wgrać na jakiegoś laptopa ma usb , rj45 tez producent powinien udostepnić wedle praw licencje GPL . Końcu to na Linux

Wedle prawa to i powinien ale tego nie robi i nic nie poradzisz a rozwiązanie jest znacznie prostsze. Laptop się nie nadaje - możesz zapomnieć. Do tego jest lepszy miniaturowy komputerek IBM Lenovo ThinkCentre S50 8086-A8G albo DELL OptiPlex SX270 (niestety ten drugi występuje najczęściej bez dysku - jest slot na 2,5 cala i nie ma drugiej karty jeśli komuś zamarzył by się router). Do tego dla mniej zaawansowanych Clarkconnect a dla bardziej zaawansowanych dowolne distro linuxa ja preferuję Ubuntu. Do torrentów jest torrentflux. Do reszty są niezliczone ilości softu. Webmin pomoże wam się w tym odnaleźć i łatwiej tym zamiatać.

• #77 02 Paź 2009 09:34
    Divix123
    Poziom 2  

Witam
    Mam mały problem z klientem BitTorrent, gdy kliknę na przycisk stop, a potem chcę znowu wznowić pobieranie cały plik pobiera się od początku, a niektóre pliki się zawieszają i wogóle sie już nie pobierają.
    Czy da się coś z tym zrobić ?

• #78 06 Lis 2009 17:47
    lbebenek
    Poziom 11  

Buba44 napisał:
    zauważyłem taką rzecz z bittorentem, niektóre pliki nie chcą się ściągać. wisi na connecting albo na niczym i tyle. wisi... i nic nie łaczy nie zapisuje.
    a jednoscześnie inny plik zasysa elegancko.
    no i oczywiście ten pierwszy co nie działa na skwarku zasysa się elegancko np przez uTorrenta na kompie podłączonym przez skwarka.
    ma ktoś pomysł o co chodzi? i jak to zreanimować?

Witam mam ten sam problem.
    Kupiłem właśnie ten gadżet głównie do torrentów a tu jak kolega napisał. Czasem ciągnie jak burza a czesem nie "widzi" torrenta , a na kompie ten sam torrent ciągnie znakomicie.

O co tu chodzi???

Co do reszty zauważyłem że często uszkadza pliki bo nie da się ich otowrzyc itp. Wolno wstaje jak są duże pliki np 3Gb.

Może by tak wgrac innego klienta jak się da.

Pozdrawiam.

Dodano po 1 [minuty]:

Divix123 napisał:
    Witam
    Mam mały problem z klientem BitTorrent, gdy kliknę na przycisk stop, a potem chcę znowu wznowić pobieranie cały plik pobiera się od początku, a niektóre pliki się zawieszają i wogóle sie już nie pobierają.
    Czy da się coś z tym zrobić ?

Też tak mam.

Na dodatek jak usuwam torrent to w katalogu zostawia pliki torrenta a przecierz powinien je usuwać.

• #79 22 Lis 2009 17:14
    Buba44
    Poziom 12  

plików torrenta nie usuwa.
    no i cirpliwości! przy stop i ponownym uruchomieniu on sprawdza cały plik dlatego tyle to trwa. ale zaczyna normalnie od momentu gdzie skończył.
    w ogóle to on potrzebuje czasu.

a tak z innej beczki to przydały by się inne stery do modemów na skarku. bo TPSA to mało. niedługo przesiadam się na Oranga na USB i przydało by się móc to uruchomić przez router a nie routować neta przez lapa... jakieś pomysły? może da sie to otworzyć i przekompilować jądro? wyrzucając niektore badziewia ;) :)

• #80 24 Lis 2009 21:54
    Buba44
    Poziom 12  

No to teraz jest istna "kloaka"!
    Po prostu DEAD, i to co najgorsze HDD się nie montuje!
    Załadowałem ponownie firmware i nic, nadal nie montuje dysku, jak się patrzy w zaawansowane i narzędzia dyskowe to widać że w polu Status (zdrowie) jest FAILED, i można kliknąć szczegóły których listę zamieszczam poniżej. Może ktoś coś wymyśli co mu dolega bo ja z lekka nie rozumiem.
    Skanuję go tą opcją obok i po skanowaniu wyświetla komunikat "The Disk has error and repair it" i przycisk ok. Ok. i nic... dalej to samo.
    Na dysku oczywiscie milion zdjęć... tragedia... CO ROBIĆ?! restarty nic nie dają...
    wgrać jeszcze raz mu ten obraz dysku? Tylko czy nie wyczyści danych?....

Co ciekawe jak wejdę w zakładkę Pamięć - Podusmowanie to jest dysk, pokazuje 460 GM użytych ile wolnych ile, % też pokazuje, ale nie idzie się dostać do katalogów na dysku. Może włączyć coś trzeba? No ale dlaczego go nie zamontował?

Help

• #81 27 Lis 2009 15:40
    scob
    Poziom 11  

wyjmij dysk, przejedź FSCK-iem na jakims linuxie (choćby Ubu uruchomione z płyty), wetknij do klocka - może pomoże.
    Mi też "gubił się" na całe dni kiedy z panelu klockowego właczałem sprawdzenie dysku..

• #82 29 Lis 2009 00:09
    ProJumper
    Poziom 2  

czy wie ktoś jak skonfigurować pod tym routerem modem SpeedTouch 330,
    podobno jest obsługiwany przez to urządzenie, ale kiedy go podłączy świecą się cały czas diody od USB i ADSL nawet jak linia nie jest podłączona, a wtedy jedna z nich powinna migać. W zakładce sieć ustawiłem PPPoE, wpisałem nazwę użytkownika i hasło i nic, nie mogę się połączyć.
    Co powinienem zrobić, aby to działało ?

• #83 30 Lis 2009 13:33
    sq5haw
    Poziom 15  

Mam pytanie czy na zwykłym kompie da sie ten serwer postawić?
    Jak zainstalować

• #84 27 Gru 2009 18:12
    lbebenek
    Poziom 11  

Buba44 napisał:
    No to teraz jest istna "kloaka"!
    Po prostu DEAD, i to co najgorsze HDD się nie montuje!
    Załadowałem ponownie firmware i nic, nadal nie montuje dysku, jak się patrzy w zaawansowane i narzędzia dyskowe to widać że w polu Status (zdrowie) jest FAILED, i można kliknąć szczegóły których listę zamieszczam poniżej. Może ktoś coś wymyśli co mu dolega bo ja z lekka nie rozumiem.
    Skanuję go tą opcją obok i po skanowaniu wyświetla komunikat "The Disk has error and repair it" i przycisk ok. Ok. i nic... dalej to samo.
    Na dysku oczywiscie milion zdjęć... tragedia... CO ROBIĆ?! restarty nic nie dają...
    wgrać jeszcze raz mu ten obraz dysku? Tylko czy nie wyczyści danych?....

Co ciekawe jak wejdę w zakładkę Pamięć - Podusmowanie to jest dysk, pokazuje 460 GM użytych ile wolnych ile, % też pokazuje, ale nie idzie się dostać do katalogów na dysku. Może włączyć coś trzeba? No ale dlaczego go nie zamontował?

Help

Jak mi sie takie cos stało to podpiąlem pod normalnego kompa z windą i zapodałem jakis programix do czytania dysku lin pod win. Skopiowałem dane i potem format w klocku.

Generalnie urządzenie niewypał. Mam go od ponad roku i jak tylko znajdę kupca to sprzedaję.

Katastrofa!!!.

Gubi ustawienia routera przy braku prądu, czasem wiesza serwer www i wiele innych różnych dziwnych akcji.

Teraz obecnie mam problem bo normalnie to mapowałem dyski i chodziło to super. Teraz dostęp tylko po ftp. Pojechane urządzenie.

Pozdrawiam.

• #85 28 Gru 2009 02:30
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Temat zamykam, jeśli będzie podstawa do odblokowania tematu, proszę poinformować mnie na PW.