Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerywacz do stroboskopu....

22 Sty 2009 22:05 1984 2
  • Poziom 15  
    Witam! Mam maly problem, poniewaz chcialem zbudowac pierwszy w zyciu stroboskop, ale mam dylemat, czy bawic sie z LED-ami czy moze uzyc palnika... W sumie to najwiekszy problem mam z przerywaczem. Nie wiem czy zmontowac go z NE555, ukladu z dwoma tranzystorami pnp i npn, czy moze ze schematu multiwibratora.... Ponizej przedstawiam schemat i prosze o sprawdzenie poprawnosci ukladu. Interesuje mnie tez sposob zasilania, potrzebny jest jest zasilacz impulsowy, czy stabilizowany? z gory dziekuje i czekam na odp.

Przerywacz do stroboskopu....
  • Poziom 35  
    Na początek zrób sobie stroboskop na LED'ach bo jest bezpieczniejszy ;) jako generator impulsów najlepiej będzie użyć 555.
  • Poziom 15  
    Szczerze mowiac bardziej sie "napalilem" na ten tranzystorowy;) mam taki schemat [ponizej] Czy zamiast ceramicznego kondensatora 100n moge wstawic elektrolit 10MikroF? Czy podane rezystancje musza byc tak duze? I jeszcze jedno, chcialbym w miejsce jednego z rezystorow wstawic potencjometr, przypuszczam, ze zamiast 2,2k, dobrze mysle? ;) Ps. Do tych trzech diod chce dolaczyc jeszcze szesc. Mysle, ze powinien uciagnac... :) Pozdrawiam.

Przerywacz do stroboskopu.....