Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór silnika elektrycznego

arizz99 22 Sty 2009 23:15 11846 21
  • #1 22 Sty 2009 23:15
    arizz99
    Poziom 9  

Witam serdecznie
    Piszę tego posta gdyż mam nastepujący problem: mam wykonać urządzenie (dobrac silnik, możliwe przekładnie, sprzęgła itp) które będzie mi pozwalało na rozpędzenie tarczy(d 26cm) do określonej prędkości na jej obwodzie i sterowanie pracą tego silnika w taki sposób żeby możliwa była regulacja tej prędkości w 4 zakresach np 60m/s, 50m/s, 40m/s, 30m/s.
    Proszę o pomoc w doborze łatwego i optymalnego kosztowo rozwiązania
    (propozycje,linki itp),głównie chodzi mi o silnik ale pomoc z pozostałymi elementami też była by bardzo pomocna

Dołączam poglądowy rysunek tego urządzenia(wariant A ,B) i dziękuję za wszelką pomoc

Dobór silnika elektrycznego

0 21
  • #2 23 Sty 2009 00:34
    fuutro
    Poziom 43  

Jeżeli się nie mylę to aby było te 60m/s na tarczy o tej średnicy to musi ona się kręcić z prędkością ok 4400 obr/min. Można by ro zrobić na silniku prądu stałego tylko obrotomierz dodać i zrobić obwód regulacji obrotów.

0
  • #3 23 Sty 2009 13:59
    arizz99
    Poziom 9  

hmm a można by było zastosować silnik trójfazowy np 1,5kW i jakieś rozwiązanie łatwego sterowania nim w tych 4 zakresach prędkości (mogą być też np 30m/s,25,20 i 15m/s)
    Czy ta moc nie była by za duża?

0
  • #4 23 Sty 2009 14:04
    fuutro
    Poziom 43  

Bardzo dogodny byłby falownik.

0
  • #5 23 Sty 2009 15:12
    owenpe
    Poziom 16  

Najlepszym rozwiązaniem będzie falownik. Zapewni Ci on możliwość zmiany prędkości wirowania tarczy w bardzo prosty i sposób. Możesz sobie zrobić sterowanie na przyciskach i po sprawie. Musisz tylko dobrze dobrać moc silnika do obciążenia.

0
  • #6 23 Sty 2009 16:14
    arizz99
    Poziom 9  

w sumie myślałem nad falownikiem ale z tego co wiem to koszty są duże takiego urządzenia, no i jeszcze muszę rozwiązać problem połączenia silnika z wałkiem ,sprzęgłem itp, :/ Jest to część mojej pracy dyplomowej oczywiście nie proszę Was tu o jakieś gotowe rozwiązania,tylko o pomoc w zakresie optymalnego kosztowo (ze względu na mój budżet:)) rozwiązania

0
  • #7 23 Sty 2009 17:36
    pinokio14
    Poziom 12  

witam ja proponował bym zastosować zestawu od pralki automatycznej :silnika i sterownika obrotów(używane można bez problemu kupić za ok 200zł
    pójść na giełdę kupić wałek od szlifierki i wszystko posklejać w całość myślę że zmieścisz się w 500zł

0
  • #8 23 Sty 2009 19:13
    voytalo
    Poziom 25  

pinokio14 napisał:
    witam ja proponował bym zastosować zestawu od pralki automatycznej :silnika i sterownika obrotów(używane można bez problemu kupić za ok 200zł
    pójść na giełdę kupić wałek od szlifierki i wszystko posklejać w całość myślę że zmieścisz się w 500zł

Za ok. 600zl kupisz nowy falownik mocy 1,5 kW. Bez kombinowania ze szlifierkami, pralkami i wałkami:)

0
  • #9 23 Sty 2009 20:48
    Ryszard49
    Poziom 34  

Witam.
    kolega arizz99 potrzebuje konkretnego sprawdzonego rozwiązania.
    Dotychczas zamieszczone posty tego nie zapewniają.
    Pomyślcie który z Was wtopiłby dużo kasy w projekt nie sprawdzony?.
    Proponowałbym zamieszczać sprawdzone przez Was rozwiązania aby założyciel tematu nie ponosił zbędnych nakładów na zrealizowanie swojego pomysłu.
    Pozdrawiam.

0
  • #10 23 Sty 2009 21:05
    voytalo
    Poziom 25  

Kolego Ryszard49 Ty swoim postem też niestety jemu nie pomagasz. My przynajmniej się staramy doradzić...

0
  • #11 23 Sty 2009 21:13
    Ryszard49
    Poziom 34  

voytalo ja tylko śledzę i wyciągam wnioski.
    W stosunku do pozostałych nie szkodzę ale i nie wypisuję głupot.

0
  • #12 23 Sty 2009 21:24
    wzagra
    Poziom 33  

Nie napisałeś nic o obciążeniu tego silnika. Jeżeli miałaby to być tylko tarcza, to spokojnie można zastosować silnik (o niewielkiej mocy) z falownikiem - uzyskujesz regulację prędkości w bardzo szerokich granicach, a tarcza mocowana bezpośrednio na wale.
    Jeżeli jakieś większe obciążenie to i większa moc silnika i konieczność zastosowania przekładni - wydaje mi się, że najprostsza byłaby pasowa. Silnik sterowany z falownika.
    Ewentualnie, jak proponuje kolega fuutro, silnik DC z regulatorem.
    Podałeś zbyt mało danych, więc możemy sobie pofantazjować ;)).

0
  • #13 23 Sty 2009 21:27
    fuutro
    Poziom 43  

Wiecie, że falownik pozwala uzyskać większe obroty niż normalnie jak i kontrolować je?

0
  • #14 23 Sty 2009 21:30
    wzagra
    Poziom 33  

Zakres obrotów tarczy to ok. 2200-4400 obr./min., więc falownik z regulacją (znalazłem na allegro) od 0,5Hz do 400Hz zapewnia tą zmianę z zapasem.

0
  • #15 23 Sty 2009 21:35
    Ryszard49
    Poziom 34  

wzagra napisał:

Cytat:
    Zakres obrotów tarczy to ok. 2200-4400 obr./min., więc falownik z regulacją (znalazłem na allegro) od 0,5Hz do 400Hz zapewnia tą zmianę z zapasem.

Zatem uważam to co Podajesz jest sprawdzone, można zastosować i jest wszystko oki bez ponoszenia konsekwencji ??.

0
  • #17 24 Sty 2009 11:49
    pinokio14
    Poziom 12  

"Za ok. 600zl kupisz nowy falownik mocy 1,5 kW. Bez kombinowania ze szlifierkami, pralkami i wałkami:) " to jest cena samego falownika a gdzie silnik mocowania obudowa itp mogę Ci konkretnie sprzedać nowy silnik od odkurzacza i sterownie płynne od 0do max za 100zł lub za 200zł używany silnik od automatu(komutatorowy) z bardzo precyzyjną regulacją obrotów od 0 do 12000

0
  • #18 24 Sty 2009 15:12
    wzagra
    Poziom 33  

Widzę, kolega Ryszard49 wiele wnosi do dyskusji ;)).
    Jakie konsekwencje masz na myśli?
    - prawne?
    - finansowe?
    - osobiste?

;) tak, to co podaję jest sprawdzone - w moim rozwiązaniu!
    - bo w rozwiązaniu Arizz99 nie musi się sprawdzić, ponieważ szklaną kulę oddałem do polerowania ;)).

0
  • #19 24 Sty 2009 15:21
    fantasta
    Poziom 29  

Silnik mozna kupic za troche ponad 100, uzywany falownik sprawny na allegro takze kolo 100-200. Jezeli to tylko pokazówka to wystarczy silnik 0.37kW lub podobny mały.

Potem wystarczy udac sie do jakiegos warsztatu tokarksiego o wytoczenie 2 flansz (oczywiscie po przeliczeniu obrotow), do tego blok łożysk za kolo 50,- i walek.

Tak to sie robi.
    Po drugie jezeli pisze sie i wykonuje cos na prace dyplomowa to jest jasno napisane w temacie jaki typ silnika (przynajmniej czy na zmienny czy stały) i czym sterowane.

Chyba ze to jakas dziwna szkola, zrob prace co chcesz, np. silnik z walkiem a my ocenimy...

0
  • #20 24 Sty 2009 15:40
    bartas666
    Poziom 18  

Jeśłi chodzi o silniki klatkowe asynchroniczne trójfazowe to ja bym tutaj uważnie podchodził do tematu. Czy może koledzy przeglądali charakterystyki takich silników oraz zalecenia producenta? Jak znajde skany to prześlę, jest tam dokładnie określona charakterystyka silnika. Poprawnie silnik pracuje do okolo 120Hz później zaczynają się z nim dziać różne dziwne rzeczy. Np przy bardzo szybkim i krótkim zadawaniu napięcia silnik może nie zastartować itp po prostu 120Hz to jego górna granica pracy przy której jeszcze poprawnie pracuje. Racja można ustawić na falowniku programy (nastawy czestotliwości w tym przypadku) przyporządkować je do danych wejść falownika i sterować poprzez jakieś zewnetrze switch'e. Bądz też sterować poprzez wejścia analogowe napięciem np z zewnetrznego potencjometru wtedy regulacja bedzie plynna. Ja pracuję z falownikami LG bardzo dobrze nadają się do tego typu pracy. Najlepiej wejdź na strony producenta i poszukaj dokumentacji i poczytaj. Co do wałka i sprzęgła. Są firmy które wykonują gotowe sprzęgła pod zadaną ośkę fi więc z tym nie ma problemu. Trzeba by bylo jeszcze pomyśleć na pewnym faktem, przy niskiej częstotliwośći moc silnika ulega zmiejszeniu prąd rośnie powiedz co ta tarcz ma konkretnie robić? co czego ma służyć? Bedzie to jakoś obciążone? Żeby sie nie okazalo ze przy danym obciążeniu silnik stanie.. wtedy musialbyś pomyśleć o jakiejś przekladni. Dobrym rozwiązaniem byloby zastosowanie serwonapędów, ostatnio miłem z tym do czynienia, wszystko praktycznie ustawiasz w oprogramowaniu na PC IndraWorks, ale koszt takiego rozwiązania jest ogrmony więc temat odpada.

0
  • #21 24 Sty 2009 18:56
    histeria
    Poziom 19  

Najpierw trzeba wyliczyć(założyć) zapotrzebowanie mocy mechanicznej.
    Nikt z kolegów nie podał takiego sposobu.Mechanicy raczej nie odwiedzają tego forum.Wg. mnie trzeba złożyć urządzenie,zastosować silnik z zapasem,dokonać pomiarów obciążenia silnika a następnie właściwie dobrać silnik i układ nim sterujący.Ciekaw jestem jak firmy budujące maszyny dobierają silnik.Może tak jak ja sugeruję,chyba to jest tańszy sposób.

0
  • #22 26 Sty 2009 00:43
    arizz99
    Poziom 9  

dokonałem doboru silnika ,jest nim 3-fazowy silnik pradu prz. 2790obr/min i mocy 1,5kW jest tani ale problem bedę miał ze sterowaniem myślę:/

DO obciążenia mogę tylko powiedzieć tyle ,że tarcza waży ok 1,2kg plus dochodzi do tego wałek lub jakiś profil rury,wszystko bedzie łożyskowane odpowiednio no i jakieś tulejki ,piasty

Jeszcze jedno pytanie: czy muszę zastosowac sprzegło rozłączne (aby nie dopuścić do uszkodzenia napędu) chcąc obciążać tarczę siłą przyłożoną ,czy też silnik może sam się wyłączać wykrywając jakieś nagłe obciążenie wału nie dopuszczając do usterki. TO PYTANIE TEZ JEST BARDZO WAZNE gdyż zrobienie odsprzęglenia w układzie z takimi prędkościami obrotowymi może być dużym problemem

Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc (jak by nie była:) )

0