Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niszczarka Lervia (nie działą po zacięciu papieru,revers ok)

22 Sty 2009 23:32 8155 4
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie.

Nastąpiło zacięcie papieru i przyblokowanie silnika, nikt w porę nie odłączył kabla i niszczarka się wyłączyła (na skutek awarii).

Revers działa ok więc silnik raczej nie jest spalony.

Nie działa tylko w normalnym trybie więc podejrzewam spalenie, któregoś z elementów elektronicznych sterownika.

Wygląda na to, że nie zastosowano w tym sterowniku żadnych przekaźników.

Mamy jeden kondensator produkcji Chińskiej Republiki Ludowej (SR. CAR) model MPX/MKP X2 0.22 mikroF K28V 40/100/23

Mamy przełącznik zwykły oraz pozostałe elementy elektroniczne. O oznaczeniu L podejrzewam, że to są cewki.

Jako, że wydaje mi się iż układ ma nieskąplikowaną budowę a ja nie szczególnie znam się na elektronice (choć kilka rzeczy amatorsko udało mi się naprawić nieskormnie powiem). Chciałbym zapytać szanownych forumowiczów o ich typy, który z elementów mógłby się spalić i który należałoby wymienić w celu umożliwienia niszczarce zmartwywstania.

Jak już wspomniałem revers działa. Nie tnie tylko we właściwym kierunku. Nie reaguje na żaden z dwóch przełączników jeden papier drugi CD(choć prawidłowo obwód zamykają).

Bardzo proszę o pomoc.
  • Poziom 31  
    a ona nie ma tam jakies foto czujnika kiedy wykrywa papier ?
    najprosciej podlaczyc sam mechanim i zobaczy czy dziala w obie strony.
  • Poziom 10  
    Ma ręczyny switch...taka zapadka którą uruchamia wkładana kartka.
  • Poziom 21  
    Siemanko . To , że silnik działa [ a raczej się,,kręci '' ] nie znaczy że jest w pełni sprawny . Pomiar prądu [ a tym samym wydajność prądowa układu ] pozwoli szybko zlokalizować usterkę .
  • Poziom 10  
    Witam ponownie!

Zainwestowałem 10 zł i wymieniłem wszystkie elementy elektroniczne sterownika i ... niszczarka ożyła! Sukces!

Teraz zmieniam cel mojego topicu! Czy ktoś może zasugerować jakieś zabezpieczenie, które uchroniłoby moją niszczarkę od podobnej sytuacji?
    (przepalenie sterownika przy zacięciu papieru i nieodłączeniu w odpowiednim momencie od zasilania silnika na prąd zmienny)

Być może jakiś bezpiecznik? Jeśli tak to w którym miejscu go włożyć i jak dobrać jego wartość?

Pozdrawiam
    Grześ

Dodano po 1 [minuty]:

Zapomniałem dodać... w konstrukcji niszczarki występują podobne elementy jak w konstrukcji odkurzacza (kupiłem między innymi kondensator stabilizacyjny w sklepie z częściami AGD)

Te elementy oznaczone jako cewki to nie są cewki tylko filtr anty przepięciowy!