Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate ST3500320NS (ES.2) fw SN05 - BSY

f3 28 Sty 2009 17:47 28937 53
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    johnmar
    Poziom 11  
    okzo napisał:
    Cytat:
    johnmar faktycznie jeśli specjalista ma tylko PC3000 UDMA i SD i potrafi tylko klikać to taki dysk będzie dla niego problemem.
    Jeśli jednak wie co robi to ani pc3000 udma ani sd mu nie potrzebne i nie ma problemu z odzyskiem danych z takiego dysku

- kolego ma problem ze zrozumieniem tekstu?

Nie mam z tym żadnych problemów, tyle że ta odpowiedź padła dopiero wtedy, gdy już sam doszedłem do wniosku że seria ES.2 działa inaczej

Cytat:
    Faktycznie juz teraz to jest 100% ze ktos chce poprostu wyciagnac wiecej i robi to na sile zarzucajac tym kto dzieli sie informacja i odbelaja tych kto nawet palcem nie poruszyl a zakupil gotowe rozwiazanie ktore jak widac nie jest skuteczne (nawet wiecej powiem udma nigdy nie naprawi dysku w ktorym poprostu uszkodzony translator a pojemnosc jest poprawna :D w tym przypadku n.p. SD zrobi to skuteczniej ). A na temat es2 tam technologja dostepu do terminalu przy CC jest wiecej skoplikowana niz w 11 i dm22 i nie jest wogole dostepna dla uzytkownikow pc3k udma czy SD (rob wniosek !), oczewiscie nie idzie mowa o posiadaczach tych narzedzi ktore sami moga pracowac z terminalem i to co dostali wiecej pasuje do darmowego update niz zakup tylko dla tego zeby cos mogli robic z tymi dyskami !

Widzę, że się od początku się trzymacie i będziecie trzymać paranoicznej teorii spiskowej - takie Wasze prawo. Waszym prawem też jest decydowanie czym z Waszych osiągnięć podzielicie się z innymi a czym nie.
    Tylko czemu nie powiedzieliście od razu (że w ES.2 "technologja dostepu do terminalu przy CC jest wiecej skoplikowana niz w 11") i że nie jest to wiedza, którą chcecie się podzielić? Poświęciłem trzy noce i te chwile w ciągu dnia, które mogłem żeby spróbować się dogadać z MOIMI 2 padnietymi dyskami. Tyle dla mnie że czegoś się przy okazji nauczyłem i dowiedziałem ogólnie o dyskach. Nie mam więcej zamiaru dyskutować o wszelkich podejrzeniach o "spisek" bo to dla mnie poniżające.

Próba "odblokowania" terminala poprzez zwieranie kanału odczytu na dysku ES.2 niestety nie dała pomyślnych rezultatów. Przy zwarciu na starcie silnik nie startuje a po zwarciu w czasie pracy silnik się wyłącza.
    Procedura (jeśli dobrze ją rozumiem: włączanie dysku ze zwarciem na kanale odczytu, w momencie kalibrowania głowic - przy odgłosie trrrrrr - odłączyć silnik od PCB trzymając jednocześnie cały czas CTRL+Z)
    opisana na rosyjskiej stronie nie zadziała więc chyba z ES.2 bo dysk przy zwarciu nie kalibruje głowic :(
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    migol21
    Specjalista HDD Recovery
    Seagate dla których jest aktualizacja oprogramowania

Seagate Barracuda 7200.11
    AD14, SD15, SD16, SD17, SD18, SD19 (z tą wersją Firmware)
    ST3500320AS,ST3500620AS,ST3500820AS,ST3750330AS,ST3750630AS,ST31000340AS
    ST31500341AS,ST31000333AS,ST3640323AS,ST3640623AS,ST3320613AS,ST3320813AS,ST3160813AS

DiamondMax 22
    STM31000334AS,STM3640323AS,STM3320614AS,STM3160813AS

Barracuda ES.2 SATA
    ST31000340NS - Part Number (P/N)
    9CA158-301, 302, 303, 501, 502, 503 (nie potrzebne jeśli wersja Firmware jest SN06)
    9CA158-510, 511, 512 (nie potrzebne jeśli wersja SN16)
    ST3750330NS - Part Number (P/N)
    9CA156-301, 302, 303, 501, 502, 503 (nie potrzebne jeśli wersja Firmware jest SN06)
    9CA156-510, 511, 512 (nie potrzebne jeśli wersja SN16)
    ST3500320NS - Part Number (P/N)
    9CA154-301, 302, 303, 501, 502, 503 (nie potrzebne jeśli wersja Firmware jest SN06)
    9CA154-510, 511, 512 (nie potrzebne jeśli wersja SN16)
    ST3250310NS - Part Number (P/N)
    9CA152-301, 302, 303, 501, 502, 503 (nie potrzebne jeśli wersja Firmware jest SN06)
    9CA152-510, 511, 512 (nie potrzebne jeśli wersja SN16)
    johnmar
    Poziom 11  
    Oto co odkryłem po wielu próbach przez kolejne kilka nocy.
    W moich 2 dyskach ES.2 zablokowany był terminal - co okolo 3-4 sekundy dostawałem komunikat LED:000000CC. W koncu znalazlem przyczynę wcześniejszych niepowodzeń: złe punkty które probowałem zwierać jako ReadChannel. Te właściwe pokazane są na poniższym zdjęciu:
    Seagate ST3500320NS (ES.2) fw SN05 - BSY

Ale ważna też jest procedura wychodzenia ze stanu BSY.
    1. Podpiety kompletny dysk, żadnych izolacji między PCB a resztą, podpięty terminal i zasilanie dysku.
    2. W programie terminala widzimy co kilka sekund LED:000000CC...
    3. pomiędzy tymi komunikatami możemy przez CTRL+Z na moment odblokować terminal (około 1s). Pojawia się linia F3 T>
    4. w ciągu tej jednej sekundy gdy widzimy F3 T> ale zanim pojawi się kolejny LED:000000CC musimy zrobić zwarcie na pokazanych na obrazku 2 punktach (kanał odczytu) i przytrzymać to zwarcie około 20-30 sekund. Jeśli nie pojawi się LED:000000CC a dysk wyda kilka nieprzyjemnych odgłosów to w terminalu wyskoczy "Input Command Eror" i terminal będzie odblokowany. w tym momencie wydałem polecenia /2 i Z czyli zatrzymanie dysku i dopiero w tym momencie zwolniłem zwarcie na kanale odczytu.
    Później standardowo, U , /1 , N1 itd.

Jestem kompletnym amatorem i oczywiście nie daję żadnych gwarancji na opisaną procedurę. Mi ona zadziałała i moje dwa dyski ES.2 żyją szczęśliwie a dane z nich skopiowałem. Oczywiście procedura ta lub jej nieprawidłowe wykonanie może równie dobrze spalić Wasze dyski i dane. Nie ponoszę odpowiedzialności za takie przypadki - wszystko robicie na własne ryzyko.

Wszystko co tu napisałem to moje własne odkrycia i chcę się tą wiedzą podzielić ze światem. Jeśli post zostanie skasowany to i tak opiszę tą procedurę na innych forach. Pozdrawiam.
    aviko

Poziom 17  
    gratuluje. przynajmniej ktos sam pomyslal zamiast oczekiwac ze podane bedzie mial gotowe rozwiazanie.

ps. niezly retusz na tej focie. prawie nie widac :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    johnmar
    Poziom 11  
    okzo napisał:
    Nie ma universalnego sposobu dla kazdego modelu dysku i dla kazdej usterki!

Zapewne, ale mi się udało "odkryć" akurat ten sposób, jak napisałem jestem totalnym amatorem (ale upartym i dociekliwym) i z braku konkretnej pomocy męczyłem swoje dyski niemiłosiernie. Byłem już nawet przekonany że będzie po nich...

okzo napisał:

Czy nie zwrociles uwagi na to ze, jak odlaczony silnik mamy problem z terminalem w ES2(nie z kazdym oczewiscie) ? Czy ciezko odkrecic 4 srubki, podjac troche pcb zebys nie bylo kontaktow na HSA, wlaczyc zasilanie , doczekac sie az dysk zrobi stop silniku

Rozumiem że HSA to ten drugi blok styków między PCB a resztą dysku?
    W moim przypadku gdy izolowałem tylko ten drugi blok styków (wyciąłem sobie do tego nawet specjalnie wyprofilowaną karteczkę) nie osiągnąłem komunikacji z dyskiem, ale być może zbyt krótko czekałem...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    johnmar
    Poziom 11  
    Oczywiscie, nie mam zamiaru tego ukrywać. Dlatego też w tym miejscu napisałem to co udało mi się zrobić.
    Pisałem tak tylko z myślą o odblokowaniu terminala moich 2 dysków ES.2
    walter74w
    Poziom 2  
    Panowie ! Jesteście moją jedyną nadzieją !

Dwa dni temu padł mój Seagate 500Gb ES.2 na którym było 5 lat mojego życia, oraz zdjęcia moich dzieci z 3 lat ! Muszę odzyskać te dane.
    Mam wielką prośbę o stworzenie faq-PL krok po kroku dla zwykłego użytkownika jak odzyskać te dane. Wczoraj byłem u znajomego elektonika i zdobyłem już terminal, pościągałem programy i walczę ile sił.
    Proszę o dokładną instrukję co dalej z tym zrobić, bo boję się że mój jakiś fałszywy ruch całkowicie zniszczy dane.

Jeszcze raz wielki szacunek dla wszystkich na tym forum, bo z tego co czytam to dla mnie jesteście mega mózgami.

Jesteście moją jedyną nadzieją !
    migol21
    Specjalista HDD Recovery
    Jeśli kolega nie chce ryzykować to może lepiej nich zrobi to ktoś kto weźmie za to odpowiedzialność to da się zrobić samemu ale jeśli ktoś bardzo boi się utraty danych to czy warto ryzykować ? to na prawdę majątku nie kosztuje . Niemniej jednak tak Jak kolega Nirvanowiec napisał :

Instrukcja jest napisana krok po kroku !! więc jeśli tylko wiesz co robisz jak kolega okzo napisał
    Cytat:

JEŻELI NIE WIESZ, CO ROBISZ, TO LEPIEJ ZATRZYMAĆ SIĘ W MIEJSCU, W KTÓRYM TRACISZ PEWNOŚĆ DZIAŁANIA.
    to bierz się do pracy :) i w spokoju odzyskasz dane . Nie zapomnij po odblokowaniu naprawieniu dysku zrobić od razu kopię danych albo posektorowo na drugi dysk albo konkretnych kopiując na inny dysk.
    walter74w
    Poziom 2  
    Wiem, wybacz Nirvanowiec, ale dla mnie to jak czytanie instrukcji wycięcia wyrostka na dodatek w obcym języku. A ja nie mogę sobie pozwolić rzeby pacjent zmarł.
    Proszę o pomoc jak np. ranny żołnierz na 1 lini forntu który potrafi walczyć ale niezna się na medycynie dzwoniący do chirurga który jest wybitnym specjalistą w tym co robi. Proszę jeśli możecie poświęcić mi chwilę swojego cennego czasu o Helpa krok po kroku. Pleeease
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    walter74w
    Poziom 2  
    Napisano 08 Kwi 2009 15:09:48

Jeszcze raz dziękuję, wieczorem będę walczył do upadłego.

Miło wiedzieć że gdzieś tam są ludzie, którzy zawsze pomogą w różnych losowych sytuacjach.
    Mam nadzieję że kiedyś i ja będę mógł się odwdzięczyć. Dziękuję.

Edycja 09 Kwi 2009 01:26:41

Terminal podłączony, co kilka sekund wyskakuje:
    LED:000000CC FAddr:0024A7E5.
    Mogę zaraz po tej informacji wpisać CTRL+Z i dysk odpowiada. Po zdemontowaniu PCB lub wyhamowaniu silnika i podkręceniu PCB terminal nie odpowiada.

Dodano po 2 [godziny] 4 [minuty]:

Sposób johnmar'a ze zworką też nie działa, komunikaty chwilowo przestają wyskakiwać, ale co dłuższy czas się pojawiają. Jak zdejmę zworkę zaczynają się pojawiać regularnie co 1..2 sek. Jest już późno a ja powoli tracę nadzieję.
    PitD

VIP Zasłużony dla elektroda
    Nirvanowiec napisał:

Aby odblokować terminal można zdemontować pcb i odpalić samo PCB lub (lepsza metoda dla ES2) odkręcić 3 śrubki tak by po DELIKATNYM podważeniu PCB nie miało kontaktu z stykami głowic a jednocześnie by był podłączony silnik.
    I wtedy podpinamy zasilanie dysk będzie kręcić chwile aż sam zatrzyma silnik.
    Jak już zatrzyma wtedy bez odpinania zasilania przykręcamy PCB.
    I odpalamy terminal na 38400 8 n 1 i podajemy CTRL+Z dysk powinien odpowiedzieć F3 T>

A jeżeli dysk nie odpowiada?
    Co w takim przypadku?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    wcsplus
    Poziom 2  
    Czy ktoś z szanownych forumowiczów miał padnięty w opisany sposób dysk ST31000340NS , czy obowiązują tu te same procedury, a w szczególności komenda formatowania F3 T>m0,2,2,0,0,0,0,22
    gsm_virus
    VIP Zasłużony dla elektroda
    :arrow: wcsplus, tak to ta sama komendy, bo dysk ST31000340NS to Barracuda ES.2 SATA 3.0-Gb/s 1-TB HDD Seagate
    wcsplus
    Poziom 2  
    Operacja z dyskiem udała się dane są ale chcę zrobić upgrade firmware.Obecnie dysk w terminalu zgłasza się tak:

RequestResumeSav[/color]eSmartFrame

^Z działa, dysk odpowiada F3 T>;
    czy jest to prawidłowy stan, mam wątpliwości bo inny nie uszkodzony do tej pory dysk odpowiada inaczej po włączeniu zasilania, a minowicie:

Rst 0x10M
    (P) SATA Reset
    PASSPackage Verified
    No Phy: Staggered spin bypass

?????????????/
    Maciek_3city
    Poziom 10  
    Witam,

Potwierdzam działanie metody, którą podał johnmar na dysku ST3250310NS ES.2
    Parę miesięcy temu kupiłem 3 takie dyski. Jeden z nich padł ale udało się go naprawić.

Metody z podważaniem elektroniki zapałkami nie działały.
    Na płytce mam napis "REV A" i chyba miałem farta, ze johnmara pięćsetka ma w tym samym miejscu te punkty ReadChannel :D
    Cyberstorm
    Poziom 1  
    Ja również chciałbym potwierdzić działanie metody którą zastosował johnmar (a przynajmniej jej "kierunek" jest właściwy). Co prawda jestem posiadaczem dysku ST3750330NS ES.2 (750GB) i PCB różni się w nim od pokazanego na zdjęciu, to za punkt wyjscia do znalezienia właściwego miejsca do zwarcia RC posłużyły mi zwarte fabrycznie punkty na lewo od zaznaczonych na zdjęciu wykonanym przez johnmar'a. Żadne wcześniejsze metody nie zadziałały (w przypadku próby z podniesieniem PCB i opuszczeniem po zatrzymaniu silnika, terminal był zablokowany). Jednak w moim przypadku zastosowana procedura odrobinę się różniła. Podczas zrzucania "LED'ów" przez dysk wcisnąłem CTRL-Z (trzeba to zrobić nieraz kilkukrotnie aby się"przebić") i zobaczyłem prompt F3 T> , w tym momencie zwarłem RC na 30 sek. jednak nie usłyszałem żadnych "nieprzyjemnych odgłosów" z dysku i nie zobaczyłem na ekranie komunikatu "Input Command Error" (ale LED'y nie pojawiały się przez cały czas trwania zwarcia). Czekając więc tak "na zwarciu" wpisałem na prompcie F3 T> komendę /2 i wcisnąłem <Enter>, jednak dysk nie potwierdził jej przyjęcia. Puściłem więc zwarcie i w tym momencie pokazał się prompt F3 2>, a ja natychmiast wpisałem Z i wcisnąłem <Enter>. Dysk zatrzymał silnik, LED'y przestały się pokazywać (pomimo braku zwarcia), a dalsza procedura jest identyczna jak w przypadku podnoszenia dysku metodą podnoszenia i opuszczania PCB (tak zresztą jak w przypadku opisywanym przez johnmar'a). Wszystkie dane zawarte na dysku zostały zachowane, a on sam bez żadnych problemów wrócił do poprawnej pracy w konfiguracji RAID0. Czeka mnie jeszcze zmiana firmware w dwóch dyskach, ale ważne jest to że mogę teraz w ogóle ją zrobić :).
    migol21
    Specjalista HDD Recovery
    Jest pewne niebezpieczeństwo kiedy próbuje się grać w ruletkę i podważać czy zwierać w czasie pracy głowic (czyli wyłączać zasilanie głowicą) szczególnie kiedy robi ktoś to nieumiejętnie ,wtedy można doprowadzić do zaparkowania głowic. Wtedy koszt odzyskania danych będzie nie porównywalnie większy.