Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer kardioidalny

Oparek_D 25 Jan 2009 12:33 7576 52
Tespol
    gófer
    Level 34  
    ciasteczkowypotwór, tak więc wyjaśnij w jaki inny sposób dwie fale mechaniczne mogą się nawzajem wygasić jak nie poprzez interferencje?
  • Tespol
    dr_aus
    Level 24  
    jasne że przez interferencje, tylko trzeba zrobić by były inne z przodu i inne z tyłu. Do tego stosuje się opóznienie na procesorze i jednocześnie przesunięcie paczek o większa odległośc - rzędu 1,5m. Tylko wtedy albo trzeba ograniczyć pasmo basu do maks 1,5 oktawy (np 40-120Hz), albo użyć jakiegoś hiperprocesora który różnie opóżnia różne czestotliwości.

Nexo oczywiście ma procesor.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    gófer wrote:
    ciasteczkowypotwór, tak więc wyjaśnij w jaki inny sposób dwie fale mechaniczne mogą się nawzajem wygasić jak nie poprzez interferencje?

Człowieku, a czy ja mówię, że nie przez interferencje? Czy ja w ogóle wspominałem o jakiś interferencjach? Cały czas mówiłem o tym że przesunięcie w fazie to nie to samo co odwrócenie fazy!!

Dodano po 4 [minuty]:

dr_aus, oczywiście zgadzam się z Tobą, trzeba go opóźnić, bo paczka jest za krótka. Moja wypowiedź była czysto teoretyczna, gdzie mamy paczki o "odpowiedniej" długości.
    gófer
    Level 34  
    Odwrócenie fazy to jest to samo co przesunięcie w fazie o 180 stopni...więc?
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Chłopie, odwrócenie w fazie, to zamiana polaryzacji, w tym samym czasie zaczyna płynąc prąd dla obu sygnałów, z tym że wykresy są obrócone względem siebie, a sygnał przesunięty o 180' zaczyna biegnąć o 180' później!!! Idź na lekcje fizyki!

Dodano po 8 [minuty]:

Rozwiążmy temat: Oto rysunek: niepodważalny :)

Subwoofer kardioidalny
    gófer
    Level 34  
    Nadal nie rozumiesz o czym mówię, przeczytaj co napisałem wcześniej kilka razy (jak raz nie starczyło), jak zrozumiesz to ok. jak nie to...cóż.

Ps. A fizyki uczyłem się w szkole na poziomie rozszerzonym z bardzo przyzwoitym skutkiem, więc nie sądzę abym potrzebował iść na lekcje.
  • Tespol
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Gófer przesunięcie to opóźnienie, czyli sygnał idzie nam później o jakiś kąt, czy czas. A odwrócenie fazy, następuje wtedy gdy zamienimy polaryzację!!

Dodano po 5 [minuty]:

Nawet na Wiki o tym piszą: http://pl.wikipedia.org/wiki/Przesuni%C4%99cie_fazowe

Dodano po 12 [minuty]:

Oczywiście sygnał może być przesunięty do przodu, jak i do tyłu :) Opóźniony tylko tylko w jedną stronę.

Dodano po 3 [minuty]:

Ale wnioskując z tego co piszesz, w mixerze z przyciskiem oznaczonym literka "fi" mamy na każdym kanale linie opóźniająca o 180' każdą z częstotliwości, ależ to inteligentne te mixery, aby każdą tylko o 180 przesunąć :)))
    User removed account
    User removed account  
    Hefajstos
    Level 35  
    Kilka dni temu zetknąłem się z ciekawą konfiguracją - dwa basy ustawione jeden za drugim, zasilane z dwóch kanałów końcówki mocy. Te przedni bas był opóźniony względem tylnego (punktem odniesienia była częstotliwość podziału i odległość pomiędzy basami - opóźnienie trzeba koniecznie dobrać na słuch). Grało to dosyć jednakowo mocno z przodu i z tyłu, z boku natomiast basu było wyraźnie mniej. Generalnie miało to pozytywny wpływ na brzmienie - sala miała dosyć duży pogłos, a bas trzymał się w kupie.

--
    pozdrawiam
    Hefi
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Może zdjęcia oscyloskopu, sygnały zgodne w polaryzacji , sygnał dolny z odwróconą polaryzacją, sygnał dolny bez odwracania polaryzacji, lecz przesunięty o +180' czyli 1/2T

Subwoofer kardioidalny
    dr_aus
    Level 24  
    gófer nie kłóć się, ciastek ma rację. Jak spojrzysz na to z punktu widzenia jednej częstotliwości to efekr jest tan sam, ale generalnie dla procesu " ten tegowania w głowie" dobrze jest nie robić takich myślowych uproszczeń. A to dlatego że w naturze nie spotyka się układów które przesuwają fazę o 180' dla wszystkich częstotliwości.
    Pomimo że efekt jest ten sam, to sposób wytworzenia jest inny i nie jest to dokładnie to samo.

Wystarczy pomyślec co się stanie jak przesunięcie będzie o 1,5 czy 2,5 długości fali. Na pewno nie to samo co w przypadku odwrócenia.

Ciastek nie chodziło mi tylko o odległość. Nie uzyskasz kardioidy bez opóźnienia sygnału. Nie trzeba przecież basów stawiać blisko siebie, można dalej, ale samo przesunięcie paczek nie pozwala na uzyskanie kardioidy, czy to z odwróceniem, czy bez.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    dr_aus, ten rysunek z wykresami obrazuje jak za pomocą dwóch paczek, zrobić kariodę :)
    dr_aus
    Level 24  
    a to ciekawe, a mógłbyś do tego zrobić krótki opis?
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    no po lewej rysunku jest opis, jak i co.
    dr_aus
    Level 24  
    tak, ale tam jest wprowadzone opóznienie.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    pierwsza paczka gra w odwróconej polaryzacji i opóźnienia o 2,5ms, druga postawiona 0,85m przed nią bez opóźnienia i odwrócenia polaryzacji.
    dr_aus
    Level 24  
    no przecież wszystko się zgadza, dlatego napisałem że bez opóżnienia się nie da. A tak sugerowałeś w jednej z pierwszych wypowiedzi.
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    No bo chciałem opisać jak to jest zbudowane.
    sebol1976
    Level 14  
    Temat jest dosc szeroki gosc z Meyera prowadzi zajecia przez 4 dni po 8 godz i nie wyczerpuje tematu. Wiec tego nie da sie wyjasnic szybko.
    Ciastek, a czy odleglosc miedzy 1 a 2 subem nie jest zalezna od czestotliwosci która chcemy skasowac z tyl, a dodac z przodu?
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Według tego rysunku jest to 1/4 długości fali częstotliwości podziału dół góra.

Sebol, byłeś na szkoleni meyera?
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    No to zapewne ten rysunek widziałeś i powiedzieli Ci co i jak w nim, więc napisz coś więcej o nim :)
    dr_aus
    Level 24  
    Oparek_D wrote:
    ... ale sa np ustawienia takie jak shotgun ktore za pomoca odpowiedniego ustawienia procesora i ustawienia basow robi ch-ka kardioidalna i wtedy nie dosc ze mamy kierunkowosc to podobno wiekszy SPL systemu i domyslam sie ze o to chodzi w tym nowym typie subwooferow o ktorych piasza w live-sound.

Czysty marketing. Kierunkowanie basu nie poprawia SPL, w najlepszym przypadku nieznacznie osłabia.

marian133 wrote:
    Ludzie,zdecydujcie sie. To w koncu jak ten glosnik z tylu podlaczamy? zgodnie czy w przeciwfazie?

Dla przypadku idealnego (pełne wygaszenie) odwrócenie fazy jednego z subów oznacza przeniesienie kardioidy na druga stronę.

ciasteczkowypotwor wrote:
    Według tego rysunku jest to 1/4 długości fali częstotliwości podziału dół góra.

1/4 długości fali to przypadek idealny dla tej włąsnie fali. Nie sądze by ktoś chciał stosować tą zależność dla częstotliwości podziału. Raczej dla częstotliwości środkowej.