Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak działa stycznik?

23 Jan 2009 15:15 25981 28
  • Level 11  
    Pytanie jak w temacie, poproszę o jakiś schemat gdy np. stycznik steruje silnikiem 3-fazowym poprzez podłączenie do przełącznika ze sprężyną.
  • Level 26  
    Jak działa. Wpierw. Stycznik różni się od przekaźnika tym, że posiada komory do gaszenie łuku elektrycznego. Załączany jest za pomocą "układu sterowania stycznikiem". Potrzebne są włącznik i wyłącznik właśnie taki sprężynowy. A działa to temu bo załączany jest układ, który zwiera styki stycznika. Układ posiada elektromagnes, który zwiera te styki.

Dodano po 1 [minuty]:

Zaraz wrzucę kilka fot schematu.

Jak działa stycznik?
    Sterowanie jednym stycznikiem

Jak działa stycznik?
    Sterownie dwoma stycznikami

Jak działa stycznik?
    Sterownie obrotami silnika (lewo, prawo)
  • Level 11  
    Super :) Coś już się rozjaśnia i świta ;) a chciałbym, abyś sprawdził to co namazałem na Twojej fotce.
    Chodzi mi o to czy dobrze rozumiem schemat.

Jak działa stycznik?
  • Level 26  
    To co zaznaczyłem na zielono to jest cewka a to co na niebiesko to styki dodatkowe do podłączenia np. kontrolek. Tutaj jedno jest wykorzystywane do załączenie stycznika.
    Jak działa stycznik?
  • Level 11  
    A jakie oznaczenia mają te styki i czy wersja stycznika, którą podałeś ma też styki pomocnicze po lewej stronie (przy L1)?
  • Level 26  
    Każdy stycznik ma dodatkowe styki po dwóch stronach. Tak samo ten.
  • Level 11  
    Spojrzałem w necie i są oznaczenia NO, NC, L1-3 czyli wiadomo do czego, a np. A1? Czy to jest właśnie napięcie podawane do cewki?
  • Level 11  
    KOlejne pytanie - a na jakiej podstawie dobiera się stycznik do danego układu, wiedząc, że po prostu musi tam być zamontowany...? Chodzi mi o wielkości fizyczne.
  • Level 26  
    O moc styków (im większe urządzenie jakie się będzie podpinać tym większe natężenie musi wytrzymać), napięcie dla elektromagnesu (nie podepniesz go tam gdzie nie masz odpowiedniego napięcia dla niego). Napięcie dla elektromagnesu są różne. 12V, 24V, 230V, 380V.
  • Level 11  
    Czy są także styczniki jednofazowe? Wszędzie gdzie szukam, to trafiam na 3-fazowe.
    Jakich firm polecacie?
    Zadaję sporo pytań, bo chciałbym "zbudować" sobie ciekawy układ sterowania :)
  • Level 26  
    Możesz bez problemu kupić 3 fazowy. Zawsze może się przydać a nikomu nie wadzi :) 1 fazowe to wątpię. Dobre styczniki to są polskie albo francuskiej. Nie kupuj tanich chińszczyzn bo Ci to nie posłuży.
  • Level 11  
    Myślałem właśnie nad Legrandem albo Telemecanique. A z tego co się orientuję to one właśnie made in france ;)
    Postaram się jutro zamieścić jakiś schemacik do skontrolowania właśnie z użyciem styczników.
  • moderator of Robotics
    ceicam wrote:
    Czy są także styczniki jednofazowe? Wszędzie gdzie szukam, to trafiam na 3-fazowe.
    Jakich firm polecacie?
    Zadaję sporo pytań, bo chciałbym "zbudować" sobie ciekawy układ sterowania :)

Wszystkie są jednofazowe... :D Jesli chodzi o sterowanie.
    Trzyfazowe są tory prądowe, czyli styki główne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać tylko z jednego, lub dwóch torów.
    Leagrand jest produkowany w Polsce. Spora ofertę ma też Moeller.
    Możesz też poszukać sprawdzonych polskich styczników SLA+.
    Na Allegro można dostać stare DDR-owskie styczniki ID. To świetne styczniki i nadal spotyka się stany magazynowe. Z uwagi na prostą konstrukcję sa bardzo dobre do nauki i są dość tanie.
  • Level 22  
    Jednofazowe też są to SM316,SM320.
  • Level 13  
    Madrik wrote:

Trzyfazowe są tory prądowe, czyli styki główne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać tylko z jednego, lub dwóch torów.

I tu bym polemizował.Jeśli mamy cewkę na 400V (Stare 380V),to podłączamy przecież dwie fazy.
  • Level 26  
    Tu się zgodzę. Niektóre są na 400V, inne na 230V.
  • Level 11  
    Mnie interesują wyłącznie takie, które mają cewkę podłączaną na 230V, a pozwalają podłączyć pod tory zwierne 3 fazy.
    Pytałem o te jednofazowe, bo będę chciał wysterować także siłownik 230V, który z kolei po "sygnale" otwarcia przekaże sygnał na kolejny stycznik uruchamiający silnik trójfazowy :) Ufff dla mnie to na razie ciężki orzech, ale próbuję póki co sam coś wskurać.
  • Level 11  
    A jakiś schemat takiego przekaźnika mógłbyś załączyć? Bo wydaje mi się, że to by było to, co musiałbym zastosować.

Dodano po 44 [sekundy]:

Dobrze widzę, że do tego przekaźnika potrzebuję jeszcze jakąś podstawkę przyłączeniową?
  • Level 11  
    Niewiarygodne <wow> schemat przekaźnika zrozumiałem w 10 sekund ;) jest dobrze hehe.
    Ale nadal nie mogę wykombinować podłączenia czegoś co działałoby ze stycznikiem, albo przekaźnikiem ;/
    Czy ktoś może mi pomóc? Na wstępie chciałbym zrozumieć układ elektryczny który posiada przełączniki ON i OFF ze sprężynami (musi być podtrzymanie zasilania po załączeniu, bo guzik wróci na swoje miejsce) i ma zaświecić po włączeniu żarówka 230V...
    Jak takie cudo podłączyć?
  • Level 12  
    Proponuję przekaźnik bistabilny, który jest powszechnie stosowany do załączania oświetlenia przyciskiem !
  • Level 11  
    Tak, tak, ale już zrozumiałem jak to działa w dużej mierze schemacik, którego link zamieścił niutat pomógł mi ostro pójść do przodu i już sobie rysuje schematy. Jutro zamieszczę! :)
  • moderator of Robotics
    jero22 wrote:
    Madrik wrote:

I tu bym polemizował.Jeśli mamy cewkę na 400V (Stare 380V),to podłączamy przecież dwie fazy.

Tylko z powodu wygody dostępu do napięcia. :D
    Jeśli byś zasilił 400V z trafo to też pójdzie - wniosek: Jednofazowy ;)
    Zresztą widziałem kilka instalacji z Trafo 220/380V (stara instalacja)właśnie do sterowania stycznikami (mniejsze prądy).
  • Level 10  
    Jak zrobić na stycznikach sterowanie do silnika trójfazowego gwiazda trójkąt

Bardzo prosił bym o schematy