Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ktoś z Was uzywa sprzętów Unitra?

DomanReal 11 Lis 2010 21:42 113870 431
  • #211 11 Lis 2010 21:42
    Dj RoMet
    Poziom 2  

zgadzam sie z wszystkimi na forum co chwalą ten sprzęt, poneważ sam sie przekonalem ze co polskie to DOBRE!! i naprawde - bez urazy - szkoda mi tych ktorzy to sprzedają:-(

• Testo
  • #212 11 Lis 2010 22:04
    PZ IX
    Poziom 32  

Sprzedają? Ja mam dość tej słabej polskiej elektroniki i się regularnie jej pozbywałem. Jedyna kategoria jaką sobie cenię to kolumny i głośniki Tonsil. Wzmacniacze grają często dobrze, ale moc nie przekracza ok. 2x60-70W dla WS 503 - to jest bodaj najmocniejszy polski wzmacniacz domowy, którego dostanie nie graniczy z cudem.
    Sorry, ale jakbyś miał możliwość kupienia za grosze porządnego, japońskiego sprzętu i naprawienie go tanio, to też darowałbyś sobie tę całą Unitrę. WS442 - gniot, WS311D - ten akurat fajny, moc malutka, mam, ale niepotrzebny mi poza zdobieniem biurka, CDF003 - zamulator, PW7010 - ten mi co jakiś czas padał, a teraz leży w garażu, moc mała, słabe tranz. końcowe, WS304S - to samo, 5412 - także słabe końcowe BD649/650, czasem uciekające stacje, Altusy 75 i 110 - mordowyjce, jedynie się nadaje do disko błysko. I to na razie tyle.

• #213 11 Lis 2010 22:31
    Książe Radziwił
    Poziom 21  

Cytat:
    nie przekracza ok. 2x60-70W
    A po co ci więcej do domu ? , takie moce są wystarczające dla przeciętnego słuchacza,chyba że ktoś robi imprezy dzień w dzień. Mało to estradowy kupić , choć stosowanie go w domu mija się z celem :P , Japońce zawsze mieli dobrą technologię, ich nie ma co do naszego porównywać , bija nas pod każdym względem.

• #214 11 Lis 2010 22:50
    PZ IX
    Poziom 32  

Szczerze, dla mnie to jeszcze za mało. Dla osób właśnie szukających coś w okolicach 2x80-120W nie ma niestety, nic domowego w polskim sprzęcie.
    Generalnie ja nie uważam, że to badziewie, lecz warto szukać tego sprzętu poza allegro - i właśnie tu ma swoja zaletę, czasami naprawdę przyzwoity polski sprzęt można mieć za prawie darmo. :-)

• Testo
  • #215 12 Lis 2010 15:04
    Książe Radziwił
    Poziom 21  

Cytat:
    2x80-
    Diora ws 504 , nie miałem nigdy ale podobno nieźle to gra , chyba nieco mocniejsza wersja to ws 504b ,oba chyba były na japońskich stk firmy sanyo ,do tego pilot , kiedyś widziałem ten wzmacniacz w niemieckim katalogu w latach 90.

• #216 12 Lis 2010 17:30
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #217 12 Lis 2010 17:35
    elektryku5
    Poziom 38  

PZ IX napisał:
    PW7010 - ten mi co jakiś czas padał, a teraz leży w garażu, moc mała, słabe tranz. końcowe,

Ja mam ws442 i końcówki jeszcze mi nie siadły, to samo w ws354, jedynie siadły mi w aws303 bo przypadkowo zwarłem bazę jednej z końcówek z kolektorem. Pewnie miałeś podróby, szczególnie często podrabiają BD911/912.

Najczęściej słucham muzyki na ws354 i nie przekraczam świecenia pierwszej diody wskaźnika wysterowania, jakoś mi to wystarcza, kontur cały czas wyłączony.
    Po prostu mało kto potrzebuje wzmacniacze o mocy wyższej niż 30W, głośniki komputerowe z sóbłerem którym tak podniecają się dzieci mają chyba z 10W. Jakoś wolę te swoje wiekowe sprzęty grające niż jakieś plastikowe badziewie z napisem "2000Watt max".

• #218 12 Lis 2010 18:17
    1368626
    Użytkownik usunął konto  
  • #219 12 Lis 2010 19:41
    PZ IX
    Poziom 32  

barthezz, nieraz czytałem, ze toroid starcza w zupełności pomimo niedomiaru mocy, zresztą japoński sprzęt tez często miał na styk lub nieco słabsze transformatory niż moc wzmacniacza, jak nie wierzysz to sobie oszacuj moc transformatora w Yamasze choćby M-45. A jeżeli piszesz o minionej z komunizmem jakości, to chyba nie masz na myśli WS 442?
    Nie wiem jak WS 504, ale 502 gra przyzwoicie. Tylko nie jest zbyt funkcjonalny.
    elektryku5, ale ja nie pisałem o słabych tranz. w 442, którego też zresztą miałem dłuższy czas i miał końcowe nieoryginalne wraz z tranz. sterującymi. POisząc "gniot" miałem na myśli wstętne brzmienie. Jak nie wierzysz to podepnij słuchawki - jeden kanał pod WS442, a drugi pod coś bardziej normalnego (zwykły japoniec starczy, może nawet 354), puść na płasko i sam się przekonasz.
    PW7010 i WS304S to niemal bliźniacze konstrukcje, w obu miałem po jednym kanale popalonym i zawsze zakładałem BDP285/286 lub niemal takie same.
    A o Tosce 303 zapomniałem - paskudny kontur. Ale końcowe tranz. były porządne.
    Jeszcze 5012 TE odpaliłem... raz i prawie mi zjarał kolumnę stałym napięciem. Bezpieczniki 1,6A g... pomogły. Podziękowałem na ten czas, miałem go zrobić, ale potem oddałem klientowi na jego życzenie.
    Za to potencjometry mamy przyzwoite w krajowych wzmacniaczach i na szczęście tanio te konstrukcje się ogólnie naprawia. Prosto to raczej nie, widziałem już lepszy w naprawie sprzęt, jeśli chodzi o sam blok wzmacniacza mocy.

• #220 12 Lis 2010 20:04
    elektryku5
    Poziom 38  

Cytat:
    A o Tosce 303 zapomniałem - paskudny kontur.

Kontur od razu wywaliłem tak samo jak w ws442, gdy miałem przypięte dodatkowe odczepy na potencjometrze to dźwięk był jakiś przyduszony. (ciekawe po co wstawiali te badziewie)

Co do ws442 nie jest aż taki zły, jakościowo myślę że lepszy jest ws354,testowane na zwykłych głośnikach.

Można by długo dyskutować, starczy popatrzeć na schemat końcówki ws442 i ws354 która jakoś dziwnie przypomina mi japońce. (pewnie ta duża ilość tranzystorów, jest ich chyba z 2x więcej niż w ws442, nie chce mi się teraz szukać schematu)

Wygląda na to że mam dosyć słaby słuch bo niestety w moim ws442 który podobno ma tragiczny przedwzmacniacz nie widzę różnicy w dźwięku gdy go pominę.

Cytat:
    Prosto to raczej nie, widziałem już lepszy w naprawie sprzęt, jeśli chodzi o sam blok wzmacniacza mocy.

Szkoda że większość polskich wzmacniaczy i amplitunerów ma wzmacniacz zamontowany na całej płycie co komplikuje nieco jego naprawę, najlepiej jak wzmacniacz jest na osobnej płytce.

• #221 13 Lis 2010 00:15
    Książe Radziwił
    Poziom 21  

Cytat:
    pustym dźwiękiem
    Możesz rozwinąć tą myśl ? , skoro dźwięk to chyba nie może być pusty , to trochę nielogiczne.

Cytat:
    (ciekawe po co wstawiali te badziewie)

Ma to swoje zalety jak i wady.

Cytat:
    A o Tosce 303 zapomniałem - paskudny kontur.
    Miałem kiedyś toskę ,a nawet może jeszcze będę miał , ja się wcale nie dziwie że młodzi youtubowicze jarają nią głośniki.

• #222 13 Lis 2010 09:48
    PZ IX
    Poziom 32  

Dodam, ze mój WS442 poza tranzystorami we wzmacniaczu mocy i paroma elementami we wskaźniku mocy był oryginalny. Więc może brzmienie faktycznie psuł ten kontur. Gdzieś czytalem, że to można sprawdzić wciskając do połowy jego przycisk , ale jedynie co się stało to wzbogacony dźwięk o walący po łbie bas.
    WS504 - fakt, mocny jest, tylko STK pracuje na granicy katalogowej właściwie, no i zapomnijmy o 4R/kanał. :|

• #223 13 Lis 2010 14:01
    DJ Volt
    Poziom 25  

PZ IX napisał:
    Dodam, ze mój WS442 poza tranzystorami we wzmacniaczu mocy i paroma elementami we wskaźniku mocy był oryginalny. Więc może brzmienie faktycznie psuł ten kontur. Gdzieś czytalem, że to można sprawdzić wciskając do połowy jego przycisk , ale jedynie co się stało to wzbogacony dźwięk o walący po łbie bas.
    WS504 - fakt, mocny jest, tylko STK pracuje na granicy katalogowej właściwie, no i zapomnijmy o 4R/kanał. :|

Przeczytaj dokładnie materiały Sanyo. W samym tytule noty masz "80W min", potem przechodzisz do takiej tabelki z parametrami, wiersz "output power", który jest podzielony na 3 kolumny: min, typ oraz max. I tutaj w kolumnie min masz umieszczone po raz kolejny 80W. STK pracuje na granicy, ale chyba tej dolnej. Poza tym max napięcie zasilania to 65V, w Diorze masz 57, które jak wiemy podczas silnego wysterowania spada do tych zalecanych w nocie 45. Wszystko jest w porządku. Co do dopasowania impedancji stosowanych zestawów, zawsze można powiedzieć szkoda, że nie 4 ohm, ale w sumie zestawy o tej impedancji są w mniejszości.

• #224 13 Lis 2010 18:36
    praptk
    Poziom 14  

Mam magnetofon MK232P ale go nie używam, niedawno wygrzebałem jednak z piwnicy leżący tam jakieś 10 lat OR Ania R612 i "prowadzę nasłuch" na falach krótkich. Słucham co prawda tylko stacji wschodnich, mam za to do tego całkiem dobre warunki =) Chociaż czasem jakieś stacje zachodnie również uda się złapać.

• #225 14 Lis 2010 09:29
    PZ IX
    Poziom 32  

DJ Volt, prawda. Mój błąd. Z tym, że na moim schemacie WS 504 ma napięcia 2x45V. I faktycznie z tego jest katalogowe 2x80W/8R. Jest dobrze, transformator TST 150 faktycznie pasuje jak ulał. :)
    Kolumny 4R to mniejszość, ale przecież czasem ludzie podłączają po 4 kolumny 8R. I tutaj połączenie równoległe takich zestawów zakończy się tragedią.
    Dodam, że chciałem kiedyś kupić WS 504, ale wiele się naczytałem o podróbach STK, zresztą dwie czarne kostki na radiatorze od dawna mnie odpychają od sprzętu. Bardziej ufam tranzystorom. Choć byłem świadkiem jak WS 502 chodził na 4R/kanał. Potem ja ten sprzęt kupiłem i grał bez problemu, właściwie to jeszcze gra - u siostry. Jak wspominałem, fajny sprzęcik, ale to elektroniczne ustawianie głosu, barwy dźwięku i selektora wykańczają.

• #226 14 Lis 2010 19:05
    elektryku5
    Poziom 38  

Cytat:
    Dodam, że chciałem kiedyś kupić WS 504, ale wiele się naczytałem o podróbach STK, zresztą dwie czarne kostki na radiatorze od dawna mnie odpychają od sprzętu.

Ja też nie cierpię tych wstrętnych hybryd, tranzystory są o niebo lepsze bo zawsze można coś pokombinować z zamiennikami. (jak nie jesteśmy w stanie dostać oryginałów możemy coś dopasować, np BDPxxx ciężko gdziekolwiek kupić)

Nie przejmuję się zbytnio moim ws442 i podłączałem kiedyś nawet po dwie kolumny 8R równolegle i nic mu nie było (bez męczenia go oscyloskopem też oczywiście się nie obeszło), z resztą wymiana wszystkich tranzystorów końcówki to jakieś 20zł więc nie ma się czego bać, za to jak mamy na wzmacniaczu STK to musimy niebywale na nie uważać bo te podróby to niestety prawda. (i te ceny...)

• #227 14 Lis 2010 19:25
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  

Robił ktoś może pomiary któregoś z tych wspaniałych wzmacniaczy Unitry? Chętnie bym jakieś zobaczył np. wykresy z RMAA a nie mam żadnego sprzętu który bym mógł sprawdzić.

• #228 14 Lis 2010 20:01
    PZ IX
    Poziom 32  

Bardzo chętnie pomierzę moją stajnię sprzętu różnego, także Unitry. :) Trochę tych wzmacniaczy jeszcze mam.
    Sound Blaster Live! 4.1 chyba wystarczy na ściągnięcie charakterystyk?

• #229 14 Lis 2010 20:05
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  

Powinna taka karta starczyć. Dobrze pomiary na niej robić przy próbkowaniu 48kHz.

• #230 14 Lis 2010 21:51
    PZ IX
    Poziom 32  

Noestety, nie udało się. Kiedy próbuję jednocześnie używać do pomiarów wejścia i wyjścia liniowego karty, to z charakterystyki przenoszenia robi się poszatkowane badziewie z wahającym się wzmocnieniem w granicach 12 dB. Chyba dlatego, że z wejścia liniowego jest podawana część sygnału z powrotem na wyjście.
    To samo się dzieje z podłączonym wzmacniaczem, jak i bez. Po wypięciu przewodu z wejścia liniowego na wyjściu karty pojawia się ładny, płaściutki przebieg - zmierzone analogowym multimetrem.
    Jak wyłączyć odsłuch z wejścia liniowego? Da się w ogóle tak zrobić?

• #231 14 Lis 2010 22:00
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  

Da się, miałem taką kartę kiedyś. Nie pamiętam teraz dokładnie. W tym windowsowym mikserze trzeba zajrzeć na odtwarzanie i wyciszyć tam wejście liniowe, mikrofon i inne takie. Mogą te opcje być schowane wtedy trzeba we właściwościach tej regulacji głośności je włączyć.

• #232 14 Lis 2010 22:18
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Taenia_Saginata napisał:
    Powinna taka karta starczyć. Dobrze pomiary na niej robić przy próbkowaniu 48kHz.

Etam... :) Multimedialna lipa. Pomiar nie będzie wiarygodny. Reklamowo wyświecone konwertery AD/DA.

Przecież można nabyć za niestraszne pieniądzory kartę z konwerterami AD/DA, pracującymi stabilnie z parametrami 24bit/96kHz - np. Julia od ESI.

• #233 14 Lis 2010 22:32
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  

Krzysztof L. napisał:
    Taenia_Saginata napisał:

Etam... :) Multimedialna lipa. Pomiar nie będzie wiarygodny. Reklamowo wyświecone konwertery AD/DA.

Przecież można nabyć za niestraszne pieniądzory kartę z konwerterami AD/DA, pracującymi stabilnie z parametrami 24bit/96kHz - np. Julia od ESI.

No wiadomo, że pomiar z karty typu Juli@ by był fajniejszy ale mało ludzi ma karty tej klasy. Z tego co pamiętam z brzmienia tych wzmacniaczy to nawet na takiej karcie się powinno coś pokazać. jeżeli by się nie pokazało to by względnie dobrze o nich świadczyło.

Miałem okazję kupić E-MU 1212M albo Asusa Xonara D2X za około 320zł ale akurat nie miałem pieniędzy. Chętnie bym sam to sprawdził ale najbliższy kontakt z polskim wzmacniaczem będę miał za parę miesięcy.

• #234 15 Lis 2010 03:19
    Artur k.
    Admin grupy audio

A jaki pomiar Cię interesuje? Na komputerze nie zrobię, ale może będę miał cierpliwość (chodzi głównie o charakterystykę f) do pomiarów na miernikach.

Aktualnie mogę od ręki coś tam pomierzyć w WS-503 - o ile nie będzie czasochłonne.

• #235 15 Lis 2010 18:10
    PZ IX
    Poziom 32  

Dokładnie tak. Już sobie poradziłem wyciszając wejście liniowe w ustawieniach odtwarzania.
    Poniżej wyniki w załącznikach.
    Wyniki są dość ciekawe, ale widać, że Sound Blaster Live! na tych tanich STAC nie nadaje się za bardzo do tego typu testów. :? Jak widać, WS311D ma problemy z pasmem przenoszenia i przesłuchami. Tylko, że tam jeden kanał ma parę innych elementów (tranzystory końcowe we wzmacniaczu mocy bodajże z gamy BTP oraz wymieniane elektrolity na ELWY z innej serii) oraz różnią się prądem spoczynkowym (gdyż przy sporej mocy jedna strona jest gorąca, a druga ciepła).

• #236 03 Gru 2010 13:01
    Witalij
    Poziom 10  

Magnetofon przenośny Unitra 350 . Wymieniona mechanika na nowoczesną którą możłiwo spotkać w nowoczesnych przenośnych rafiomagnetofonach.

• #237 20 Gru 2010 15:16
    rosomak19
    Poziom 19  

Chciał bym się poradzić znawców tematu odnośnie przedwzmacniacza od radmora 5102TE, dokładniej mówiąc jego parametrów. Tak się zastanawiam czy by go użyć w przyszłej końcówce mocy? Oczywiście złożył bym taki przedwzmacniacz na lepszych kondensatorach i tranzystorach.

• #238 20 Gru 2010 16:04
    PZ IX
    Poziom 32  

Chyba nikt jeszcze nie mierzył jego parametrów. Ale gra naprawdę ładnie. Właśnie uruchomiłem 5102-TE i przez dłuższy czas słuchałem. Wydaje się dźwięk lekko przymulony, jednak to może się podobać. Jedyne, co jest silnie widoczne to nie za wielka ilość basu - jednak to także kwestia gustu i tutaj kluczową rolę odgrywa sprawność elektrolitów, ja mam oryginalne i nie chcę ich wymieniać.

• #239 20 Gru 2010 19:22
    elektryku5
    Poziom 38  

Cytat:
    Jak nie wierzysz to podepnij słuchawki - jeden kanał pod WS442, a drugi pod coś bardziej normalnego

Jakież było moje zdziwienie gdy to ws442 na słuchawkach grał niemalże tak samo jak technics su-v65a. (su miał nawet więcej szumów)

Używałem jakiś czas tego technicsa, ale trafo było tak marne że robiło za grzejnik, więc wróciłem do mojego ws442 który po około 10h grania jest zimny.

Skośnoocy napisali że to ich trafo ma niby 600W, a wygląda na co najwyżej 300W, w dodatku jak wzmacniacz załączony jest bez obciążenia to ciągnie ono aż 48W.

• #240 20 Gru 2010 20:02
    PZ IX
    Poziom 32  

A pochwal się jakież to słuchawki. Ja tak porównywałem na budżetowych elektrostatach i różnica była bardzo duża.