Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy ktoś z Was używa sprzętów Unitra?

DomanReal 17 Oct 2020 17:41 131339 571
Bosch
    kazikszach
    Level 36  
    Miałem dostęp do tych kaset serwisowych od kolegi, który naprawiał magnetofony i radia, ja w tym czasie zajmowałem się energoelektroniką, ale pomagałem też koledze przestrajać telewizory z RFN na SECAM, a on miał takie kasety.
    Miałem w pracy dostęp do dobrego oscyloskopu i generatora mcz.
    Zabawy trochę było z prądem podkładu i poziomem nagrywania, ale metodą prób i błędów uzyskałem płaską charakterystykę zapis-odczyt, stosowałem taśmy żelazowe i chromowe, i na pewno nie trwała ta regulacja 5 minut, ale zdecydowanie dużo więcej.
  • Bosch
    kaem
    Level 28  
    Ludzie nie lubią płaskiej charakterystyki, lubią podbite basy i zwłaszcza soprany. W fabryce czy serwisie się namęczyli żeby skalibrować magnetofon, a ludzie i tak nagrywają i odtwarzają taśmy chromowe w pozycji "normal" bo to "podbija jakość". To samo z Dolby: nagrać z Dolby, ale odtwarzać bez. Ludzie nie rozumieją zasady działania kompandorowych reduktorów szumów, uważają że każda redukcja szumów "obcina soprany".
    miniu1
    Level 23  
    Dużo racji co do tych magnetofonów. Wracając do tematu, mam:
    wieża Radmor serii 55 bez equalizera - od nowości, do tego kolumny Classic 300, co prawda nie Unitra, ale dobre rzemiosło z Wrocławia;
    Zodiak DSS401 od nowości;
    GS745 od nowości;
    GS461;
    DSH303 + TSH201;
    Fryderyk G602;
    T9015 + PW9010;
    AT9100+M9109;
    ZGC15C11;
    ALTUS75;
    ZG25C;
    TOSCA303 - uratowana ze śmietnika;
    TARABAN DMP602;
    PIONIER 85;
    DAMA PIK;
    TSH113+PA9806 (WS403).
    Nie wszystko jest sprawne i użytkowane. Niektóre czekają na "reanimację", niektóre są sprawne, ale brzydkie, bo ktoś je skatował wcześniej. Wszystkie, które działają dostarczyły mi jednak wiele radości podczas naprawy i w czasie użytkowania.
    Darek.S
    Level 33  
    Altony 80 przerobione na Mildtono - Altusy na co dzień. Za młodu wymieniłem oryginalne głośniki tubowe na tubowo kopułkowe bo chodziły wyżej ( tak kiedyś to słyszałem :| ).
    Zmieniłem także wofery na te od Altusów. Po testach odsłuchowych Altusów 70 i moich Altonów GDN40 wypadł zdecydowanie lepiej niż GDN60
    Dwa razy wymieniałem membrany w basach i średnich...
    Ze starej wieży ( M8010, PW9015 Fonica, T9015, korektor graficzny Radmora, Bernard i timer Prezydent mogłem pomylić oznaczenia)
    w obecnym zestawie został tylko Timer ( budzi mnie codziennie płyta CD) korektor i Bernard.
    Korektor jest podłączony ale rzadko włączam korekcję. Płyt słucham b rzadko. mam wszystko co lubię na HDD
    398216 Usunięty
    Level 43  
    kaem wrote:
    ludzie i tak nagrywają i odtwarzają taśmy chromowe w pozycji "normal" bo to "podbija jakość".
    Nie zawsze jest to możliwe - taśmy chromowe wymagają znacznie większego prądu podkładu i kasowania. Więc wbrew pozorom nagrywać taśm chromowych w pozycji "Normal" się nie da - raz jakość będzie gorsza, a dwa pozostanie część nie skasowanego poprzedniego zapisu.
    kazikszach wrote:
    To samo z Dolby: nagrać z Dolby, ale odtwarzać bez. Ludzie nie rozumieją zasady działania kompandorowych reduktorów szumów, uważają że każda redukcja szumów "obcina soprany".
    Bo tak niestety jest - źle skalibrowana elektronika powoduje efekt odwrotny od zamierzonego.
  • Bosch
    kazikszach
    Level 36  
    kaem wrote:

Ludzie nie lubią płaskiej charakterystyki, lubią podbite basy i zwłaszcza soprany

Tak to najczęściej jest, ale gusty potrafią się zmienić.
    Jako przykład podam mojego krewnego melomana elektronika amatora, miał dużą wieżę Radmor i kolumny Altus.
    Słuchał podbite basy i soprany przez korektor i korekcję we wzmacniaczu, z Dolby też kombinował, na moje uwagi, że dźwięk jest nienaturalny mówił, że tak mu się podoba, ale po 25 latach zaczął stosować coraz mniej korekcji, stracił całkowicie wzrok i teraz dorobił się wzmacniacza i kompakta lampowego i dopasowanych kolumn, teraz słucha tylko na płaskiej charakterystyce i sam sobie się dziwi jak wcześniej słuchał, bo teraz w tych samych utworach słyszy dźwięki, które korekcja maskowała.
    gumiswoj
    Level 10  
    Używam Condora po modernizacji. Denerwowało mnie brak pokrycia całego zakresu ukf
    Teraz mogę słuchać radia z w całym zakresie ukf nagrywać dźwięki na kasety i dodatkowo oglądać na nim filmy
    Condor jest przerobiony tak by mógł być łatwy powrót do oryginału z lat 80
    Darek.S
    Level 33  
    gumiswoj wrote:
    i dodatkowo oglądać na nim filmy

:shocked!:
    No to szacun jak magnetowid z niego zrobiłeś :wink: :D

Dodano po 18 [minuty]:

A ja ostatnio zmieniłem sobie sprzęt grający w warsztacie.
    Kolega przywiózł mi do naprawy Toscę i do testów ze strychu zdjąłem głośniki od Elizabetki.
    Jak usłyszałem jak grają szybciutko pozmieniałem organizacje półki i wstawiłem sprzęt z młodych lat , który też był półkownikiem. Wcześniej miałem jakiś chiński wzmacniaczyk z MP3. Jedyną zaletą było to , że był mały.
    Czy ktoś z Was używa sprzętów Unitra? Czy ktoś z Was używa sprzętów Unitra?
    lechita
    Level 13  
    Miałem Radmora 5102, 5102T, 5412, Toskę W303, MDS (szuflada, nie pamiętam oznaczenia), Tuner 5102 (chyba takie oznaczenie).
    Z amplitunerami Radmora ciągle były problemy z utrzymaniem pamięci zaprogramowanych stacji.
    Wymiana potencjometrów na nowe (NOS), nie dawała.
    Wreszcie któregoś dnia pozbyłem się ich, chociaż lubiłem te sprzęty.
    Kiedyś pracowałem w Kasprzaku i stąd ten sentyment do sprzętu z PRL-U.
    Ze sprzętem firm japońskich lub amerykańskich z tamtego okresu, do tej pory nie ma problemu, a parametry tych urządzeń są równie dobre lub znacznie lepsze.
    Doskonale rozumiem kolekcjonerów i sympatyków sprzętu RTV z okresu PRL, ale dla słuchacza audio sprzęt ,,zachodni", znanych marek, jest znacznie przydatniejszy.
    gumiswoj
    Level 10  
    Darek.S wrote:
    gumiswoj wrote:
    i dodatkowo oglądać na nim filmy

:shocked!:
    No to szacun jak magnetowid z niego zrobiłeś :wink: :D

Dodano po 18 [minuty]:

A ja ostatnio zmieniłem sobie sprzęt grający w warsztacie.
    Kolega przywiózł mi do naprawy Toscę i do testów ze strychu zdjąłem głośniki od Elizabetki.
    Jak usłyszałem jak grają szybciutko pozmieniałem organizacje półki i wstawiłem sprzęt z młodych lat , który też był półkownikiem. Wcześniej miałem jakiś chiński wzmacniaczyk z MP3. Jedyną zaletą było to , że był mały.
    Czy ktoś z Was używa sprzętów Unitra? Czy ktoś z Was używa sprzętów Unitra?

ja mam cały zestaw typu 3000 brak mi zegara
    odtwarza z pendrive
    Darek.S
    Level 33  
    lechita wrote:
    ale dla słuchacza audio sprzęt ,,zachodni", znanych marek, jest znacznie przydatniejszy.

lata temu wziąłem tego mojego PW 9013 do kolegi z Roku w celu odsłuchowego porównania z jego Technics-em.
    No cóż Japończyk na Flat grał lepiej niż mój przy full basach i sopranach...
    jarekstryszawa
    Level 22  
    Ostatnio odkurzyłem dużą wieżę z czasów liceum- niestety w gramofonie Bernard odkręciłem nóżki, któe zaginęły w odmętach dziejów...
    Nie ma ktoś takich na zbyciu?

kortyleski
    Level 43  
    Ostatnimi czasy zachciało mi się grajca do warsztatu. Za pięć dych wylicytowałem kolumny, jakiś Pioneer sprzed 30 lat.
    Grzebiąc na allegro w uszkodzone znalazłem tuner telefunkena za 20. Tam tylko wywaliłem gniazdo baterii AA i wstawiłem CR2032. I wisienką na torcie będzie wzmacniacz. Technics SU 20 kupiony za 30 Zeta jako uszkodzony. Wymiana bezpiecznika i przestał być uszkodzony.
    Teraz zestaw gra w domu a żona cieszy się designem i fajnym dźwiękiem z radia przy odkurzaniu czy lepszą jakością filmów.
    Tak wiem. To nie dwieście Wat ani nawet sto. Ale nie używamy więcej niż połowę mocy tego malutkiego wzmacniacza 2x20 wat
    Darek.S
    Level 33  
    gumiswoj wrote:

Ale jaja a ja myślałem, że sobie jaja robisz. Pewnie magnetofon też działa :D
    No to jeszcze tylko jakieś Arduino albo Malinka i możesz mieć Condora z OSD :D

Dodano po 4 [minuty]:

gumiswoj wrote:
    brak mi zegara

też by i zegar na tym opędził...
    lechita
    Level 13  
    Ze sprzętu UNITRY zostawiłem gramofon Daniel G 1100fs, który jest sprawny (dbam o to), i używany jest do odtwarzania płyt winylowych.
    Mam też magnetofon ZRK M9108 i amplituner ZRK AT9100. Też sprawne.
    Jednak nie używam magnetofonu i amplitunera.
    gumiswoj
    Level 10  
    Darek.S wrote:
    gumiswoj wrote:

Ale jaja a ja myślałem, że sobie jaja robisz. Pewnie magnetofon też działa :D
    No to jeszcze tylko jakieś Arduino albo Malinka i możesz mieć Condora z OSD :D

Dodano po 4 [minuty]:

gumiswoj wrote:
    brak mi zegara

też by i zegar na tym opędził...

Oczywiście że działa odtwarza przewija nawet nagrywa dźwięk z filmu :lol:
    nie dodałem że ma też bluetooth
    jest to Condor 21 wieku :D
    gumiswoj
    Level 10  
    Darek.S wrote:
    No to jeszcze pomyśl o tym zegarku :D

teraz myślę z androidem i tunerem tv ale musiał bym go trochę przerobić i był by bez magnetofonu
    Darek.S
    Level 33  
    gumiswoj wrote:
    był by bez magnetofonu

ja osobiście już nie pamiętam kiedy ostatni raz słuchałem muzy z kasety...
    ale to raczej dekady...
    choć mam jakieś pamiątkowe nagrania i dla nich warto mieć sprawny sprzęt.
    Najstarsze takie nagrania mam na szpuli...
    gumiswoj
    Level 10  
    Darek.S wrote:
    gumiswoj wrote:
    był by bez magnetofonu

ja osobiście już nie pamiętam kiedy ostatni raz słuchałem muzy z kasety...
    ale to raczej dekady...
    choć mam jakieś pamiątkowe nagrania i dla nich warto mieć sprawny sprzęt.
    Najstarsze takie nagrania mam na szpuli...

szpulowca nie mam ale kaseciaki jakieś mam
    tylko Condora musiał bym wyciąć żeby zmieścić monitor
    mam jednego uszkodzonego Condora i chyba spróbuje
    glass2
    Level 12  
    Obenie używam FAUST 205S i TRAWIATA 301S z Alton
    70W. Brzmi wspaniale i działa bezproblemowo. MERKURY, ZODIAK, RADMOR 5102 czekają 😁
    ToJestNick
    Level 31  
    A ja używam dwóch zestawów głośnikowych z unitry. Oba po regeneracji na oryginalnych częściach. W obu wymienione tylko i wyłącznie pianki. Jedne to altus 75, drugie altus 110.
    vodiczka
    Level 43  
    Obecnie już tylko LENA 3 bydgoskiej Eltry jest w moim codziennym użyciu.
    Darek.S
    Level 33  
    A ja ostatnio dostałem sprzęt do przestrojenia i jak zrobiłem czym prędzej odrestaurowałem taki sam , który dostałem 10 lat temu i sobie czekał.
    No i zamieniłem Fonicę :D
    Jednak co Królowa to Królowa :D
    A i Krótkich będę mógł posłuchać. Ma to swój urok...
    CHOPIN66
    Level 14  
    Darek.S wrote:
    A ja ostatnio dostałem sprzęt do przestrojenia i jak zrobiłem czym prędzej odrestaurowałem taki sam , który dostałem 10 lat temu i sobie czekał.
    No i zamieniłem Fonicę :D
    Jednak co Królowa to Królowa :D
    A i Krótkich będę mógł posłuchać. Ma to swój urok...

A która wersja ? Z STK czy GML?
    pawelr98
    Level 39  
    AS632/TU960, wersja eksportowa na francję ale głowica była krajowa OIRT, przestrojona poprawnie. Do tego korektor. Wzmacniacza do tego zestawu nie posiadam i używam niedawno zbudowanej lampówki PCL82
    Diora DSP-301 "Duet" uratowana ze śmietnika. Końcówka mocy zamiast 2xUL1481 ma pojedynczy układ TDA2009, gdyż oryginalnie uszkodzony był jeden z UL1481. Głowica przestrojona na nowy UKF.
    Królowa warsztatu, Diora DMT-411 "Tamburyn". Głowica przestrojona po długich bojach (przewijanie cewki heterodyny oraz cięcie ścieżek), dodany moduł bluetooth, podpięty wewnętrznie pod wejście gramofonowe.