Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy ktoś z Was używa sprzętów Unitra?

DomanReal 01 Apr 2022 14:45 130649 569
Ochrona Domu
    mgim
    VIP Meritorious for electroda.pl
    LEDówki wrote:
    ..... Została jeszcze sprawna ToscaAWS303 z wymienioną przestrojoną głowicą UKF - skorzystałem z ogłoszenia w Praktycznym Elektroniku zamiast mordować głowicę bez oscyloskopu i wobulatora.....

A masz może gdzieś artykuł? Stoi na półce TOSCA - i zabieram się do niej jak "pies do jeża".
  • Ochrona Domu
    LEDówki
    Level 36  
    To nie był artykuł, tylko ogłoszenie o sprzedaży przestrojonej głowicy. Kupiłem, wymieniłem i działa. Radio pożyczyłem półgłówkowi, który przeciążył wzmacniacz. Głośniki w kolumnach SU-1000 wypierdziane (brak pianki mocującej membranę do kosza), w tosce spalony bezpiecznik w jednym kanale. Nie rozumiem ludzi, którzy kręcą głośnością do stanu, gdy 50% dźwięku to zniekształcenia. Raz mi się zdarzyło przegrzać latem końcówkę, ale radio od razu wyłączyłem i obyło się bez szkód.
    W PE 9/94 był opis dwuzakresowej głowicy, która była stosowana w AWS Tosca 306 i AWS Tosca307.
    PZ IX
    Level 34  
    mgim wrote:
    PZ IX wrote:
    .... (przeważnie białych) kabelków pospinanych w wiązki...../quote]
    Tak, i tylko oni wiedzieli który do czego służy. :D

Może to forma przeciwdziałania szpiegostwu obcych wywiadów? :D
    398216 Usunięty
    Level 43  
    PZ IX wrote:
    mgim wrote:
    Może to forma przeciwdziałania szpiegostwu obcych wywiadów?
    Możliwe. I piszę to zupełnie poważnie. W wielu sprzętach z tego "obszaru" widziałem takie krosowanie. W samej wiązce pewnie nie ma problemu z podłączeniem, ponieważ "szyta na wymiar" i trudno się pomylić, ale faktycznie żeby wiedzieć co z czym łączy trzeba 'przedzwaniać".
    sq3evp
    Level 26  
    Mam stare Kasprzaka, przestrojony, kilka razy dostrajany gra całkiem dobrze, ale nie wygląda już nowocześnie. Zastanawiam sie tylko jak przerobić mu zasilanie z 18650 zamiast baterii. Macie doświadczenie, czy chińskie zasilacze DC-DC nadają się? Tam jest przetwornica ok 150 kHz. Potestować będzie trzeba, bo może to jest sposób
    Darek.S
    Level 33  
    sq3evp wrote:
    Macie doświadczenie, czy chińskie zasilacze DC-DC nadają się?

Kilka urządzeń przerobiłem na Li-Ion głównie wkrętarki ale zdażył sie i E-bike. Do ładowania pakietów z powodzeniem używałem https://abc-rc.pl/product-pol-7871-Przetworni...-pradu-i-napiecia-ladowarka-akumulatorow.html
    pawelr98
    Level 39  
    sq3evp wrote:
    Mam stare Kasprzaka, przestrojony, kilka razy dostrajany gra całkiem dobrze, ale nie wygląda już nowocześnie. Zastanawiam sie tylko jak przerobić mu zasilanie z 18650 zamiast baterii. Macie doświadczenie, czy chińskie zasilacze DC-DC nadają się? Tam jest przetwornica ok 150 kHz. Potestować będzie trzeba, bo może to jest sposób

Trzeba przejrzeć schemat pod kątem dopuszczalnego zakresu napięć.

To że powiedzmy radio pracuje na 6V standardowo, nie znaczy że ulegnie uszkodzeniu przy zasileniu powiedzmy 8.4V (pakiet 2S).
  • Ochrona Domu
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Darek.S wrote:
    Tutaj mamy 2V więcej ale IMHO nie powinno to stanowić problemu.
    Chyba, że ktoś "przyoszczędził" i zastosował w zasilaniu kondensatory na 6,3V.
    Tak więc:
    pawelr98 wrote:
    i naocznie sprawdzić czy nie ma jakichś niespodzianek.
    dzg4
    Level 26  
    Witam, przestrojone z nową antena teleskopową R610 Sabina, RM 221 w trakcie naprawy magnetofonu, Pionier DSP-102 w trakcie odnawiania i przestrajania, oryginalnie wzmacniacze były zrealizowanie na UL1402 lub UL1403 ja znalazłem UL1405 , stare z piwnicy, z wylutu ale działają, pozdrawiam.
    glass2
    Level 12  
    Darek.S wrote:
    pawelr98 wrote:
    6V standardowo, nie znaczy że ulegnie uszkodzeniu przy zasileniu powiedzmy 8.4V (pakiet 2S).

Nowe baterie alkaliczne maja nawet ciut powyżej 1,6V co daje ponad 6,4V. Tutaj mamy 2V więcej ale IMHO nie powinno to stanowić problemu.

Można pokusić się o zastosowanie stabilizatora. Przy tych małych prądach może nawet bez radiatora.
    Często zastanawiam się jak takie przeróbki robić i czasami taki "myk" stosuję.

Dodano po 2 [minuty]:

pawelr98 wrote:
    sq3evp wrote:

To że powiedzmy radio pracuje na 6V standardowo, nie znaczy że ulegnie uszkodzeniu przy zasileniu powiedzmy 8.4V (pakiet 2S).

Ja bym nie ryzykował, różnica napięć dość duża. Może to mieć wpływ na zestrojenie i inne parametry. Proponuję jak poprzednio do tych ogniw dodać stabilizator (mały w jednym układzie).
    Pozdrawiam bardzo serdecznie
    pawelr98
    Level 39  
    Tak na dobry początek, to trzeba wiedzieć w ogóle co za radio mamy.
    6V to rzuciłem tak na przykład jako 4xR6.

Samo 18650 jest może nad wyrost kombinowaniem, kiedy są ogniwa 14500 w tym samym formacie co R6.
    Kwestia ewentualnego przepięcia przewodu w koszyku.
    Samo 14500 za pomocą odpowiedniego przystosowania (adapter z druku 3D bądź po prostu owijając taśmą) można stosować w zamian za większe ogniwa R14 czy nawet R20.
    sq3evp
    Level 26  
    14500 ma mała pojemność.
    Myślałem o użyciu 18650 + przetwornica dającą 6V. To w miejscu oryginalnych baterii
    Darek.S
    Level 33  
    glass2 wrote:
    Można pokusić się o zastosowanie stabilizatora. Przy tych małych prądach może nawet bez radiatora

Optymalnie byłoby zastosować przetwornice step down. Tylko wtedy już trzeba by raczej zastosować pakiet 3S.
    Sam kiedyś kupiłem kilka maleństw bo kosztowały taniej niż sam scalak a akurat wtedy tylko scalak potrzebowałem.
    https://abc-rc.pl/product-pol-7020-Przetworni...A-1-17V-mini-uklad-zasilajacy.html?query_id=2
    PZ IX
    Level 34  
    glass2 wrote:
    Ja bym nie ryzykował, różnica napięć dość duża. Może to mieć wpływ na zestrojenie i inne parametry. Proponuję jak poprzednio do tych ogniw dodać stabilizator (mały w jednym układzie).
    Pozdrawiam bardzo serdecznie

Ja bym poszedł krok dalej w celu dłuższej pracy na ogniwach. Przetworniczka regulowana (sporo na Allegro tego jest) i na jej wyjściu mały stabilizator liniowy tak dobrany, by odkładał na sobie te powiedzmy 0,4-0,6V (kwestia odstępu szumów i zakłóceń od napięcia zasilania).
    pawelr98
    Level 39  
    sq3evp wrote:
    14500 ma mała pojemność.
    Myślałem o użyciu 18650 + przetwornica dającą 6V. To w miejscu oryginalnych baterii

Przetwornica mimo wszystko wprowadza jakieś straty, a na dodatek zakłócenia.
    Mała pojemność ? Mniejszą od typowej 18650 ale odbije sobie kolega na stratach.

Dowiemy się chociaż, o jaki model radia chodzi ?
    Darek.S
    Level 33  
    pawelr98 wrote:
    Przetwornica mimo wszystko wprowadza jakieś straty

Oczywiście ale dużo większe daje stabilizator liniowy i obecnie przetwornica step down chyba jest najczęściej stosowanym układem gdy zachodzi potrzeba zmniejszenia napięcia przy nieco większych pobieranych prądach. Co do zakłóceń fakt.
    kris8888
    Level 35  
    pawelr98 wrote:

sq3evp wrote:
    Mam stare Kasprzaka,

Czyli prawdopodobnie chodzi o RM-221 lub pochodne. A jeśli tak to oryginalnie to zasilanie 6xR20 czyli 9V.

Pozdrawiam świątecznie🐣
    LEDówki
    Level 36  
    Jeśli tak, to akumulatory NiMH w tym rozmiarze mają 5-10Ah pojemności. Użycie ich to znacznie mniej roboty niż wkładanie na siłę baterii akumulatorów litowo jonowych.
    pawelr98
    Level 39  
    kris8888 wrote:
    pawelr98 wrote:

sq3evp wrote:
    Mam stare Kasprzaka,

Czyli prawdopodobnie chodzi o RM-221 lub pochodne. A jeśli tak to oryginalnie to zasilanie 6xR20 czyli 9V.

Pozdrawiam świątecznie🐣

To pakiet 2S bez niczego (zakres 6-8.4V czyli "w miarę") albo 3S z jakimiś modyfikacjami.

Z modyfikacji, końcówka mocy spokojnie się zadowoli 12.6V z pakietu 3S.
    Tam nie trzeba nic zmieniać.
    Reszta obwodów (z wyjątkiem silnika) jest niskoprądowa, można po prostu nieco zwiększyć wartości rezystorów w filtrach RC by wyrównać napięcia.

Bias w głowicy jest stabilizowany przez diodę zenera BAP812, także nie bałbym się o jakieś istotne zmiany parametrów pracy.
    sebastian2-0-0-5
    Level 1  
    ja używam altusów 140 i działają od 30 lata bez zarzutu
    pipałosia
    Level 26  
    Ponowie wpis, ja również od osiemnastego roku życia używam do dziś , a półwiecze już mięło i sprzęt działa bezawryjnie do tej pory.
    sq3evp
    Level 26  
    pawelr98 wrote:
    kris8888 wrote:
    pawelr98 wrote:

sq3evp wrote:
    Mam stare Kasprzaka,

Sprawdziłem - jest to RM121, zasilanie: 6xR14 = 9V.
    To mnie interesowało jak Wasze doświadczenie w zasilaniu poprzez przetwornice, ale widzę że lepiej będzie jakiś stabilizator liniowy i pakiet akumulatorów 3S1P.

3,7*3 da mi 11,1V, w pełnia naładowany pakiet da 3x4,2V. Jakaś elektronika, żeby nie rozładować zbyt nisko pakietu i jest zasilanie. W sumie można sprawdzić tylko akumulatorki, ale trzeba zadbać o akumulatorki
    LEDówki
    Level 36  
    Opisz jak można podłączyć jeden akumulator równolegle. To bardzo interesujące.
    sq3evp
    Level 26  
    Pomyśl, mieszkańcy Państwa Środkowa potrafią taki wyprodukować i sprzedać.
    Polecam, to stara cywilizacja to nie wiem, może tam się da. Sprzedają takie pakiety.
    pawelr98
    Level 39  
    sq3evp wrote:
    pawelr98 wrote:
    kris8888 wrote:
    pawelr98 wrote:

sq3evp wrote:
    Mam stare Kasprzaka,

Sprawdziłem - jest to RM121, zasilanie: 6xR14 = 9V.
    To mnie interesowało jak Wasze doświadczenie w zasilaniu poprzez przetwornice, ale widzę że lepiej będzie jakiś stabilizator liniowy i pakiet akumulatorów 3S1P.

3,7*3 da mi 11,1V, w pełnia naładowany pakiet da 3x4,2V. Jakaś elektronika, żeby nie rozładować zbyt nisko pakietu i jest zasilanie. W sumie można sprawdzić tylko akumulatorki, ale trzeba zadbać o akumulatorki

Liniowy jeśli już montować, to tylko dla części obwodów radia, nie dla całości.
    Układy radiowe oraz układy przedwzmacniacza/magnetofonu.
    Końcówka mocy czy silnik napędowy nie powinny być przez liniowy, bo sobie z większym napięciem poradzą a ich większy pobór prądu będzie zupełnie niepotrzebnie podgrzewał stabilizator.

A napięcie dla 3S będzie w zakresie 9-12,6V więc dla liniowego trzeba by już LDO.

2S będzie moim zdaniem sensowniejszy, ze względu na brak konieczności stosowania czegokolwiek, poza może BMS-em jako zabezpieczenie.
    pipałosia
    Level 26  
    Czy to ma coś wspólnego z tematem?, używa czy kombinuje ?, nie można o to zapytać w innym dziale?