Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jestem Ola i chciałabym wiedzieć jak partycjować dyski =)

Ola14 23 Sty 2009 16:37 1723 12
  • #1 23 Sty 2009 16:37
    Ola14
    Poziom 2  

Witam mam na imie Ola i mam 17lat =) mama kupiła mi laptopa i nie wiem jak mam popratycjowac dysk z biosa poniewaz laptop jest czysty nic na nim nie ma... =) bardzo prosze o pomoc =)

0 12
  • #2 23 Sty 2009 16:50
    Trebuh
    Poziom 18  

Najprostszym sposobem jest utworzenie partycji przy instalacji systemu.
    Co zamierzasz instalować na nim?

0
  • #3 23 Sty 2009 16:58
    mucioo
    Poziom 18  

Jaki system chcesz mieć i czy masz płytę instalacyjną, dzięki niej możesz ustawić najpierw partycję systemową. Zależnie od potrzeb ustawiasz wielkość partycji systemowej, dla przykładu ja ustawiam dla Win XP Pro ok. 12 GB, dla Visty ok. 35 GB.Po instalacji systemu możesz przypisać resztę wolnego miejsca kolejnym dyskom logicznym.

0
  • #5 23 Sty 2009 17:04
    Ola14
    Poziom 2  

chciałam na nim zainstalować XP ale jak wkładam płytę to pisze że muszę zmienić jakieś ustawienia... bo on nie startuje z CD tylko z Dysku twardero... =(

0
  • #6 23 Sty 2009 17:06
    mat_ed
    Poziom 43  

Ola14 napisał:
    chciałam na nim zainstalować XP ale jak wkładam płytę to pisze że muszę zmienić jakieś ustawienia... bo on nie startuje z CD tylko z Dysku twardero... =(

Masz dokladny opis instalacji XP:
    http://www.pcwiedza.pl/instalacja_windows_xp.html

Prosciej sie juz nie da tego wytlumaczyc. Przed instalacja musisz ustawic bootowanie na CD, zreszta wszystko masz opisane.

0
  • #7 23 Sty 2009 17:07
    Ola14
    Poziom 2  

mój dysk twardy posiada 320 GB i chciałam go podzielić na 4 partycje może mi ktoś udzielic informacji jak jeszcze mogę zmienić ustawienia w biosie by sartował mi z CD a nie z twardego dysku?? =)

0
  • Pomocny post
    #8 23 Sty 2009 17:11
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 23 Sty 2009 17:35
    Ola14
    Poziom 2  

startuje z oryginalnej płyty ale juz jest rejstrowany... w czasie ładowania plikow zatrzymuje mi się praca komputera i piszeiż
    Pojawia się problem i system windows zostaje zamknięty , aby zapobiec uszkodzeniu systemu kompletnie nie wiem sama o co chodzi... =(

Dodano po 17 [minuty]:

Mam pytanie jak mogę uruchomić CHKDSK w biosie?? bo wyświetla mi problem i zalecane jest uruchomienie czegoś takiego...

0
  • #10 23 Sty 2009 17:40
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 23 Sty 2009 17:43
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jest proste rozwiązanie :)
    Znajdź kolegę, który się zna na komputerach i w zamian za przysługę daj mu buziaka.

0
  • #12 27 Sty 2009 21:50
    jakovlev1
    Poziom 10  

A może nawet i 2 :) Zgadzam się z pol102, że najlepiej byłoby dla Ciebie żeby zrobił Ci to ktoś kto się na tym przynajmniej trochę zna bo nie podałaś nawet marki i modelu laptopa a chcesz żeby Ci pomóc w instalacji Windowsa XP. Sam miałem z tym bardzo dużo trudności chociaż właśnie na tym forum znalazłem rozwiązania na wszystkie moje problemy związane z instalacją XP na moim HP dv5-1020ew. Dzięki temu forum udało mi się nie dość że zainstalować XPka to i odnalazłem wszystkie potrzebne sterowniki. Niestety ja już przed tą problematyczną instalacją systemu XP na swoim laptopie robiłem to wielokrotnie na PCtach i miałem problem jedynie ze sterownikami RAID do dysku no i później ze sterownikami do komponentów laptopa bo producent stworzył mu tylko sterowniki pod Vistę, podobnie i u Ciebie jeżeli laptop jest nowy to może jeszcze być problem z zainstalowaniem w ogóle na nim Windowsa XP a bez żadnego doświadczenie nie radzę Ci się tego podejmować bo zbyt łatwe to nie będzie a po co ma Cię przyprawić o wielki ból głowy.

0
  • #13 27 Sty 2009 22:13
    K!lleR
    Poziom 39  

Check Disc można uruchomić poprzez dyskietkę systemową Win98 z poziomu DOS'u na przykład.

Co do instalacji Win XP: ustrawić boot'owanie z CD a dalej to już ten poradnik pomoże.
    FAQ. Jak zainstalować Windows XP.

0