Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie led dużej mocy w zależności od pory dnia

kamil.d 23 Sty 2009 20:02 3697 4
  • #1 23 Sty 2009 20:02
    kamil.d
    Poziom 9  

Witam. Jestem tu nowy i proszę o pomoc. Chce (a raczej muszę) skonstruować układ, który będzie sterował diodami led dużej mocy w zależności od oświetlenia zewnętrznego i pory dnia. Moje wyobrażenia (większe niestety niż zdolności elektroniczne) działania układu wyglądają mniej więcej tak: panel diod dużej mocy (np.4 diody w jakiejś obudowie) będzie świecił z różną jaskrawością, tzn im ciemniej w pomieszczeniu, to diody będą się płynnie rozjaśniać i odwrotnie, i na dodatek żeby zmieniały swoją barwę w ciągu dnia, np. rano chłodna biała, w południe ciepła żółta, po południu znów chłodniejsza, tylko chyba trzebaby diody o różnej temp. barwowej albo RGB, niewiem co łatwiej wykonać. Problem w tym że niebardzo się orientuje, jakby to można sterować. Myślałem o zastosowaniu jako czujnika fotorezystora (lub znalazłem ostatnio układ tcs230, który przetwarza oświetlenie na częstotliwość) podłączonego do jakiegoś µprocesora (np attiny 2313?) lub mikrokontrolera, wyjście procka na tranzystory mosfet i dalej na panel. Proszę o jakieś wskazówki jak się do tego zabrać i czy da się w ogóle zaprogramować uP, żeby to tak działało, może ktoś wie, jakich konkretnych elementów trzebaby użyć.

0 4
  • #2 24 Sty 2009 01:25
    sheeeep
    Poziom 25  

Dobrze kombinujesz, myślę że to jest realne, troszkę większy uC, PWM i fotorezystory z częstotliwością, o ile takowe są. To ma szanse się udać.
    A jakiej mocy mają być te diody i co to ma oświetlać?

0
  • Pomocny post
    #3 24 Sty 2009 03:21
    MirekCz
    Poziom 35  

1.Nie składaj koloru z RGB, będzie paskudny.

2.Zastosuj albo dwie diody (np. zimną białą 7000-10000K i ciepłą białą 3000-3500K) i w zależności od potrzeby podawaj większe natężenie prądu na jedną lub drugą diodę. Ewentualna inna możliwość to ciepła biała + sama dioda niebieska (dodajesz trochę niebieskiego żeby z ciepłej białej zrobić zimną białą

3.Czujnik to jakaś fotodioda czy np. tcs230 (nie wiem czy go łatwo dostaniesz).

4.Do sterowania diodami użyj N-mosfeta z niskim napięciem otwierania bramki (Vgs 4,5V lub niżej). W ten sposób możesz nim sterować bezpośrednio z procesora. Jako procesor jakaś atmega8 - masz dwa wyjścia PWM z timer1, jedno wyjście PWM steruje mosfetem z zimną białą, drugie wyjście PWM steruje mosfetem z ciepłą białą.

5.Możesz zastosować np 4 diody (po 2 ciepłe i 2 zimne białe w układzie szachownicy) - połącz je szeregowo w postaci
    9V-rezystor-białąciepła-białaciepla-nmosfet-gnd
    9V-rezystor-białązimna-białazimna-nmosfet-gnd
    Rezystor dobierasz wg. R=U/I, gdzie U=9v-3,2v-3,2v (przybliżony spadek napięcia na diodzie) U=2,6V. dla prądu 350mA (standardowa dioda 1W) masz R=2,6/0,35~7,5R. Moc na rezystorze 2,6*035=0,8W - najlepiej użyć jakiegoś rezystora 2,5 lub 5W

6.Używasz jakiegoś zasilacza 9V/1A (lub więcej) i z tych 9V poprzez 7805 masz stabilizowane 5V dla procesora

Tak bym to zbudował. Układ w sumie bardzo prosty.

0
  • #4 24 Sty 2009 17:42
    kamil.d
    Poziom 9  

do sheeeep: to ma oświetlać np stanowisko pracy (biurko), chodzi o komfort psychiczny pracującego, dynamiczne oświetlenie które podobno sprzyja większej wydajności pracy. Co do diod, to znalazłem na allegro coś takiego http://www.allegro.pl/item530773580_biale_diody_led_o_mocy_3w_700ma_140lm_new_fv.html do nich jeszcze kolimatory i wydaje mi się że mogłyby być.
    do MirekCz: Dzięki. Mam już ogólny zarys układu, ale jeszcze pytanko z uP, bo do tej pory nie miałem z nimi styczności (w praktyce): gdzie w atmega8 mam podłączyć element foto, tzn gdzie ewentualnie fotodiodę, a gdzie tcs230 (jakbym go zdobył) oraz czy da się go tak zaprogramować, żeby spełniał obie funkcje naraz, tzn. płynnie zciemniał i rozjaśniał diody w zalżności od elementu foto i jednocześnie sterował tymi diodami w zależności od czasu (np. 4 godz białe światło , 1godz. żółte, 3 godz pośrednie biało-żółte, też płynne przejścia).

0
  • #5 31 Sty 2009 19:54
    MirekCz
    Poziom 35  

Bramki mosfetów podłącz pod nogi OC1A/OC1B w atmega8. To są wyjścia PWM i możesz sterować wypełnieniem sygnału - czyli pośrednio prądem płynącym na diode.

Teraz musisz stworzyć jakąś prostą formułkę typu:
    1h wypełnienie PWM na diody to 50% i 100% (zimna biała/ciepła biała) - daje generalnie ciepły biały kolor
    2h wypełenienie PWM 75/75% - daje przejściowy kolor
    3h wypełnienie PWM 100/50% - daje zimny biały kolor.
    itp. Oczywiście możesz zrobić płynne przejścia (np liniowo przechodzić między tymi parametrami w czasie) - same algorytmy to podstawy programowania.

A jak chcesz ściemnić to tylko bierzesz i to przemnazasz przez zmienną "ściemnij" 0-100%

Czyli z pierwszej godziny będzie 50%*sciemnij i 100%*sciemnij - prosta matematyka.

Te diody wyglądają ok.. trochę noname, ale jak się zgadza opis to pół biedy. Pamiętaj tylko, że ten mały radiatorek na którym one są nie starczy i musisz to przez paste przykręcić do jakiegoś porządnego kawałka radiatora lub dużej blachy.

0