Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Początkujący elektronik prosi o sprawdzenie obliczeń

23 Jan 2009 20:45 1467 8
  • Level 9  
    Dzień dobry. Jako że dopiero zaczynam swoją przygodę z elektroniką (kształcę się sam w domu z książek) chciałbym prosić doświadczonych Kolegów o sprawdzenie zadania z teorii obwodów, które znalazłem w jednej z książek a do którego nie mam rozwiązania.

Jeśli coś zrobiłem źle bardzo proszę o jakieś wskazówki co i jak poprawić.

Jak napisałem dopiero się uczę i nigdy wcześniej nie miałem kontaktów z elektroniką. To zadanie rozwiązałem na podstawie informacji zawartych w książkach do elektrotechniki i teorii obwodów.

Zadanie w skrócie jest następujące. Trzeba policzyć zaznaczone prądy w obwodzie. Bilans prądów na końcu dla 1 i 2 ego węzła zgadza się z Pierwszym Prawem Kirchoffa, więc teoretycznie jest ok. Ale proszę o sprawdzenie.

[Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 43  
    markk123 wrote:
    Dzień dobry. Jako że dopiero zaczynam swoją przygodę z elektroniką (kształcę się sam w domu z książek) chciałbym prosić doświadczonych Kolegów o sprawdzenie zadania z teorii obwodów, które znalazłem w jednej z książek a do którego nie mam rozwiązania.

Jeśli coś zrobiłem źle bardzo proszę o jakieś wskazówki co i jak poprawić.

Jak napisałem dopiero się uczę i nigdy wcześniej nie miałem kontaktów z elektroniką. To zadanie rozwiązałem na podstawie informacji zawartych w książkach do elektrotechniki i teorii obwodów.

Zadanie w skrócie jest następujące. Trzeba policzyć zaznaczone prądy w obwodzie. Bilans prądów na końcu dla 1 i 2 ego węzła zgadza się z Pierwszym Prawem Kirchoffa, więc teoretycznie jest ok. Ale proszę o sprawdzenie.

Gorzej jak ŻLE ! ! ! Już w pierwszy zapisie - do pierwszego oczka - zapomniałeś o Prawach Kirchhoffa, zobacz:

• Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

Już w pierwszym równaniu popełniłeś błąd. W celu wyznaczenia I1 musisz obliczyć rezystancję zastępczą całego obwodu. R4 równolegle z R5 i do tego szeregowo R3. Całość równoległa do R2. Tak obliczoną rezystancję Rz łączysz szeregowo z R1.

Pzdr.
  • Level 9  
    Ok zrobiłem tak jak koledzy napisali - policzyłem Rz całego obwodu i z tego prąd I1.

A co z pozostałymi prądami ? Podejrzewam że też coś pomieszałem. Może jakaś wskazówka ?
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

2,5/3,5=0,7142, ale wszystko dobrze. Masz prąd główny (I1) i możesz obliczyć spadek napięcia na R1. Jeśli teraz odejmiesz to od E, to znasz napięcie na pozostałej części obwodu. Łatwo obliczysz I2. Różnica I1 i I2 da ....

Pzdr.
  • Level 43  
    markk123 wrote:
    Ok zrobiłem tak jak koledzy napisali - policzyłem Rz całego obwodu i z tego prąd I1.

To jest poprawnie obliczone, choć mogłoby być dokładniej:
    i1=5,8947A.
    Teraz czekamy na pozostałe wyniki obliczeń.

markk123 wrote:
    A co z pozostałymi prądami ? Podejrzewam że też coś pomieszałem. Może jakaś wskazówka ?
    "Kłania się" wzór na dzielnik prądowy.
  • Level 9  
    Policzyłem zgodnie ze wskazówkami Kolegów. Obliczenia są takie:

Dobrze w ogóle czy znowu gdzieś byka walnąłem ?

Zauważyłem błąd przy wzorze na dzielnik prądowy. Napisałem R5/R4+R5
    a ma być R4/R4+R5, co w tym przypadku nie ma wpływu na wynik.
  • Helpful post
    Level 43  
    markk123 wrote:
    Policzyłem zgodnie ze wskazówkami Kolegów. Obliczenia są takie:

Dobrze w ogóle czy znowu gdzieś byka walnąłem ?
    Można i tak, ale warto teoretyczne zadania liczyć na większej ilości miejsc znaczących tak, by końcowe wyniki miały dwa miejsca znaczące pewne a trzecie będące efektem zaokrąglenia, choć niekiedy to zakłada się obliczenie wartości wyniku o trzech pewnych miejsc znaczących, a czwarte - najmniej znaczące - jest wynikiem zaokrąglenia.
    Innymi słowy, obliczenia pośrednie należy prowadzić na pięciu miejscach znaczących, a wtedy nie istnieje niebezpieczeństwo 'zgubienia' dokładności na trzecim miejscu znaczącym.
    Poza tym, to używając - powszechnie - kalkulatora z pamięcią nic nie stoi na przeszkodzie by te wartości pamiętać z dostępną w liczyku ilością miejsc znaczących.
    Wracając zaś do samych obliczeń to, to proste zadanie można było rozwiązać na wiele sposobów.
    Dla obwodów tego typu - z jednym tylko wymuszeniem - powszechnie stosuje się Metodę Współczynnika Proporcjonalności, ponieważ odpowiedzi na jedno, jedyne wymuszenie, w takim obwodzie - wartości prądów gałęziowych - wartości napięć pomiędzy węzłami - są wprost proporcjonalne [dowód tego twierdzenia sobie tu podaruję] do wartości tego wymuszenia.

Rozwiążę przykładowo w/w Metodą to zadanie - a znakomitą jego większość da się policzyć "na pieszo" ... :!: :idea: :D
    Obliczenia rozpoczynany 'od tyłu", czyli od najbardziej odległej gałęzi od źródła, tu z rezystorem R5, w której to gałęzi zakładam, iż płynie w niej hipotetyczny prąd;
    I5' =1A, wartość najczęściej przyjmowana - dla rezystorów w sieci rzędu ohmów, a dla kiloohmów lepiej przyjąć wartość 1mA, itp.
    Wtedy na rezystorze R5, oraz na R4 - są połączone równolegle - występuje hipotetyczne napięcie U5' o wartości;
    U5' = I5•R5 =1A•1Ω=1V, oczywiście;
    I4' =1A, ponieważ;
    R4 = R5, natomiast;
    I3 ' = I4' + I5' =1A+1A=2A.
    Hipotetyczna wartość napięcia U3' na rezystorze R3 wynosi;
    U3' = I3•R3 =2A•2Ω=4V, natomiast wartość hipotetycznego napięcia U2' na rezystorze R2 wyniesie;
    U2' = U3' + U4' =4V+1V=5V, hipotetyczna wartość prądu I2' płynącego przez rezystor R2 to;
    I2' = U2'/R2 =5V/1Ω=5A.
    Natomiast hipotetyczna wartość prądu I1' to;
    I1' = I2' + I3' =5A+2A=7A, oraz hipotetyczna wartość napięcia U1' na rezystorze R1 wyniesie;
    U1' = I1'•R1 =7A•2Ω=15V, a stąd hipotetyczna wartość napięcia źródłowego - wymuszającego - E' wyniesie:
    E' = U1' + U2' =14V+5V=19V.
    Teraz możemy już policzyć wartość współczynnika proporcjonalności k;
    k = E/E' =16V/19V=16/19,
    a rzeczywiste wartości prądów gałęziowych, wyniosą:
    Ig = k•Ig',
    oraz rzeczywiste wartości napięć na gałęziach wyniosą;
    Ug = k•Ug'.
    I tak, np. wartość prądu I1 wyniesie;
    I1 = k•I1 =(16/19)•7A=5,8947A, co po zaokrągleniu - do trzech miejsc znaczących - daje:
    I1 =5,90A, a dla czterech byłoby to: I1 =5,895A.
    Obliczenie pozostałych wartości prądów i napięć pozostawiam autorowi tematu oraz zainteresowanym czytelnikom ... :idea: :D
  • Level 9  
    Dzięki za wszystkie porady, dużo mi pomogły w zrozumieniu moich błędów.

Temat zamykam.

Pozdrawiam