Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie z pakietu akumulatorów 7,2V

23 Sty 2009 23:55 890 5
  • Poziom 10  
    Witam, mam następujący problem z wykonaniem zasilacza.
    Na wejściu jest pakiet NiMH o napięciu 7,2V, na wyjściu potrzebuje 5V dla dwóch mikrokontrolerów i między 12V a 18V za drugim wyjściu dla układów TC427(sterowniki mosfetów). Wiem że układy można zasilać 5-18V jednak mosfetami chce sterować silniki [modulacja PWM] więc muszę w pełni otwierać i zamykać tranzystory.
    Na początku stabilizuję napięcie na 5V układem 78S05 [5V@2A], a następnie stosując układ znajdujący się w dokumentacji tegoż stabilizatora [strona 15 Figure 15 : Circuit for Increasing Output Voltage]
    Według zamieszczonego tam równania Vo = Vxx (1+ R2/R1) + Id*R2 wyliczyłem że dla stabilizatora 78L05 [Id = 100mA] osiągnę 12,2V dla rezystorów o wartości 22ohm (R1-3W).
    Niestety po wytrawieniu płytki zaprojektowanej w Eagle light układ nie działa na wyjściu 2 stabilizatora jest napięcie 3V:?: i tu jestem całkowicie skołowany.

Dziękuje za wszelką pomoc a także sugestie innego rozwiązania problemu zasilania
  • PCBway
  • Poziom 31  
    Witam
    Weź pod uwagę, że stabilizator 78xx nie podwyższy Ci napięcia. Z 7,2V na wejściu nie uzyskasz 12V na wyjściu. Tu potrzebna jest przetwornica :( Określenie "Circuit for Increasing Output Voltage" nie oznacza, że na wyjściu uzyskasz więcej niż na wejściu. Dodając rezystory pomiędzy układ i masę zwiększysz jego napięcie wyjściowe, ale zakres napięć możliwych do uzyskania zawierać się będzie pomiędzy 5V a napięciem wejściowym pomniejszonym o ok. 2V (doliczając spadek napięcia na stabilizatorze).
    Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedzi.
    Z tego co wiem przetwornice z reguły zbudowane są na transformatorach a ich użycia muszę jakoś uniknąć. [waga i gabaryty] Myślę nad jakimś falownikiem i powielaczem napięcia, co sądzicie o takim pomyśle?
  • Poziom 13  
    Najlepszym rozwiązaniem będzie przetwornica, ale przy tak niskim napięciu zasilania możesz mieć zbyt duże straty mocy, ponieważ przetwornice charakteryzują się dość małą sprawnością. Najlepszym rozwiązaniem byłoby doprowadzenie ok 12 V i wtedy dopiero na przetwornice i problem ze stratami troszkę zminimalizowany.
  • Poziom 10  
    Mając to 12V już nic nie musiał bym robić (no poza wstawieniem rezystora ograniczającego prąd). Chyba będę musiał zrobić to w ten sposób.
    Dziękuje wszystkim za pomoc