Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DS1802-potencjometr cyfrowy

dymek 05 Kwi 2004 22:51 17604 11
  • #1 05 Kwi 2004 22:51
    dymek
    Poziom 27  

Chcialem sie poradzic was i zapytac czy ktos ma schemat aplikacyjny tego scalaczka jest to potencjometr cyfrowy audio sterowany przyciskami czy robil ktos juz cos na nim .

Wiecie chyba skad mozna to dostac nieprawdasz?:)
    Dallas free samples.

CZY ktos widzial na tej stronce jakis dobre uklady wzmacniaczykow?
    Musze powiedziec ze jestem zachwycony zapakowaniem plastikowe pudeleczko a w nim jak obraczki leza 2 saclaczki:)

0 11
  • #2 06 Kwi 2004 00:18
    elektryk
    Poziom 42  

Pewnie nawet napisali w specyfikacji tego scalaka a pozatym jakbyś wszedł na strone producenta i wybrał sobie ten chip to byś miał spis not aplikacyjnych. Między innymi jest tam "App Note 161: Using a DS1802 Push-Button Digital Potentiometer to Create an Audio Preamp with Attenuator - DS1802 "

0
  • #3 06 Kwi 2004 14:57
    panterka
    Poziom 20  

Np. kit AVT2338, regulacja balansu głośności i mute, niestety nie posiadam tego teraz w wersji elektronicznej więc nie mogą Ci tego tu umieścić

0
  • #5 03 Lip 2006 14:04
    Balu
    Poziom 38  

To ja się dopiszę, choć nie zabierałem głosu w rozmowie, pdf się przydał:) Me zapomniał o masie na jednym pinie;)

Więc dzieki wielkie Prezydentrp:]

Pozdro.

P.S.
    Szukajka rooox:]

0
  • #6 03 Kwi 2007 18:54
    anonimowybartek
    Poziom 19  

czym to zasilić? tzn. chodzi i o napięcie, bo na jednym schemacie piszą o +/- 15V, a nocie z tego co widzę jest od 2.7 do 5.5V. Proszę o pomoc, nie chcę go spalić ;)

0
  • #8 03 Kwi 2007 21:13
    anonimowybartek
    Poziom 19  

w avt w sumie też zasilają go 5V. Dobrze, że zwróciłem na to uwagę, tak sugerowałem się tym schematem z 15. Dzięki!

0
  • #9 29 Kwi 2007 00:11
    west86
    Poziom 11  

Witam, zrobiłem sobie ten potencjometr, z opisu AVT i kupa. Nie radze kupować tego kitu jeżeli chcecie wsadzić ten potencjometr bezpośrednio przed końcówke. Scalak oczywiście spełnia swoją rolę ale. Nie toleruje sygnału o amplitudzie powyżej ~2,5V , czego nie wspomnieli w opisie kitu. Żeby scalak nie wprowadzał zakłóceń (zwłaszcza na niskich tonach) należy albo dać przed DS1802 bufor ograniczający amplitude sygnału wejściowego albo dodać składową stałą. Ja wybrałem drugie rozwiązanie i gra super. Ten potencjometr jest o wiele lepszy niż zwykłe potencjometry. Dźwięk jest czystszy i bardziej dynamiczny. Jednak DS1802 nie wycisza całkiem sygnału.

Skorzystałem ze schematu, który zamieszczam. Zalecane zasilanie, to stabilizowane 5V.

2
  • #10 29 Kwi 2007 11:04
    anonimowybartek
    Poziom 19  

Z tą amplitudą powyżej 2,5V to się zgodzę i zniekształcenia biorą się po prostu z sygnału powyżej tej granicy. DS1802 to potencjometr, który wycisza maks. bodajże 65dB, a jeśli ten sygnał jest większy, to nie będzie całkowicie wyciszony. Tj. jak z rezystorem - jak będzie za mały, to prąd nie zostanie całkowicie wyeliminowany.
    Sam też mam ten potencjometr i chcę go wykorzystać w końcówce zbudowanej na TDA2005 (niedługo powstanie), postaram się napisać jak się sprawuje.

0
  • #11 11 Sie 2008 13:37
    matys4877
    Poziom 11  

Może ktoś wie jaka jest amplituda na wyjściu liniowym z odtwarzacza CD??

0
  • #12 19 Lut 2009 12:23
    Marek_RADOM
    Poziom 18  

Witam zrobiłem ten potencjometr ze schematu wyżej, ale jak ktoś napisał w innym temacie mi też trzeszczy na mocniejszych basach powyżej 70% głośności w winampie. Mam ten potencjometr przed końcówkami LM3886. chciałem sterować nim przez mikrokontroler i pilotem RC5, ale najpierw muszę wyeliminować jakoś to trzeszczenie. Ma ktoś jakiś pomysł ?

Zauważyłem jeszcze jedno. Końcówki mi się bardziej grzeją z tym układem niż na zwykłym potencjometrze. Tak jakby grały na dużym poziomie głośności.

0