Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana tranzystorów w torze audio.

Jobej 05 Apr 2004 22:59 3723 18
 • #1
  Jobej
  Level 18  
  Czy jeśli wymienie tranzystory we wzmacniaczu Tosce w torze audio (BC239) na lepsze (podobno) niskoszumne BC550 :) :) to poprawi się w jakiś sposób jakość dzwięku ? :?
 • #2
  anszun
  Level 18  
  Lepsze to zawsze lepsze, nie jest tylko pewne czy to usłyszysz.
 • #3
  Majger
  Level 19  
  Z całą pewnością szumy będą mniejsze, a to się raczej daje słyszeć :wink:
 • #4
  radocha
  Level 28  
  Żeby uściślić, :
  -bc550 to na pewno niskoszumny,
  - a bc239 "podobno" niskoszumny - "podobno" - w przypadku polskiej produkcji - bo w TEWIE zdarzało się coś popieprzyć przy domieszkowaniu, ale w takim przypadku słychać szumy od razu, często wzbogacone o szumy wybuchowe i fluktuacje wzmocnienia
  w innych przypadkach sens wymiany wydaje się być wątpliwy, bo bc550 jest owszem, małoszumny - ale jak na tranzystor o mocy strat ponad pół wata i normalnym prądzie pracy np. 200mA - F=10dB
  bc 239 ma f=3dB , choć przy Ic=0,1mA, przy 200mA szybko by go szlag trafił
  to zupełnie różne tranzystory do zupełnie różnych zastosowań
 • #5
  fotek
  Level 2  
  Robiłem kiedyś coś takiego, jednak bez zmian układowych niewiele się zmieni. A tranzystory BC550 są niskoszumne, F=1dB
 • #6
  CKsrv
  Level 32  
  BC550C ma na prawde rozne parametry w zaleznosci od producenta.
  Wystarczy porównac philipsa z onsemi, fairchild'em czy st lub kfc
 • #7
  Pi-Vo
  Level 37  
  Jeśli zostaną stare ,kiepskie oporniki węglowe w torze i elektrolity to może wymiana tranzystorów naprawdę niewiele zmienić bo szumy reszty i tak większe mogą być od tych wprowadzonych przez stare tranzystory.A do audio oprócz BC550 i 560 chyba nic lepszego nie zrobiono.Jedynie MAT02 ,MAT03 ,ale to są podwójne tranzystory do stopni różnicowych.
 • #8
  55
  Level 15  
  Trudno tylko spodziewać się rewelacyjnej jakości
  po wymianie tylko tranzystorów
 • #9
  robert klimowski
  Level 21  
  popieram kolegę pi-vo szumy w tym sprzęcie zależą od starych oporów 60%, starych kondensatorów 30% i gównianej kostrukcji 10%.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  janek11389
  Level 42  
  Witam! Musisz podnieść napięcie, albo zmniejszyć oporność obciążenia. Jedno i drugie wiąże się z zwiększeniem mocy tranzystorów końcowych, no i zasilacza. A w jakim to wzmacniaczu, chcesz wymieniać?
  Pozdrawiam
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  janek11389
  Level 42  
  Witam! W tym eksportowym sprzęcie, trudno jest, co kolwiek poprawić, za zwyczaj to jest on nocno wyżyłowany, a podawane na nim moce, są często grubo przesadzone, najprędzej to w nim można coś popsuć, niż poprawić.
  Pozdrawiam
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  janek11389
  Level 42  
  Sygnał z końcówki możesz puścić na potencjometr i sterować wejście następnego wzmacniacza, ale nie możesz tego puścić na głośnik, bo potencjometr nie wytrzyma tego mocowo, po prostu się spali.
 • #16
  kraz73
  Level 28  
  Quote:
  czy końcówko można podpiąć pod potencjometr we wzmacniaczu i miec wyjście na kolejny głośnik
  można, najlepiej czynić to przez jakiś separator np na TL072 przy wzmocnieniu TL =1

  Quote:
  i czy to będzie szło przez przedwzmaka i regulatory tego wzmacniacza
  na 90%, tak ale musisz zobaczyć gdzie w torze sygnału przedwzmacniacza stoi potencjometr głośności - po filtrach korekcji basu/sopranu itp. czy przed.
 • #17
  DJ.LALASKA
  Level 17  
  Co do zmaiany tranzytorów jak koledzy pisali to duzo niepomoże najlepiej wymień wszystkie kondensatory elektrolityczne począwszy od tych dużych (zasilacz) przechodząc do tych małych (wzmacniacz , przedwzmacniacz ) powinno być o wiele lepiej jak nie z szumami to lekkim buczeniem . PS ( Wstawiałem do radmora komplet kondziorów jakość dźwięku poprawiła sie na tyle że jak sie podkręciło wszystkie gały bez muzyki szum był bardzo bardzo malutki, a jak już mjuza poszła to miodzio ze słuchania )
 • #18
  Jobej
  Level 18  
  A jak bardzo wpływa prąd płynący przez tranzystor na poziom szumów? Słyszałem że dużo zależy właśnie od prądy płynącego przez tranzystor, nie wspominając o rezystacji wejściowej, która ma pewnie największy wpływ na szumy.
 • #19
  Mario65
  Level 13  
  Witam!

  Kazdy niskoszumowy tranzystor aby osiagnac optymalne niskie parametry szumowe musi pracowac przy okreslonych parametrach prądowych. Najlepiej odczytac je z charakterystyk tranzystora.
  Wymiana na lepsze tranzystory bardzo czesto pomaga ale czasami konieczna jest wymiana rezystorow w celu optymalnego doboru warunkow pracy tranzystora.
  Inna rzecza jest z reguly wieksza czestotliwosc graniczna tych tranzystorow, co niesie pozytywne skutki w przypadku polepszenia charakterystyk impulsowych wzmacniacza.
  Bardzo czesto szum nie jest powodowany przez tranzystory lecz pochodzi od np. zasilacza, wyschnietych kondensatorow, zlych mas, zle ulozonych przewodow i itp.
  Inaczej wyglada sprawa koncowek mocy Radmora.
  Zamiana tranzystorow koncowych (2N3055, 3 MHz na inne o pasnie np.20MHz) polepszy wspolczynnik SR wzmacniacza i zmniejszy zniaksztalcenia TIM. Wymiana sterujacych z Bc211/313 (75 MHz) na np. Bd139/Bd140 (okolo 150 MHz) i dokladne ich dobranie rowniez bedzia mialo na to wplyw.
  Mozna jeszcze zrobic w tej koncowce pare innych sztuczek, ale poniewaz nie mam przed oczyma schematu a pamiec jest zawodna to jak ogos to interesuje moge opisac nastepnym razem.

  Pozdrawiam