Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zamiana lamp ECL82 na 6F3P

Mocny Klient 24 Jan 2009 18:14 5769 11
    Mocny Klient
    Level 11  
    Witam !

Nie znam się na lampach zupełnie , stąd moja prośba o weryfikację poczynań .
    Mam mały i fajny wzmacniacz stereo SE na lampach Siemens ECL82 .
    Wzmacniacz jest fabryczny , ma prawie 50 lat , i gra tak , że na żaden inny go nie zamienie . Gra z wysokoefektywnymi odgrodami .
    Ale matwię się o jego lampy , a mianowicie chciałbym wymienić te dwie ECL 82 , na radzieckie odpowiedniki 6F3P , i tutaj moja wiedza się kończy .
    Wiem , że ta radziecka lampa to odpowiednik lampy ECL82 , ale czy jest to dokładnie taka sama lampa , mówiąc wprost czy mogę je z czystym sumieniem włożyć zamiast lamp Siemensa , bez żadnych modyfikacji w architekturze wzmacniacza .
    Nie pytam o różnice soniczne ( pewnie będą ) , a jedynie o prostą zamianę . Nowe Siemensy są nie do zdobycia , a do 6F3P dostęp jeszcze mam .
    Proszę o informację .
    Mocny Klient
    Level 11  
    Dziękuję za informację .
    Odnośnie lampy ECL82 POLAM , nigdy nie miałem dostępu do pary tych lamp.
    Futrzaczek
    VIP Meritorious for electroda.pl
    ECL82 jakiejkolwiek produkcji (Polam, Polamp, Telam czy zagraniczne np. Tungsram, RFT) będą dobre. Najlepiej kupić nieużywane, odpadnie problem ich zgrubnego dobierania, no i będą żyć długo. Są one osiągalne np. :arrow: tutaj lub tutaj.
    Mocny Klient
    Level 11  
    Dziękuję za informację .
    Tyle to już wiedziałem , że ECL82 to ECL82 bez względu na to kto je produkował . Według wielu opinii właściwości brzmieniowe lamp różnych producentów różnią się . Miałem możliwość słuchania mojego wzmacniacza na lampach Valvo , Siemens , Telefunken , oraz Tungsram .Dobre zapasy pokończyły się jednak i jestem zmuszony zadbać o " lampową "przyszłość , i dokonać niezbędnych zakupów ( zapasy ). Jak tak dalej pójdzie to tzw. firmowe NOS-y będą wkrótce w cenie złota , a radzieckie na szczęście są jeszcze tanie .
    Wątpliwości z radzieckimi lampami pojawiły się po przeczytaniu kilkunastu tematów dotyczących radzieckich odpowiedników lamp , stąd post aby poznać zdanie doświadczonych lampowców .
    kris8888
    Level 36  
    Mocny Klient wrote:
    Dziękuję za informację .
    Tyle to już wiedziałem , że ECL82 to ECL82 bez względu na to kto je produkował . Według wielu opinii właściwości brzmieniowe lamp różnych producentów różnią się .

Dobierając zamienniki lamp w pierwszej kolejności trzeba kierować się parametrami i wykresami charakterystyk. Właściwości brzmieniowe to rzecz subiektywna i wydaje mi się, ze na tym forum nie uzyskasz informacji czy dana ECL82 jest lepsza niż inna ECL82 lub 6F3P.

W zasadzie własciwości brzmieniowe wynikają z nieznacznych różnic na wykresach charakterystyk lamp róznych producentów. Akurat ECL82 i 6F3P nieznacznie się róznią parametrami i wykresami, ale oczywiście z punktu widzenia technicznego można jest stosować zamiennie. Te drobne właśnie róznice mogą niektórzy odbierać brzmieniowo na plus lub minus dla danej lampy.
    dood
    Level 17  
    Mocny Kliencie, jakie oznaczenie nosi twój wzmacniacz? Czy mógłbyś pokazać nam fotografię?
    Mocny Klient
    Level 11  
    był montowany jako wzmacniacz gramofonowych w latach 60-tych u tych " niedobrych " Niemców .
    Była też samodzielna wersja tego wzmacniacza .

serwis
    Level 37  
    Mocny Klient wrote:

Tyle to już wiedziałem , że ECL82 to ECL82 bez względu na to kto je produkował . Według wielu opinii właściwości brzmieniowe lamp różnych producentów różnią się .

Uważam to za totalną bzdurę.

Mocny Klient wrote:

Wątpliwości z radzieckimi lampami pojawiły się po przeczytaniu kilkunastu tematów dotyczących radzieckich odpowiedników lamp , stąd post aby poznać zdanie doświadczonych lampowców .

Hmm... "doświadczonym lampowcem" to nie jestem- aczkolwiek nie wiem co to znaczy :D, ale moje 40- letnie doświadczenie zawodowe podpowiada mi coś innego :D
    Nie będę opisywał, gdyż podpadałoby to, pod zatwierdzony na tym forum regulamin. :D
    Mocny Klient
    Level 11  
    Chyba nie naruszyłbyś regulaminu pisząc , że wedłud Twojej wiedzy i doświadczenia , wszystkie lampy grają tak samo ?
    Czy o to mniej więcej chodzi ?
    Futrzaczek
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Mocny Klient wrote:
    Chyba nie naruszyłbyś regulaminu pisząc , że wedłud Twojej wiedzy i doświadczenia , wszystkie lampy grają tak samo ?
    Czy o to mniej więcej chodzi ?

Na głupią logikę:
    Idziesz do sklepu spożywczego i prosisz o papierek proszku do pieczenia. Guzik Cię obchodzi jakiego, bo chcesz po prostu proszek do pieczenia.
    To samo z lampami: jeśli spotkasz lampę ze stemplem "ECL82" to musi ona spełniać wymogi stawiane wszystkim lampom ECL82, niezależnie od producenta. Chyba, że ktoś pomylił stemple lub lampa jest zużyta.

Ad resume:
    Wszystkie ECL82 będą grać tak samo dobrze. Mogą powstawać różnice w głośności spowodowane różnym stopniem emisji ich katod - można tego uniknąć dobierając lampy.

Jednocześnie proszę o nie rozwijanie wątku pobocznego dotyczącego brzmienia. Jak dotąd, wszystkie dyskusje na ten temat musiały prędzej czy później wylądować w śmietniku.
    Mocny Klient
    Level 11  
    mogłaby być bardzo długa , zwłaszcza po konsultacjach u naczelnego domowego cukiernika :) , o babciach nie wspomnę :)
    Myślę , że to nie taka prosta sprawa , że lampa ecl to lampa i już , równie dobrze można by było wypowiedzieć się , o kondensatorach ( mają przecież takie same wartości i oznaczenia ) , transformatorach i wielu , wielu innych podzespołach elektronicznych .
    Ale pomny jakości większości dyskusji nad taką charakterystyką elementów , temat ten uważam za zamknięty .
    Informacja o bezinwazyjnej możliwości zamiany wspomnianych lamp jest dla mnie najcenniejsza , reszty sobie posłucham .
    Dziękuję wszystkim za poświęcony czas i głosy w temacie .

Moderated By stołek_-92:

Zgodnie z życzeniem - temat zamykam.