Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak obliczyć transformator jednofazowy

Adi_B 24 Jan 2009 18:23 7113 10
 • #1
  Adi_B
  Level 10  
  Dostałem zadanie i kompletnie nie wiem jak sie za nie zabrać : Oblicz transformator (jednofazowy) do potrzeb własnych zasilających twój dom z linii 15kV.Prosił bym chociaż o naprowadzenie na rozwiązanie gdy dopiero co zacząłem nauke...
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  W jakiej jesteś szkole? Najistotniejszym parametrem będzie moc jaką potrzebujesz a resztę można obliczyć np wykorzystując wyróżnione tematy w dziale o zasilaniu układów elektronicznych.
 • #3
  kamil190x
  Level 11  
  Oblicz jaka moc beda pobierac poszczególne urządzenia. Np. oświetlenie, instalacja siłowa, grzewcza, i urządzenia podpiete do gniazdek itp. Wyjdzie ci jakaś dana moc maksymalna (przy pracy wszystkich możliwych urządzeń). Taki możesz zastosowac transformator. Raczej nie większy bo i po co... wiadaomo ze wszystki urządzenia nigdy nie bedą pracować równocześnie. Chociaż ten temat wciąż budzi kontrowersje. pozdr
 • #4
  Adi_B
  Level 10  
  Wydaje mi sie jak transormator ma byc 1-f do domku to przydzial mocy bylby jakies 25A.
 • #5
  kamil190x
  Level 11  
  NO właśnie. Coś mi tu nie pasuje. Jakim cudem do sieci 15 kV masz podłączać trafo 1 fazowe.... nie bardzo możliwe. 25A to moze być troche mało
 • #6
  Adi_B
  Level 10  
  Moze byc 32A a nawet 63A. W zadaniu nie jest to podane. To ze z linii 15 kV tez mi sie wydaje dziwne.

  W klasie jest nas 15 osob i nikt za bardzo nie wie jak sie za to zabrac:( Dla ulatwienia napisze ze jestem w technikum elektrycznym wieczorowym i moze tu nie chodzi o to czy to jest fizycznie mozliwe tylko o to zeby wyliczyc np. moc znamionowa, znamionowy prad pierwotny i wtorny, napiecie zwarcia czy ewentualnie liczbe zwojow.
 • #7
  kamil190x
  Level 11  
  Jeźeli jest to zwykły dom jednorodzinny to ja by proponował tak... Moc pobierana szczytowa ok 7000W z czego prąd wychodzi ok 32A.. musisz policzyc przekładnie wtedy bez problemu smigniesz prąd strony pierwotnej oraz stosunek liczby zwojów ... bo liczby nie podasz bo niby skąd. Ale pamiętaj ze 15kV jest to napięcie międzyfazowe. Fazowe bedzie nizsze o pierwiastek z 3 .. Śmieszne jest to zadanie bo można sie o nie długo kłucić... Nie wiadaomo zbyt duzo. A jest jeszcze mozliwośc ze ten transf bedzie podłączony miedzy 2 fazy a nie 1 faze i 0..
 • #8
  Adi_B
  Level 10  
  Zeby obliczyc przekladnie trzeba podzielic 15000V przez 230V?
  Wtedy by wyszlo ze przekladnia wynosi 65,2 tylko nie wiem czego:(

  Zapytam jeszcze czy to zadanie byloby latwiejsze gdyby trzeba bylo obliczyc trafo 3-f? (bo ewentualnie to mozna zmienic) Przyjmujac ze szczytowa moc pobierana to 7000W
  i 32A? Problem tylko bedzie wtedy taki ze do trafo 3-f nie mam ani pol wzoru i z miejsca nie rusze z tym zadaniem:( w sumie przy 1-f tez niewiele moge zdzialac.
 • #9
  wkd
  Level 18  
  Najpierw musisz zrobić bilans mocy. Możesz też uwzględnić współczynnik jednoczesności. W ten sposób obliczysz moc znamionową transformatora.
  Znając moc obliczasz przekrój rdzenia. Z przekroju rdzenia obliczasz liczbę zwojów uzwojenia pierwotnego ( i nie ma tu znaczenia czy 15 kV to napięcie fazowe, czy międzyfazowe) oraz uzwojenia wtórnego. Następnie obliczasz przekrój przewodów. Musisz uwzględnić warunki pracy, chłodzenia itp. Inaczej mówiąc przyjmujesz jakąś maksymalną gęstość prądu (np 2,5 A/mm2) . Do obliczenia mocy zwarcia konieczna jest znajomość impedancji uzwojeń, oraz charakterystyka magnetyczna rdzenia.

  Pozdrawiam
 • #10
  fuutro
  Level 43  
  Przekładnia jest bezwymiarowa. Mając moc S=7kVA można określić przekrój rdzenia Q=1,2√S co da ok 100,4 cm². Zakładając liczbę zwojów na 1V równą 45/S da to 0,448zw/v. Dla uzwojenia pierwotnego wyjdzie 6723 zwoje a dla wtórnego 103zwoje. Teraz prąd uzwojenia pierwotnego to I1=S/U1 = 7000/15000=0,47A a wtórnego I2/U2=7000/230=30,4A Przyjmując gęstość prądu J na 2,55A/mm² z dużym przybliżeniem można posłużyć się takim wzorem na średnicę drutu d= √(I/2) więc d1=0,5mm a d2=3,9->4mm.

  Takie obliczenia sprawdzają się całkiem nieźle przy trafach o mniejszych mocach niż ta ale zakłada się też ujęcie pewnego procentu uzwojenia pierwotnego i dodanie kilka procent zwojów wtórnego. Jeśli się nie mylę w trafach w energetyce jest kilka odczepów na trafie pozwalających w pewnym stopniu zmieniać przekładnię trafa i uzyskiwać żądaną wartość napięcia w sieci po dolnej stronie. Nie wiem i tu przydało by się potwierdzenie (powyższych obliczeń też), czy przy większych mocach traf sieciowych nie stosuje się mniejszych indukcji w rdzeniu niż 1T?
 • #11
  Adi_B
  Level 10  
  Dzieki wielkie!
  Posiedzialem chwile i posklejalem wszystko do kupy i jest git.