Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problemy z 6mb z Netii na lini TP - parametry lini

mb3 24 Sty 2009 19:57 8745 26
  • #1 24 Sty 2009 19:57
    mb3
    Poziom 18  

Witam, mam netie 6mb na łączach TP zdrza mi się gubienie synchronizacji i router linksys WAG354G V.2 nie potrafi bez restartu znaleźć jej ponownie.
    Czym może to być spowodowane ? Zaznaczam, że uaktualniłem firmware w linksysie i jest bez zmian. Na wszystkich telefonach założone nowe mikrofiltry. Parametry łącza podaję niżej->

0 26
  • Pomocny post
    #2 24 Sty 2009 20:19
    terrade
    Poziom 36  

Sam sobie odpowiedziałeś w temacie. Parametry masz krytyczne, co prawda minimum dla Marginu to 6dB, ale ja bym nie brał żadnego łącza z mniej niż 15dB.

Przy 9dB musi rwać (jednym dość rzadko a innym po 100x na dzień). Są routery lepiej trzymające synchronizację, ale nie ma co się bawić w testowanie wszystkich, ale należy zmniejszyć szybkość na 2Mb/s (jest w regulaminie jak to zrobić), co podniesie Margin oraz dostaniesz tryb fast i normalne pingi.

0
  • #3 24 Sty 2009 20:22
    mb3
    Poziom 18  

A jakie routery lepiej trzymają, jest na to jakaś zasada ?? Mogę sobie brać na testy ze sklepu tylko muszę wiedzieć czego konkretnie szukać :-)
    No i dlaczego router bez restartu nie potrafi znaleźć synchro ??
    Podczas obciążenia łącza, Downstream Margin potrafi spaść do 4db :-/

BTW Pingi mam w okolicach 30-40ms - to źle ??

0
  • Pomocny post
    #4 24 Sty 2009 22:59
    yaiba
    Poziom 21  

Wszystkie poruszane tematy były już na forum

Tutaj masz link do strony gdzie można sobie obliczyć wydajność linii.
    http://www.dslzoneuk.net/maxspeed.php

Oczywiście wydajność linii spada pod obciążeniem i nie ma mocnych na wybór konkretnego modemu, bo problemem jest linia. A jak to powiadają z pustego i Salomon nie nasika...

A tu kolejna (moja) wypowiedź jaka pojawiła się na forum odnośnie zrywania połączeń i konieczności twardego resetu przez wyłączenie zasilania:
    "Z neostradą jest tak, że zanim dojdzie połączenie od twojego modemu do szkieletu sieci idzie przez klika urządzeń TP (DSLAM`y, FASTLINK`i itp). Ścieżka połączenia pomiędzy twoim modemem a szkieletem jest ustanawiana dynamiczne przy uruchomieniu modemu i złapaniu synchronizacji.

Teraz powiedzmy, że jest taka sytuacja:
    Jesteś za drugim urządzeniem DSLAM w firmie. Masz uruchomiony modem i zsynchronizowany, net działa.
    Do pierwszego DSLAM`u są też podłączeni jacyś klienci (dzieci neostrady). Coś im się skopało w komputerze i dzwonią z pretensjami na partyline (błękitną linię).
    Jeżeli uda mu się wcisnąć kit, że to wina tp a nie jego kompa to standardowo pracownik TP zdalnie robi restart DSLAM`u.
    I tu klops. Twój modem ma w pamięci starą ścieżkę do szkieletu bo przecież drugi DSLAM działa bez przerwy, synchronizację pokazuje a wyjść dalej się nie da. Pomaga jedynie ponowne uruchomienie routera (restart przez stronę routera, wyciągnięcie wtyczki)

Jeżeli masz taką sytuację jak ci opisałem i się to zgadza to niestety rozwiązanie tego problemu jest jedno - dołożyć kasy i przejść na DSL gdzie ścieżki są zapisane na stałe i nie ważne, które urządzenie restartują i tak po jego uruchomieniu wszystko zadziała.
    Ja kiedyś też miałem neostrady 640, 2Mb, 6Mb i miałem z tym problemu. Odkąd mam DSL2000 zapomniałem, że mam urządzenia."

0
  • #5 24 Sty 2009 23:09
    mb3
    Poziom 18  

jest tylko jedno, ale... Wcześniej na tym łączu było neo z TP (nie aDsl z neti) również 6mb i NIGDY się nie restartowało :-/ Po wyłączeniu neo i przejściu na netię pojawił się problem :-/
    teraz zmieniłem modulację na g.dmt i powiem, że nawet od kilku godzin na maxymalnym obciążeniu łącza się nie wysypało...

mam jeszcze pytanie czym się różni INTERLEAVED od FAST , próbować dzwonić z prośbą o zmianę na FAST ?? Może to coś dać ?? jest to w ogóle wykonalne ??

I jeszcze jedno - przy zwykłym modemie USB takim z TPSA wyrzuca komunikat: "zakłócający sygnał ATU wykryto" Co to oznacza ??

0
  • Pomocny post
    #6 24 Sty 2009 23:42
    marcin1700
    Poziom 17  

mb3 napisał:

mam jeszcze pytanie czym się różni INTERLEAVED od FAST , próbować dzwonić z prośbą o zmianę na FAST ?? Może to coś dać ?? jest to w ogóle wykonalne ??

Na fascie 6mb dzialac nie bedzie. Fast i interleaved to kodowanie

mb3 napisał:

I jeszcze jedno - przy zwykłym modemie USB takim z TPSA wyrzuca komunikat: "zakłócający sygnał ATU wykryto" Co to oznacza ??

Oznacza brak synchronizacji

0
  • #7 24 Sty 2009 23:58
    mb3
    Poziom 18  

Dzwoniłem do Netii mam w domu jeszcze jedną linię, mogę przenieść Internet na nią właśnie i tak widać będę musiał uczynić. Dzięki wszystkim za pomoc. Pozdrawiam.

BTW W różnych forach można znaleźć ludzi którzy mają neo 6mb na Fast.

0
  • #8 25 Sty 2009 11:07
    marcin1700
    Poziom 17  

mb3 napisał:

BTW W różnych forach można znaleźć ludzi którzy mają neo 6mb na Fast.

Bzdura, widzocznie sami nie wiedza co maja.
    Jestem pracownikiem infolini 800102102

0
  • #9 25 Sty 2009 12:53
    terrade
    Poziom 36  

Mają, mają, poczytaj neostrada.info, niektórym udało się wywalczyć.

Ale mb3 odradzam walkę o fast, nawet jak się uda, to będzie rwać setki razy na dzień (jeśli już na interleaved nie daje rady).
    Tak samo odradzam przenoszenie na drugą linię, parametry będą zapewne takie same, bez pomiaru linii nawet nie ma co o tym myśleć. Patrząc na tłumienie 30dB jest daleko do centrali (ok.2km?) jak na taką szybkość.

0
  • #10 08 Paź 2009 08:46
    wojtaz83
    Poziom 11  

Panowie a ja wlasnie zamowilem Netie 6MB na łączu TP jak myslicie jak bedzie dzialac, do centrali na osiedlu mam jakies 100m mamy nowe centralki siemensa i cale nowe okablowanie od paru lat.

0
  • #11 08 Paź 2009 14:39
    terrade
    Poziom 36  

To się pośpieszyłeś. Za parę dni TPSA (i Netia) będzie mieć 10 Mb/s (1Mb/s upload), tylko ok.12% drożej niż 6 Mb/s, więc może jeszcze dasz radę zmienić to na te 10. 20 Mb/s zapewne też pójdzie (nie ma pewności, bo czasem mimo zerowej odległości SNR potrafi być o 10-15 dB mniejszy niż powinien), ale po co przepłacać.

0
  • #12 08 Paź 2009 14:47
    wojtaz83
    Poziom 11  

panowie ktorzy mi podlaczali telefon z tp powiedzieli ze 6mb bedzie niby dzialalo dobrze kiedys ponoc dawali 8 i musieli zmieniac umowy z ludzmi bo tyle nie osiagali a 6 to ponoc spx mam jakies 150m do centralki :) pozatym te 6 mb biore w promocji tzn 6miesiecy za 1 zl a kolejne za 99zl na miecha tak ze ogolnie mnie to bedzie wychodzic jakies 74zl na miesiac przy umowie 24miesiace

0
  • #13 15 Paź 2009 00:09
    fat660
    Poziom 2  

Jeśli masz już te 6Mbit/s z Netii to pochwal się i wypowiedz jak działa w tej Netii kolego.
    Napisz czy Netia szybko Cię "podłączyła"
    Wrzuć może link z speed testu.

Pozdrawiam

0
  • #14 15 Paź 2009 07:25
    wojtaz83
    Poziom 11  

niestety jeszcze czekam w piatek byl kurier z umowa tak ze podpisana umowe pewnie dostali w poniedzialek a jest czwartek teraz tak ze jeszcze czekam :(

0
  • #15 15 Paź 2009 14:37
    jureczek
    Poziom 11  

wojtaz83: a pytales sie czy by Ci 10 mbit nie poszlo? moze warto by bylo sie zainteresowac. swoja droga neostrada zrobila sie porzadna firma - 20 mbit:o a 5 lat temu ludzie sie z 512 kbps cieszyli:)

0
  • #16 15 Paź 2009 14:44
    wojtaz83
    Poziom 11  

no wlasnie nie pytalem :( ale biorac pod uwage ze mam nowe centralki na osiedlu siemensa to moze by i poszlo mieszkam jakies 150m od centralki ale panowie z tp mowili ze 6mb spx bylo kiedys 8 i zmieniali umowy sam niewiem zreszta tez nie chce placic powyzej 100zl na miesiac za neta :P a w neti przez 6 miesiecy placil bym 1zl a od7-24 99zl tak ze mi to pasuje a 6mb to przeciez tez nie malo :)
    ps. dostalem dzisiaj smsa z neti ze otrzymali moja umowe i sprawdzaja i reszte przesla do tpsy to tyle poki co.

0
  • #17 19 Paź 2009 10:04
    mada2000
    Poziom 2  

Witam
    Panowie,ręce opadają. Parametry linii, mimo że mam daleko od centrali (2-3km) są naprawdę dobre. (znacznie lepsze niż te opisane na początku tematu). Co z tego, kiedy 6mb stoi jak drut pomiędzy 22 a 7.30 a potem zamienia się na 500-800kb (w porywach 1200). Dwa razy zgłaszane, nawet za pierwszym razem ktoś się do mnie odezwał z techników. Po paru dniach zadzwonił pan z infolinii i zapytał czy jest poprawa. W tym momencie (godz 18 ) akurat było ok 4.5 -5mb więc stwierdziłem że jest OK. Ticket został zamknięty i po 30min wróciło 600k. Załamanie.
    Oczywiście najprościej zjechać do stabilnej przepływności i płacić mniej ale ja potrzebuję te 6mb. Zdaję sobie sprawę że jst to kwestia wielkości rury w TP ale zastanawiam się czy TP nie ma możliwości ograniczania tego w jakiś sposób (np. klientom Netii ). Dziwi mnie regularność z jaką prędkość wraca do swoich nominalnych parametrów.
    Proszę podpowiedzcie co mam zrobić i jak walczyć.
    Pozdrawiam
    mada2000

0
  • #18 19 Paź 2009 10:50
    Darrieus
    Poziom 38  

mada2000
    Może wąską rurą jest światełko na którym wisi DSLAm a nie linia telefoniczna, to by nawet pasowało do objawów, tutaj nic nie poradzisz, a na umowie nie masz gwarantowanej prędkości, płać i płacz.
    :|

0
  • #19 23 Paź 2009 11:35
    wojtaz83
    Poziom 11  

Witam już mam podłączony necik, czoraj przyjechal kurier z modemem szybka aktywacja i dziala :) co do predkosci i pingow odrazu mowie ze nie wazne jaka godzina 6mb w dol i 512 w gore stoi non stop pingi na poziomie 55-60ms tak jak to ludzie maja w tpsie z tego co slyszalem ogolnie jestem zadowolony :)
    aha jeszcze dodam ze niewazne do jakiego serwera robie czy to monachium czy londyn zawsze 6 i 512 tylko pingi gorsze :)

ha chyba za szybko powiedzialem ze jestem zadowolony :P fakt przez weekend mialem non stop 6mb a tu nagle w poniedzialek o 17 ciach max 1.3MBita tak jakby ktos przycial lacze, modem synchronizacje ma ok na okolo 7 z hakiem, no i pingi tez normalne zgloszone i czekam.. hmm czyzby jakies praktyki TP lub NETII?? aha dziwne jest tez to ze speedtest.net najblizsze lokalizacje pokazywal mi wczesniej wroclaw poznan itp a teraz najblizsza to warszawa hmm a jestem z wrocka

mada2000 zrob sobie w konsoli windowsa tracert do jakiegos serwera u ciebie w miescie i zobacz po jakich serwerach cie laczy, ja sam doszedlem co sie dzieje z pedkoscia, jak mam te 6mb to np ruch do www.dialog.pl( moje miasto) odbywa sie przez wrocław>jaworzno>poznan>wroclaw a jak robilem kiedy transfery byly max 1.2mb to ruch lecial tak jaworzno>WARSZAWA>WARSZAWA>WARSZAWA>poznan(chyba)>wroclaw
    a wiec to mowi samo za siebie to NETIA cos kombinuje i przelacza mnie po innych serwera dostepowych, teraz znowu mam 6mb ale jak sie jakis technik odezwie to sie pana zapytam coto za polityka zebym z wroclawia do wroclawia laczyl sie przez warszawe i poznan:)

0
  • #20 05 Lis 2009 13:56
    jureczek
    Poziom 11  

Mada ostateczna instancja odwolawcza w TP jest ich rzecznik prasowy na blogu, ktory to zreszta chetnie pomaga. Zajrzyj i opisz o co chodzi, moze akurat sei uda cos wskorac. Link: blog.tp.pl

0
  • #21 08 Lis 2009 17:38
    BADI23
    Poziom 11  

Mam ogromny problem nie chciałem zakładać nowego tematu dlatego pisze tu

2 lata miałem internet Netii na łączu TPSA 1Mbit/s chodził dobrze i byłem zadowolony . Teraz podpisałem nową umowę na 6 Mbit/s niestety to niby na moim łączu nie pójdzie no to zgodziłem się na 2Mbit/s a TPSa twierdzi że u mnie pójdzie tylko 512. Niewiem co mam robić bo nawet nie ma instytucji której mógł bym to przedstawić a wiadomo że to taka konkurencja ze strony TPSA .

Czy mógł by mi ktoś powiedzieć lub podpowiedzieć jak mogę sprawdzić możliwości linii
    Dodam że do centrali mam około 10 km a do słupka TPSA 100 metrów
    . Był taki moment jak mi przełączali ten internet że miałem 2 Mbit/s ale tylko pół dnia potem był 1Mbit/s. Mieszkam na wsi telefony były zakładane jakieś 10-12 lat temu. Co najlepsze TPSA twierdzi że Neostarda będzie chodzić nawet 2Mbit/s

Jak coś zrobiłem źle to nie bijcie to forum jest ostatnią deską ratunku

0
  • #22 13 Lis 2009 22:28
    mada2000
    Poziom 2  

Witam,
    Dzięki za informacje. Będę sprawdzał wszystkie możliwości i dam znać co się udało wywalczyć. Łatwo się nie poddam :-)

Regularne telefony z reklamacją do netii już mnie rozśmieszają.
    Dzisiaj usłyszałem, że mój przypadaek to cytuję "Masowa awaria" :-)
    Kiedy zapytałem co dla netii jest masową awarią usłyszałem, że jak to samo zgłasza więcej niż jeden użytkownik :-). Cyrk

jureczek - ale jak mogę zgłaszać problem do rzecznika TP, kiedy mój internet jest z Netii ale na łaczach TP?

Pozdrawiam
    mada2000

0
  • #23 14 Lis 2009 12:52
    szaleniec
    VIP Zasłużony dla elektroda

BADI23 napisał:
    2 lata miałem internet Netii na łączu TPSA 1Mbit/s chodził dobrze i byłem zadowolony . Teraz podpisałem nową umowę na 6 Mbit/s niestety to niby na moim łączu nie pójdzie no to zgodziłem się na 2Mbit/s a TPSa twierdzi że u mnie pójdzie tylko 512. Niewiem co mam robić bo nawet nie ma instytucji której mógł bym to przedstawić a wiadomo że to taka konkurencja ze strony TPSA .

Czy mógł by mi ktoś powiedzieć lub podpowiedzieć jak mogę sprawdzić możliwości linii
    Dodam że do centrali mam około 10 km a do słupka TPSA 100 metrów
    . Był taki moment jak mi przełączali ten internet że miałem 2 Mbit/s ale tylko pół dnia potem był 1Mbit/s. Mieszkam na wsi telefony były zakładane jakieś 10-12 lat temu. Co najlepsze TPSA twierdzi że Neostarda będzie chodzić nawet 2Mbit/s

Na Twoim miejscu nie liczyłbym na więcej niż 1Mbps. Chociaż są na tym forum teoretycy, co napiszą, że i 1Mbps nie ma szans działać, bo "tłumienie jest większe od granicznych 50dB".

0
  • #24 14 Lis 2009 13:30
    Darrieus
    Poziom 38  

Będzie działać jak linia sztywno trzyma te parametry 14db SNR ale jak z czasem podłączą więcej ADSLi na twoim kablu zbiorczym SNR spadnie a net padnie.
    Na więcej jak 1Mbit na pewno nie ma co liczyć.

0
  • #25 17 Lis 2009 10:49
    BADI23
    Poziom 11  

Panowie sprawa wygląda tak : dziś włączam internet i mam 2 Mbit/s (bo taki w tej chwili mam abonament ) coś chyba zmienili nie wiem czy na stałe czy tylko dziś ale jest 2 Mbit/s
    Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale w mojej miejscowość internet ADSL ma może 2 3 osoby cały problem jest w odległości od centrali zapewne
    do tego linia pokazuje przy tej dwójce takie parametry możecie to skomentować

0
  • #26 17 Lis 2009 11:55
    szaleniec
    VIP Zasłużony dla elektroda

Cud, że w ogóle modem zapina się z tą prędkością, paramatry są fatalne, jest dużo błędów.
    Jeśli połączenie nie jest zrywane, to możesz mówić o bardzo dużym szczęściu.

Ilość błędów można zmniejszyć zmieniając kodowanie z fast na interleaved, ale z tym to trzeba do operatora. Możliwe jednak, że już masz kodowanie interleaved.

0
  • #27 17 Lis 2009 22:40
    BADI23
    Poziom 11  

Jeszcze raz wielkie dzięki za wypowiedź . Sam nie wiem dlaczego wskoczyła ta 2 teraz mierzyłem i jest 1,8 tez nie wiem dlaczego. Pożyjemy zobaczymy miałem przez 2 lata 1 Mbit i było super myślałem że to rozwojowa sprawa ale z tego wynika że TPSA jest daleko w polu ze sprzętem i wiadomo że to się nie zmieni

0