Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik 25-300MHz - jak to działa?

Lazaro11 24 Sty 2009 23:13 1556 8
  • #1 24 Sty 2009 23:13
    Lazaro11
    Poziom 9  

Witam mam takie coś i z tego co wiem to jest jakiś odbiornik 25-300Mhz. Moje pytanie brzmi jak to działa. Jeśli ktoś ma instrukcje lub schemat to proszę o kopie. Czekam na odpowiedzi

Pozdrawiam Michał

ps.Mój jest taki sam jak na zdjęciu tylko ma napis Ulmz 4A

Poprawiłem tytuł. [SP5ANJ]

0 8
  • Megger
  • Pomocny post
    #2 24 Sty 2009 23:55
    Driver-
    Poziom 38  

Owszem jest swego rodzaju odbiornik, miernik zakłóceń, który jest selektywnym odbiornikiem pomiarowym z podwójną przemianą częstotliwości przystosowanym do pomiaru napięć impulsowych i sinusoidalnych, oraz do pomiaru natężenia pola elektromagnetycznego i natężenia pola zakłóceń w zakresie 25 - 300MHz.
    Po pierwsze szkoda przerabiać, po drugie nie opłaca się. Lepiej wystawić na aukcję może ktoś będzie miał z tego pożytek.

0
  • Megger
  • #3 25 Sty 2009 10:08
    Lazaro11
    Poziom 9  

Co masz na myśli pisząc ze szkoda go przerabiać bo ja go nie chcę przerobić. Jest odbiór na częstotliwościach cb od 26 do 27 i na 145MHz.Reszty jeszcze nie sprawdzałem. Dzięki za opisanie mi tego Miernika zakłóceń potrzebna mi jeszcze instrukcja bo nie wiem do czego służą niektóre przyciski i schemacik.
    Pozdrawiam Michał

Michał poprawnie piszemy MHz a nie Mhz. Poprawiłem. [SP5ANJ]

0
  • #4 25 Sty 2009 14:06
    Driver-
    Poziom 38  

Nie wiem - czymś się zasugerowałem z tym przerabianiem. O instrukcję popytaj w najbliższym odziałe UKE, mieli takie odbiorniki na wyposażeniu, więc możliwe że gdzieś im się jeszcze instrukcje mogą plątać. Do pomiarów były jeszcze anteny pomiarowe i cęgi probiercze oraz przejście impedancyjne z 75/50Ω.

0
  • #5 25 Sty 2009 14:38
    Lazaro11
    Poziom 9  

Aha a ty nie wiesz przypadkiem do czego służą te wszystkie przełączniki

0
  • #6 25 Sty 2009 15:51
    Driver-
    Poziom 38  

Niestety nie miałem takiego sprzetu na wyposażeniu, spotkałem się z nim raz, przy okazji oddawania swoich mierników do legalizacji.

0
  • #7 25 Sty 2009 17:08
    Lazaro11
    Poziom 9  

Aha jeśli ktoś ma takie coś i wie coś więcej o tym sprzęcie to proszę o pomoc

Pozdrawiam Michał

0
  • #8 25 Sty 2009 20:20
    kondensator
    Poziom 36  

Z tego co pamiętam to:
    1. Nie zmniejszaj ustawienia tłumika poniżej 5 lub 10dB, zwłaszcza podłączając niebezpieczne (niezwarte dla DC i nieuziemione) anteny (ESD i silne sygnały mogą popsuć przyrząd).
    2. Zawsze zaczynaj na każdym zakresie od ustawienia tłumika na większą wartość np. 30...50dB i jeśli nie ma silnego sygnału, to dopiero zmniejszaj - podobnie jak w mierniku uniwersalnym zwł. bez samoczynnej zmiany zakresów i wskazówkowym. Silne sygnały będą w pasmie 87.5...108MHz (stałe), a także (znienacka - co jest groźne dla takiego miernika z ustawionym małym tłumieniem na wejściu !) jeśli w pobliżu masz np. lotnisko, krótkofalowca, CB, radiomonitoring, straż pożarną lub inną służbę
    3. Przycisk z trójkątem - na każdym zakresie wcisnąć i regulować pokrętłem poniżej na ustawienie wskazówki na taki znaczek na skali, po czym wyłączyć tą funkcję. Dawno to robiłem, proszę o wyrozumiałość jak coś pokręciłem.
    4. Chronić przed wstrząsami i mechanicznym uszkodzeniem miernika wskazówkowego - także przez gwałtowne wychylenie za silnym sygnałem ! (podobnie jak np. w V640 ). Nie ma ARW, bo to miernik i z ręcznie ustawianym tłumikiem. Głośnik jest tylko w celu identyfikacji w co się wstroiłeś, bo cyfrowego odczytu częstotliwości nie ma (z kilku przyczyn). Tłumik ten ma jakąś-tam dokładność, podobnie jak miernik na różnych pasmach i ustawieniach - co można stwierdzić podłączając zewnętrzny dobry tłumik np. 10dB, co nie zmienia faktu, ze w odpowiednich rekach i taki przyrząd może być bardzo użyteczny - zwłaszcza nie koniecznie do nasłuchów (bo ma dużą szerokość p.cz. rzędu 200kHz - a kanały w radiokomunikacji są co 12.5kHz i dodatkowo piszczy w nim przetwornica, choć nie wiem czy w każdym egzemplarzu), ale w technice antenowej i EMC (zwłaszcza gdy się nie posiada analizatora widma).
    5. Gałka strojenia chyba nie oryginalna, nie wiadomo czy w środku ktoś coś nie grzebał i jaki tego mógł być wpływ na wskazania.
    6. Jeśli możesz mieć inne akcesoria od podobnego sprzętu - ew. pisz PW.

0
  • #9 26 Sty 2009 18:55
    Lazaro11
    Poziom 9  

O nareszcie jakieś konkrety ale jeszcze nie mam schematy
    Pozdrawiam Michał

0