Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł wzmocnienia przy ujemnym sprzężeniu zwrotnym

mariusz198787 24 Sty 2009 23:17 893 5
  • #1 24 Sty 2009 23:17
    mariusz198787
    Poziom 10  

Witam!

Mam takie pytanie:kiedy we wzmacniaczu który objęto ujemnym sprzężeniem zwrotnym moduł wzmocnienia może być większy niż bez sprzężenia?

W prawdzie szukałem odpowiedzi na to pytanie w książkach i w internecie ale żadnej konstruktywnej przesłanki nie uzyskałem.
    Czy odpowiedzia na to pytanie jest ze wzmacniacz jest wtórnikiem?

0 5
  • #2 25 Sty 2009 01:07
    januss73
    Poziom 31  

Na mój gust odpowiedź brzmi nigdy, a uzasadnieniem jest sama zasada działania.
    Chociaż istnieje pewien przypadek,kiedy to wzmacniacz posiada tak wiele stopni objętych sprzężeniem, że przesunięcie sygnału w pętli zmieni rodzaj sprzężenia na dodatni.

0
  • #3 25 Sty 2009 09:24
    markonedj
    Poziom 22  

Z zasady działania wynika że wzmocnienie wzmacniacza w pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego będzie zawsze mniejsze niż wzmacniacza nie pracującego w pętli.

Jednak zauważmy że we wzorze na transmitancję układu ze sprzężeniem zwrotnym: Kf=K0/1-βK0 w mianowniku występuje czynnik 1-βK0, wskazuje to na możliwość wystąpienia sytuacji gdy βK0=1, wówczas wzmocnienie wzmacniacza staje się nieograniczone, co w rzeczywtistych układach oznacza niestabilność tego układu.

...zmykam na egz z analizy. Pzdr

0
  • #4 25 Sty 2009 11:52
    mariusz198787
    Poziom 10  

ok ale czy mozna jakoś jaśniej to uzasadnić

0
  • #5 25 Sty 2009 14:58
    markonedj
    Poziom 22  

Jaśniej to może tak:

Wzór na wzmocnienie układu z ujemnym sprz. zwr. Ku=K/1+βK
    Zauważ że gdy β wzrasta i cały iloczyn βK zbliża się do jedności, to wzmocnienie też dąży do nieskończoności. Tak wynika ze wzoru, fizycznie jednak taki przypadek jest niemożliwy bo w układzie wystąpi generacja drgań, a nieskończone wzmocnienie oznacza, że generator sam dostarcza na wejście sygnał podtrzymujący drgania.

0
  • #6 25 Sty 2009 15:28
    mariusz198787
    Poziom 10  

o teraz jakoś załapałem dzięki

0