Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwu kolorowa LED sygnalizacja bezpiecznika

06 Kwi 2004 03:17 4402 15
 • Poziom 15  
  Witam
  Potrzebuje pomocy z podłączeniem dwukolorowej diody Led pod bezpiecznik w mieszkaniu,
  Posiadam schemat podłączenia jednej jednokolorowej diody pod 230V. Ja planuje podłączyć dwukolorową np. czerwono\zieloną w taki sposób aby kolor zielony sygnalizował załączony bezpiecznik, kolor czerwony bezpiecznik wyłączony ewentualnie, wyłączony po zwarciu w gniazdku.

  Moje zamysły krążą wokoło podłączonej żarówki w samochodzie pomiędzy akumulatorem a plusem alternatora, żarówka świeci w momencie braku plusa z alternatora tylko tam jest napięcie stałe.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 28  
  wartości elementów takie same, rezystor rozładowujący kondensator-wartość niekrytyczna - może być 2-3 razy nawet większa lub mniejsza
 • Poziom 15  
  Witam
  Sorry ale delikatnie podniose Ci ciśnienie, z tego wszystkiego wiem tylko gdzie jest bezpiecznik. :( :cry:
 • Poziom 28  
  to lepiej nie zbliżaj się do kontaktu
  na razie poćwicz sobie z czymś na baterie, np. ten sam układ, wystarczy go uprościć. Wypieprzasz oba kondensatory i oporniki które są do nich równoległe,diody 1N... też. Jedyne 2 rezystory jakie Ci zostaną dla zasilania np.4,5V daj po ok 250-500 ohm. led 2kolorowy ma tylko3 nogi na zewnątrz, bo 2ie są zwarte i tak do kupy w środku obudowy
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 15  
  Witam
  :D DZIĘKUJĘ :D
 • Poziom 15  
  Ponownie powitać

  Tak spoglądając na schemat, czy czasem nie będą świecić dwa kolory na raz.

  Do bezpiecznika dochodzi napięcie non stop - faze dostaje kolor czerwony, po załączeniu bezpiecznika – faza jest po stronie zielonego. I nieuniknione także po stronie czerwonego. Możliwe, że źle wydedukowałem. Jeżeli wystąpi taki przypadek czy jest nieuniknione wstawienie przekaźnika który zadecyduje jaki kolor ma się żarzyć. ???

  Dla wyjaśnienia są to główne bezpieczniki w mieszkaniu zwane „ ESAMI ”.
 • Poziom 42  
  Dobrze wydedukowałeś, będą świecić dwa kolory na raz. Kto wie jak zrobić aby świeciła dioda zielona, gdy bezpiecznik sprawny, po przepaleniu czerwona.
  Ja wiem..
 • Poziom 33  
  bajer polega na tym że LEDy mają różne napięcie świecenia i np. gdy połączymy równolegle LEDa R i G przez opornik do zasilania to świecić będzie tylko R bo ma niższe napięcie świecenia i właśnie tą właściwość należy tu wykorzystać
  Pozdrawiam
 • Poziom 42  
  Cytat:
  ...LEDy mają różne napięcie świecenia ...


  To prawda, ale w tym układzie diody mają dwa niezależne od siebie źródła zasilania i diody będą świecić obie na raz.

  A można zrobić np. tak:
  LED zielona świeci, gdy bezpiecznik sprawny a czerwona odpoczywa. Po przepaleniu bezpiecznika, gaśnie zielona a czerwona sygnalizuje jego przepalenie.

  W układzie nie ma rezystora do rozładowania kondensatorów po wyłączeniu zasilania (gdy robimy układ w pająku) ładunek w kondensatorów nic nie zrobi ale ładnie kopie. Pamiętajcie o tym
 • Poziom 15  
  Witam
  Dla rozwiązania podłączyłem dwie żarówki na 220. Jedną wejściu i wyjściu w bezpieczniku, drugą na wyjściu bezpiecznika i 0. układ zachował się idealnie. Mniejwięcej dało to układ opisany przez gkxyz.
 • Poziom 28  
  no przecież macie gotową odpowiedź na moim "artystycznym" obrazku trochę wyżej. Obrazek trocha koślawy,bo naprędce "na kolanie" zrobiony ale czytelny i jednoznaczny. dioda 1-a z lewej to czerwony LED , 3ia z lewej to zielony, problem kopania przez kondki też rozwiązany. Prościej się na ledach nie da.
 • Poziom 15  
  Witam

  Mam tylko pytanie do oj. Jakiego programu użyłeś do narysowania swojego schematu.


  WSZYSTKIM KOŻYSTAJĄCYM Z FORUM ELEKTRODY ŻYCZĘ SMACZNEGO JAJKA.
 • Specjalista PLD
  Bardzo przepraszam, ze odkopuje stary juz temat, ale zmusila mnie do tego troska o zdrowie i zycie kolegow, ktorzy posluguja sie schematem zaproponowanym ( w dobrej wierze, nie watpie ) przez kolege gkxyz . Schemat ten moim zdaniem faktycznie zasygnalizuje ale tylko sytuacje, gdy bezpiecznik jest sprawny. Przepalenie bezpiecznika natomiast spowoduje jedna z nastepujacych sytuacji:
  a) jesli podlaczone jest obciazenie do ukladu, to przepala sie obie diody swiecace zaraz po przepaleniu sie bezpiecznika i nic wiecej nie bedzie sie dzialo.
  b) jesli na wyjsciu nie ma obciazenia, to bedzie sie swiecic tylko dioda czerwona. W chwili gdy ktos dotknie przewodow po stronie obciazenia to bedzie kopany pelnym napieciem sieci do chwili przepalenia sie ledow ( co nie musi nastapic szybko ).

  Moim zdaniem bezpiecznik powinien chronic uzytkownika a nie narazac go na zweglenie 8O lub inne niespodzianki.
  Pozdrawiam, Yego