Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lm7812 stabilizator 6a jak zrobic

25 Sty 2009 00:36 6641 11
 • Poziom 18  
  Witam. podobno z 4 stabilizatorów lm7812 da się zrobić stabilizator 12v 6a
  jak je połączyć aby nic nie uszkodzić i na czym polega wlutowywanie kondensatorów pomiędzy nóżki (chyba dla zabezpieczenia przy zwarciu czy cus).

  Post był raportowany Reg. pkt 8.3.
  Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15.
  Następnym razem będzie UPOMNIENIE.
  Przeniosłem z: Elementy Elektroniczne [hefid]
 • Poziom 36  
  Lepiej taki zasilacz zrobić na jednym układzie 7812 i dodatkowym tranzystorze mocy zwiększającym wydajność prądową - schemat w nocie katalogowej. Kondensatory powinny być umieszczone jak najbliżej wyprowadzeń układu scalonego i zabezpieczają one przed wzbudzaniem się układu.
 • Poziom 18  
  Chciałbym to zrobić jak najprościej. Nie znam sie na wielkich konstrukcjach. Proszę o wskazówki...
 • Poziom 18  
  chodzi o to:?
  lm7812 stabilizator 6a jak zrobic

  Z tego układu uzyskam stabilizator z 12- 14 voltów (akumulator samochodowy) na 12V, 6A?
 • Poziom 18  
  Napięcie na wyjściu ma być 12V i prąd 6A, bez względu na to, czy samochód generuje 12, czy ok 14V( po zapaleniu ).
  ================================================================
  Stabilizator będzie zasilał 4 oporniki 25W, połączone równolegle i to one podobno powodują jego zastosowanie. Układ bez nich działa bezproblemowo na 12-14W. Układ steruje podciśnieniem.
  lm7812 stabilizator 6a jak zrobic

  Dodano po 1 [godziny] 39 [minuty]:

  Układ działa pomiędzy 8-35 woltów i ma zamontowane potencjometry do regulacji. Jest jeszcze podpięty czujnik mpx, odczytujący ciśnienie i zasilany napięciem 5 woltów (widać go na schemacie z stabilizatorem 7805, między zasilaniem). Czy ten stabilizator 12V, 6A nie zakłóci działania stabilizatora 5V?
 • Poziom 11  
  Odnośnie kondensatorów:
  Mają po 2 nóżki, podpisane + i -. Nóżkę + lutujesz do przewodu (ścieżki) dodatniego, a nóżkę - do przewodu 0. A jeżeli to nie są elektrolity, to nie mają podpisanych nóżek i lutujesz je w dowolną stronę :]
  Jeżeli chodzi o schemat stabilizatora dla prądu 6A, to wybrałeś z dokumentacji właściwy. Przelicz sobie te dwa równania na napięcie wejściowe 12V i np 15V. Na ich podstawie powinieneś ew. skorygować rezystor R1.
  Stabilizator 7805 da Ci na wyjściu dość stabilne i gładkie +5V jeżeli na wejściu będzie miał nieco więcej. Reasumując: O to się nie martw, bo +5 będzie ;) Zwróć uwagę, że stabilizator 12V ma tu zasilać stabilizator 5V. Składając, uważaj na kierunki (we/wy), bo stabilizatory LM78XX nie są symetryczne.

  Coś wyjaśnić...?
 • Poziom 18  
  Osoba, która ma już zmontowany taki sterownik pisała mi, że ten stabilizator 12v 6A jest po to aby wyeliminować skoki napięcia w przypadku załączania np świateł ogrzewania itp bo wtedy zmienia się ciśnienie którym steruje ten układ.
  Ja rozumuję w ten sposób, że stabilizator 12v 6A daje stale po zapaleniu silnika 12 volt 6a. To napięcie idzie na stabilizator 5volt i bodajże 1,5a ( wyższe nie może być bo sterownik mpx ma max. ok. 5,3 volt) a natomiast 12v 6A idzie na główny układ sterujący i z tego co rozumuję to napięcie 12volt i 6A zostanie zmienione przez stabilizator lm7805 na 5 volt.

  czy myśle dobrze?

  Dodano po 3 [minuty]:
 • Poziom 36  
  Właśnie tak jest jak napisałeś. Problemem polega na tym, że stabilizator liniowy potrzebuje równicy napięć na wejściu względem napięcia na wyjściu. Zastanawiam się jaki jest wymagany współczynnik stabilizacji dla stabilizatora 12V? Jeśli ten parametr nie jest zbyt wyśrubowany to wystarczy zastosować prosty stabilizator na tranzystorze i diodzie zenera. Straty energii wydzielone na tranzystorze nie będą zbyt wielkie ze względu na małą różnicę napięć.
 • Poziom 18  
  zastanawiam się czy nie prościej zrobić 4x lm7812. Czy wystarczy połączyć je równolegle?
 • Poziom 36  
  Obawiam się, że będzie za niskie napięcie wejściowe dla stabilizatorów serii 78xx. Wymagana różnica napięcia na wejściu stabilizatora do napięcia na wyjściu wynosi około 2,5V, czyli zasilanie powinno mieć napięcie przynajmniej 14,5V - przy niższym napięciu stabilizatory (12V) nie będą pracowały poprawnie. (Stabilizatory LM7812 mają chyba wydajność prądową 1A).