Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie oświetleniem - pytanie

25 Sty 2009 02:42 1527 2
 • Poziom 1  
  Witajcie.
  Na wstępie zaznaczam, że jestem początkujący z zakresu elektroniki (nie oznacza to jednak,że zupełnie zielony ;) )
  Planuję wykonać u siebie w pokoju bezprzewodowe sterowanie oświetleniem.
  Nie chodzi mi jednak o włącz/wyłącz, a o włącz/wyłącz/rozjaśnij/przyciemnij.
  Sterować chciałbym za pomocą dowolnego 4 kanałowego urządzenia do zdalnego sterowania (na allegro tego troszkę jest ;) )
  Moje pytanie do Was-zapewne bardzo proste - co musi stać między urządzeniem odbierającym sygnał z pilota, a lampką, którą chcę sterować?
 • Pomocny dla użytkowników
  Musi stać układ, który na podstawie informacji z odbiornika będzie sterował. np., triakiem tak by uzyskać zmienny czas opóźnienia jego włączenia względem momentu przejścia napięcia sieciowego przez zero (tzw. sterowanie fazowe).
  Taki układ można zrobić z mikroprocesorem albo na piechotę na licznikach i bramkach.
  Przy obsłudze jednym przyciskiem robi się zwykle tak, że krótkie naciśnięcie włącza lub wyłącza światło a długie powoduje cyjkliczne rozjaśnianie i ściemnianie światła (zatrzymywane w momencie puszczenia przycisku). Układ z mpsorem jest prostszy i umożliwia realizację dodatkowo miękkiego startu oszczędzającego żarówce udaru prądowego w momencie właczenia gdy włókno jest zimne.
 • Poziom 17  
  O ile nie zależy ci na czymś wykonanym własnoręcznie i niepowtarzalnym, to sterowany pilotem ściemniacz oświetlenia S3P z Alledrogo kosztuje około 56 pln.