Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie oświetleniem - pytanie

25 Sty 2009 02:42 1527 2
  • Poziom 1  
    Witajcie.
    Na wstępie zaznaczam, że jestem początkujący z zakresu elektroniki (nie oznacza to jednak,że zupełnie zielony ;) )
    Planuję wykonać u siebie w pokoju bezprzewodowe sterowanie oświetleniem.
    Nie chodzi mi jednak o włącz/wyłącz, a o włącz/wyłącz/rozjaśnij/przyciemnij.
    Sterować chciałbym za pomocą dowolnego 4 kanałowego urządzenia do zdalnego sterowania (na allegro tego troszkę jest ;) )
    Moje pytanie do Was-zapewne bardzo proste - co musi stać między urządzeniem odbierającym sygnał z pilota, a lampką, którą chcę sterować?
  • Pomocny dla użytkowników
    Musi stać układ, który na podstawie informacji z odbiornika będzie sterował. np., triakiem tak by uzyskać zmienny czas opóźnienia jego włączenia względem momentu przejścia napięcia sieciowego przez zero (tzw. sterowanie fazowe).
    Taki układ można zrobić z mikroprocesorem albo na piechotę na licznikach i bramkach.
    Przy obsłudze jednym przyciskiem robi się zwykle tak, że krótkie naciśnięcie włącza lub wyłącza światło a długie powoduje cyjkliczne rozjaśnianie i ściemnianie światła (zatrzymywane w momencie puszczenia przycisku). Układ z mpsorem jest prostszy i umożliwia realizację dodatkowo miękkiego startu oszczędzającego żarówce udaru prądowego w momencie właczenia gdy włókno jest zimne.
  • Poziom 17  
    O ile nie zależy ci na czymś wykonanym własnoręcznie i niepowtarzalnym, to sterowany pilotem ściemniacz oświetlenia S3P z Alledrogo kosztuje około 56 pln.