Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Latarka LED na projekt (zaaw. wersja,schmitt + pompowanie V)

CheGitarra 25 Sty 2009 11:40 4320 13
 • #1 25 Sty 2009 11:40
  CheGitarra
  Poziom 10  

  Na początku chciałem powitać Was i pozdrowić...

  A gdy część oficjalna mamy za sobą, do rzeczy - musze zrobić jako projekt latarkę z 2 białych LEDow. (Dostępne mam 2 LEDy 12Cd o napięciu przewodzenia do 3.5V, zasilanie z baterii 3V) Wiem, ze projekt był wałkowany wiele razy, widziałem wiele wątków na ten temat - jednak ja musze zrealizować swoja w sposób bardziej... naukowy - nie mogę użyć własnego transformatora, który "regulujesz tak długo, az zacznie działać". Poza tym musze zasymulować układ w PSpice, a z elementami DIY nie ma z tym tak łatwo.
  Pomyślałem wiec, ze skoro musze zasilać 2 LEDy, połącze je szeregowo, aby prąd płynął przez nie jednakowy, dzięki czemu uzyskam jednakowa jasność - jednak wtedy potrzebuje napięcia około 7V. Pomyślałem wiec, ze zmajstruje sobie układ pompujący napięcie
  Latarka LED na projekt (zaaw. wersja,schmitt + pompowanie V)
  (to na razie chyba mniej istotna część, wartości elementów przypadkowe, jak i symbole tranzystora i diody, chodziło mi o ogólny zarys, opornik potrzebny jest do kluczowania, pojemność na lewo od T1 reprezentują <chyba> pojemność bazy <nie pamiętam tego oznaczenia z wykladu :oops: >, R na prawo reprezentruje LEDy)
  I teraz powstaje pewien problem - tranzystor pracuje tutaj (jak rozumiem) jako klucz - musze wiec czymś go przełączać - potrzebuje jakiegoś generatora fali prostokątnej - próbowałem z układem astabilnym robionym na 2 tranzystorach, ale okazało sie, ze sie raczej nie nadaje do tego celu...
  Myślałem o przerzutniku Schmitta, ale ten prezentowany na wykładzie nie wygląda na układ szczególnie energooszczędny
  Latarka LED na projekt (zaaw. wersja,schmitt + pompowanie V)
  (trzeba byłoby dodać jakąś pojemność miedzy wejściem a wyjściem żeby generowało chyba, z tego co rozumiem, ale i tak układ ten nieszczególnie mi sie podoba tutaj, poza tym to zasilanie symetryczne...)
  I teraz czas na pytania:
  a) czy dobrze kombinuje z tym pompowaniem napięcia?
  b) do jakiego poziomu je napompować, jesli LEDy mogą przewodzić do 3.5V? tak około 6.8V na 2 szeregowo?
  c) czym kluczować obwód pompujący? czy ten przykładowy schmitt który zamieściłem sie do czegoś nadaje, czy lepiej zrobić inny? potrzebne mi cos co po pierwsze jest energooszczędne, po drugie działa na +3V, po trzecie jest tanie (może cos na MOSach? one maja z tego co pamiętam małe zużycie mocy... najlepsze były by chyba elementy dyskretne <żeby widac bylo, co siedzi w bebechach mojego projektu> lub w ostatecznosci jakiś MAŁY, PROSTY, energooszczędny scalak... raczej nie bramki, bo tego jeszcze nie robiliśmy),
  d) jaka czestotliwosc do tego dobrac? Ludzkie oko, z tego co pamiętam, ma bezwladnosc na poziomie 30 Hz, czy dobranie trochę/ o wiele większej F działania jakoś wpłynie na ten układ?

  Ufff, trochę sie napisałem... z góry dzięki za pomoc i wyrozumialłosc (każdy kiedyś sie uczył...) ;)

  Pozdrawiam, Che


  [Na forum stosujemy polską czcionkę. Zdjęcia proszę wstawić poprzez "Dodaj obrazek" (funkcja dostępna pod oknem edycji). Proszę poprawić post (przycisk "zmień"). Mariusz Ch.]


  EDIT: poprawione

  0 13
 • #2 25 Sty 2009 12:12
  -RoMan-
  Poziom 42  

  Użyj LM3578A.

  0
 • #3 25 Sty 2009 12:29
  CheGitarra
  Poziom 10  

  Ten scalak chyba nawet spełnia założenia projektu, ale czy podziała wystarczająco długo na 1 bateryjce? Trzy wzmacniacze operacyjne i inne bajery... Jak patrze na ten układ, myślę, ze na cele projektu lepiej będzie coś złożyć z elementów dyskretnych ewentualnie bardziej elementarnych układów scalonych (zwłaszcza, ze przerzutnik Shmitta mięliśmy na wykładzie, i chyba dobrze byłoby gdybym użył czegoś działającego na tej zasadzie)
  Przepraszam, ze tak marudzę, ale nie chce zabrnąć w coś, czego sam jeszcze nie rozumiem... (nasz poprzedni projekt to 2 połączone npn-y/pnp-ki w konfiguracji WE/WK, nie czuję się jeszcze zbyt pewnie w ukladach ;))

  EDIT 01: a moze uzyc ukladu scalonego o nr 4093? ma w sobie 4 nandy z ukladem schmitta, moc statyczna 0.1W/bramke, zasilanie od 3V...

  0
 • #4 25 Sty 2009 16:13
  yo7een
  Poziom 10  

  -RoMan- napisał:
  Użyj LM3578A.

  Nom...Potwierdzam

  0
 • Pomocny post
  #5 25 Sty 2009 16:41
  -RoMan-
  Poziom 42  

  -> CheGitarra

  Nie kombinuj jak koń pod górę, bo to nie ma sensu. Dostałeś gotowe rozwiązanie problemu - coś się z tym Schmidtem tak uparł? Typowy pobór prądu na własne potrzeby układu: 2 mA.

  0
 • #6 25 Sty 2009 16:47
  CheGitarra
  Poziom 10  

  @-RoMan-coś się z tym Schmidtem tak uparł?
  bo kurcze na wykładzie coś takiego było, i myśle, czy nie powinienem tego jakoś uwzględnić u siebie, a kombinuje, bo już taka mam naturę...

  NOWE FAKTY: zastanawiam się, czy cała ta idea sterowania diód w ten sposób jest dobra... czy nie lepiej sterować ich prądem (ponoć diody lubią, jak sie je steruje prądem), i podłączyć je do jakiegoś źródełka prądowego? Np prostego układu czteroopornikowego...

  Ehh widzę, że pomysł z tym zasilaniem napięciowym jest o kant... potłuc, niech ktoś go wywali

  0
 • #7 25 Sty 2009 20:40
  CheGitarra
  Poziom 10  

  Problem jak w temacie (okazało się, że chyba źle podchodzę do problemu zasilania tych swoich dwóch diód LED 12Cd max 3.5V/20mA z bateryjki 3V.
  Otóż będę chyba potrzebował źródła prądowego na jakieś 20mA (znalazłem przykładowe diody o takim natężeniu pracy) aby zasilić 2 diody LED w szeregu.
  a) Najprostsze rozwiązanie, jakie przychodzi mi do głowy, to tranzystor w układzie WE o Ic = 20mA do ktorego bazy przyłożę napięcie ze sztywnego dzielnika (by zminimalizować prąd bazy) albo z diody Zenera (nie wiem, co lepsze).
  Tyle, że to rozwiązanie wydaje mi się... nieidealne.
  b) Znalazłem na sieci wersję źródła prądowego z komparatorem
  Latarka LED na projekt (zaaw. wersja,schmitt + pompowanie V)
  Latarka LED na projekt (zaaw. wersja,schmitt + pompowanie V)
  Układy te wyglądają dość sensownie, i chyba będą działać lepiej niż mój pojedynczy tranzystor, za komparator można by dać LM339 albo coś pokrewnego... dobrze kombinuje? Jakiego rzędu wartości powinny być oporniki, aby układ działał poprawnie ale nadal energooszczędnie (jak rozumiem im większy opór, tym większa moc na nim tracona - większa moc pobierana... może kręcę, przepraszam, siedzę dziś nad tym cały dzień i już mózg mi się lasuje :| )
  c) Pomysł z komparatorem wydawał mi się dobry, dopóki nie przeczytałem, że:

  http://www.elektronikab2b.pl/content/view/2071/108/lang,pl/ napisał:
  Ponieważ do zasilania HBLED jest potrzebne źródło prądowe o wysokiej sprawności i małej mocy traconej, najlepszym takim źródłem jest stabilizator impulsowy. A gdy napięcie wejściowe jest niższe od wyjściowego, staje się on niezbędny.

  No i zagwostka, bo moje LEDy wytrzymują do 3.5V każda... nie wiem co z tym zrobić, nie rozumiem nawet schematu tego zasilacza...
  Latarka LED na projekt (zaaw. wersja,schmitt + pompowanie V)
  Latarka LED na projekt (zaaw. wersja,schmitt + pompowanie V)

  Prośba i pytanie do Was - które z rozwiązań przeze mnie zaproponowanych nada się najlepiej do zasilenia tych dwóch nieszczęsnych diód? Jeśli żadne, chętnie przyjmę inne sugestie/pomysły, jeśli jednak 3-cie okaże się najlepsze, tedy proszę o krótkie wyjaśnienie, jak działa przytoczony przeze mnie układ...
  Układ ma zasilać z baterii 3V dwie diody LED 12CD o Vmaks przewodzenia 3.5V, MUSI być energooszczędny i w miarę tani/zbudowany z dostępnych części.

  Z góry dzięki za pomoc, Che

  Materiały oraz schematy - http://www.elektronikab2b.pl/content/view/2071/108/lang,pl/

  EDIT końcówka FB w zasilaczu to wyjście niezrównoważenia? Jeśli tak to sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, ehhh... jesli wyjscie z komparatorem jest dobre, to jak przerobić ten układ, żeby działał z bateryjką zamiast z zasilaczem?

  0
 • Pomocny post
  #8 25 Sty 2009 22:10
  prezeswal
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.
  Potrzebna ci będzie przetwornica podwyższająca ("step-up"). obejrzyj aplikacje np. MAX631, ale rozwiązań może być oczywiście - wiele.
  Pozdrawiam.

  0
 • Pomocny post
  #9 25 Sty 2009 22:17
  mkpl
  Poziom 37  

  Może coś takiego :)
  Latarka LED na projekt (zaaw. wersja,schmitt + pompowanie V)

  1
 • #10 25 Sty 2009 23:25
  CheGitarra
  Poziom 10  

  Więc jednak moje kombinowanie z przetwornicą było dobre :D tylko zapętliłem się w kwestii kluczowania, a tu okazuje się, że układ sam może się włączać i wyłączać :D
  Latarka LED na projekt (zaaw. wersja,schmitt + pompowanie V)
  Tak kombinowałem :)

  @mkpl można w tym schemacie dodać bez problemów (po przeliczeniu wartości innych elementów) jeszcze jednego LEDa? (szeregowo)
  Myślałem, czy nie da się tego zrobić na FETach ale prawde powiedziawszy nie czuje się jeszcze najpewniej jeśli chodzi o unipolarne ;)

  Dzięki Wam za pomoc ;)

  0
 • #11 26 Sty 2009 08:21
  mkpl
  Poziom 37  

  Z dwoma ledami też powinno działać :) Zauważ ze w tym układzie LED nie ma ograniczonego pradu za pomoca rezystora. Dostaje dosyć duży prąd w którkich odcinkach czasu przez co będzie jasno świecił nie uszkodzi się i unikasz w ten sposób niepotrzebnych strat

  0
 • #12 26 Sty 2009 08:36
  Mariusz Ch.
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Scaliłem tematy dotyczące jednego problemu.

  0
 • #13 26 Sty 2009 12:15
  prezeswal
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.
  Poeksperymentowałem trochę z układem kol. mkpl na symulatorze.
  Moje LED-y mają napięcie przewodzenia ok. 2V. Przy oryginalnych wartościach elementów przez dwie szeregowo połączone diody (UF=4V) płynie prąd (średni) ok. 5mA.
  Zmodyfikowałem nieco układ i otrzymałem takie wyniki:
  Latarka LED na projekt (zaaw. wersja,schmitt + pompowanie V)
  Dioda gasi ujemne przepięcia.
  Prąd z baterii - ok. 68mA.
  Ale jak to będzie wyglądało w rzeczywistości :?: ... trzeba zlutować :D
  Pozdrawiam.

  0
 • #14 28 Sty 2009 22:01
  CheGitarra
  Poziom 10  

  Odkopię trupa... ten układ działa na prąd impulsowy a nie ciągły - jak sprawdzić, jakie natężenie impulsowe wytrzyma dioda? W parametrach diody znalazłem maksymalny prąd stały (~25 mA) oraz prąd dla impulsu o wypełnieniu 1/10 (~100 mA). Jak prąd maksymalny zależy od wypełnienia? Jak dobrać wartości L i C żeby układ świecił najjaśniej/zużywał najmniej prądu?

  EDIT jeszcze pytanie, czym kierować się w wyborze tranzystora? (wiem, że to są pewnie tanie i dostępne części, te podane w temacie, ale GDYBY m musiał użyć jakiegoś zamiennika...)

  0