Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak poprawnie uziemić

Piciu.18 06 Kwi 2004 09:52 8935 42
  • #1 06 Kwi 2004 09:52
    Piciu.18
    Poziom 11  

Witam. Mam dosyć nurtujące mnie pytanie. Potrzebuje Uziemić swój wzmacniacz i kompa. Problem w tym że u mnie w instalacji nie ma uziemienia. I teraz powstaje pytanie do czego sie lepiej uziemić. Czy do Zerowego przewogu czy może do Centralnego ogrzewania. Niektórzy odradzają podłączania się do zera ze względu na możliwość wystąpienia na nim napięć. Ja mieszkam w bloku i podłączenie sie do centralnego ogrzewania też budzi we mnie pewne obawy - bo kto wie co ludzie mogą podłączać do kaloryferów, i czy czasem np. podłączona antena do kaloryfera do którego sie potem podłącze nie będzie wprowadzać zakłuceń.
    I jeszcze ostateczna kwestia gdy już sie uziemie jak ewentualnie zabezpiaeczyć wzmak przed wystąpieniem na uziemieniu napięć (czy stosować jakiś bezpiecznik czy jakieś filtry itp.)
    A więc jak sie podłączyć i jak to zrobić aby uniknąć zakłuceń.

Za wszystkie posty z góry dziękuję.

0 29
  • Megger
  • #2 06 Kwi 2004 11:54
    gregul
    Poziom 12  

słyszałem kiedyś o przypadku bardzo zdolnego radio-amatora który uziemił swoją antenę do instalacji wodno-kanalizacyjnej i... popieściło jego biednego sąsiada podczas kąpieli !!! nie wiem czy to była prawda czy nie, ale czy tak czy owak podłączanie jakichkolwiek urządzeń do instalacji wodnych, kanalizacyjnych, centralnego czy nawet gazowych wg mnie nie powinno mieć miejsca.
    ja swój komputer i sprzęt audio mam uziemiony na bolcu podpiętym do zerowego przewodu i nie mam z tym problemów

0
  • Megger
  • #3 06 Kwi 2004 12:31
    Radier
    Poziom 14  

:arrow: ja swój komputer i sprzęt audio mam uziemiony na bolcu podpiętym do zerowego przewodu i nie mam z tym problemów

Więc ty go uzerowałeś, a nie uziemiłeś

Jeżeli chcesz uziemić kompa podłącz obudowe (ewentualnie kołek z gniazda zasilającego )do rury wodociągowej.

0
  • #4 06 Kwi 2004 16:26
    bogdan_10
    Poziom 20  

Radier masz racje. Do tego trzeba jeszcze sprawdzić czy wodomiar jest zmostkowany.
    Jest taki układ, ale dość kosztowny bo potrzebny jest różnicowoprądowy, działa tak jak by było uziemienie.

0
  • #5 06 Kwi 2004 19:56
    Radier
    Poziom 14  

Przepraszam za nieścisłości ale wydawało mi się to oczywiste, tym bardziej, że prawo budowlane od dawna wymaga wykonania mostka na wodomierzu.
    A z tym sprawdzaniem nie prościej żarówka między faze a rure wodociągową ? Wydaje się prymitywne ale jest skuteczne ?

0
  • #6 07 Kwi 2004 03:15
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 07 Kwi 2004 07:09
    Piciu.18
    Poziom 11  

Jak byś jeszcze mógł napisać co to ma być za mostek i jak to ma wyglądać (no chyba że to poprostu trza połączyć zero z bolcem uziemiającym)

0
  • #8 07 Kwi 2004 16:49
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 08 Kwi 2004 08:27
    Piciu.18
    Poziom 11  

Ok dzięki za podpowiedź ale takie coś to ja wiem jak zrobić.
    Zastanawiam sie czy wogóle ktokolwiek przeczytał mojego posta do końca.

0
  • #10 09 Kwi 2004 00:21
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 10 Kwi 2004 00:55
    wilga05
    Poziom 16  

Witam jeżeli mieszkasz w bloku z tzw. wielkiej płyty itp to możesz bardzołatwo uziemić dowolne urz. podłaczajac sie do metalowych elementów które sa przyspawane albo winny sposób połaczone z zbrojeniem bloku np. metalowa balustrada balkonu , blaszane parapety na oknach,ew jakiekolwiek połaczenie do zbrojenia bloku. Jest tylko jedno ale niewskazane jest uziemienie urządzen jezeli masz juz uziemione przez np kabel od tv zbiorczej ,kablówki bo wtedy bedąpłyneły miedzy tymi masami prądy wyrównawcze co będzie sie objawiało buczeniem w sprzęcie

0
  • #12 11 Kwi 2004 14:08
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 11 Kwi 2004 17:01
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 11 Kwi 2004 21:02
    Piciu.18
    Poziom 11  

No właśnie jak byście mogli dokładniej wyjaśnić o co chodzi z tą kablówką bo jak by nie było to mam kablówke podłączoną do kompa.
    Ale mnimo wszystko chce uziemić czy wyzerować jak tam chcecie.

0
  • #15 11 Kwi 2004 22:49
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 11 Kwi 2004 23:16
    oli60
    Poziom 14  

moze kilka slow rozjasni troche sytuacje.Zerowanie umozliwia uzyskanie dla wszystkich urzadzen jednakowego potencjalu na wszystkich zewnetrznych elementach urzadzen elektrycznych za pomoca bezposredniego polaczenia galwanicznego tych urzadzen i nadanie im potencjalu ziemi poprzez dolaczenie do uziomu(uziemnienie).Dodam ze wszystkie elementy instalacji hydraulicznych sa spiete tasma stalowa(tzw.bednarka)i rowniez wyzerowane.
    Instalacje z ochrona przy pomocy zerowania zastosowano pod koniec lat 60-tych.Instalacje z przewodem ochronnym tzn 0,F,PE(trzyprzewodowe) weszly z poczatkiem lat 90..instalacje z uziemnieniem sa najstarsze i poznac je mozna po zabezpieczeniach na przewodach fazowych jak i uziemnienia..
    tych kilka wyjasnien pozwoli chyba wybrac wlasciwy sposob ochrony waszego sprzetu..

0
  • #17 12 Kwi 2004 00:23
    Piciu.18
    Poziom 11  

No właśnie tak jak kolega napisał powyżej.

0
  • #18 12 Kwi 2004 00:52
    Zenek
    Poziom 30  

dlaczego w gniazdku na bolcu połączonym z zerem miałyby się pojawić jakieś napięcia.....jak już, to względem kaloryfera właśnie. No to tak jak pisano wyżej, zakop w ziemi na głębokość opisaną w normie płytę opisaną w normie, i poprowadź od niej przewód do sprzętu, który masz zamiar uziemić. No ale wtedy będzieswz miał różnicę potencjałów, odczuwalną np w postaci nieprzyjemnych odczuć przy wkładaniu wtyczki z kablówki do uziemionego sprzętu...
    Na konstrukcji metalowej bloku polegać...to chyba zły pomysł, kaloryfery, też nie za bardzo, instalacja wodna- tak, ale jak pisano wyżej- na wodomierzach założony "bypass" czyli metalowa "zwora"

0
  • #19 12 Kwi 2004 01:33
    Rasel
    Poziom 21  

Koledzy!

Stanowczo odradzam łączenie metalowych obudów urządzeń (przeznaczonych do uziemiania przewodem PE) z przewodem zerowym! Wynika to z prawa Murphiego ("jeżeli coś może pójść źle, to na pewno pójdzie"). Oczywiście teoretycznie na przewodzie zerowym nie może się pojawić napięcie, ale znam kilka przypadków gdy się pojawiło.

Pierwszy to przerwanie (lub rozłączenie - np. podczas naprawy instalacji) przewodu zerowego. W takim przypadku na obudowach urządzeń pojawi się napięcie fazowe! Co dalej nie muszę mówić (szczególnie gdy w pobliżu jest kaloryfer, kran, balustrada itp.).

Drugi - nieumyślna zamiana w puszce w scianie (rozetce) przewodów fazowego i zerowego przez elektryka(!) wykonującego jakieś prace remontowe czy serwisowe.

Trzeci - instalacja elektryczna w bloku wybudowanym w końcu lat 50-tych XX wieku. W każdym mieszkaniu dwa bezpieczniki: jeden na przewodzie fazowym, a drugi - o zgrozo - na zerowym. Na szczęście gniazdka bez bolca. Który bezpiecznik się przepali - to ruletka. Jeżeli ktoś założy sobie gniazdko z bolcem dołączonym do przewodu zerowego, to ..... 8O.

Poza tym należy wziąć pod uwagę, że prąd powrotny, płynący od odbiorników przez przewód zerowy wywołuje na nim mniejszy lub większy spadek napięcia. Z tego powodu dwa komputery, których obudowy są dołączone do przewodów zerowych w różnych obwodach w tym samym budynku, mogą mieć sporą różnicę potencjałów pomiędzy obudowami.

Myślę, że w praktyce najlepsze jest w takiej sytuacji użycie rury wodociągowej. Nie ma ona żadnej izolacji pomiędzy ziemią. Rura gazowa odpada moim zdaniem (prawo Murphiego!) na 100%. Rury centralnego ogrzewania i ciepłej wody mają w ziemi izolację cieplną i z tego powodu nie są lepsze od wodociągowej (chociaż przecież gdzieś się z nią w końcu łączą).

0
  • #20 12 Kwi 2004 02:02
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 12 Kwi 2004 02:32
    Rasel
    Poziom 21  

Oczywistym jest, że prąd w przewodzie fazowym i zerowym jest taki sam - ja tego w żaden sposób nie kwestionuję. Ale równie oczywistym jest, że przepływ prądu wywołuje spadek napięcia na każdym przewodzie i wszystkich połączeniach występujących po drodze. W związku z tym pomiędzy dwoma dowolnymi punktami tych samych lub różnych przewodów zerowych mogą występować różnice potencjałów. A jezeli obudowy komputerów dołączamy do tych przewodów zerowych, to i one będą różniły się potencjałami.

Natomiast co do pseudo elektryków - wspomniana rzecz miała miejsce w pewnym poważnym biurowcu mieszczącym równie poważny urząd państwowy, a prace elektryczne wykonywała profesjonalna firma elektryczna wyłoniona w drodze przetargu.

Nie negując skuteczności zerowania, chciałem wskazać tylko na kilka wynikających z niego niebezpieczeństw. Są one szczególnie groźne w starych instalacjach. Ponadto już kilkanaście lat temu odeszliśmy od zerowania na korzyść uziemiania - chyba nie bez przyczyny.

0
  • #22 12 Kwi 2004 09:43
    wilga05
    Poziom 16  

Miałem okazje spotkać sie z przypadkiem inżyniera elektryka który zamienił sobie zero z fazą i było ciekawie pc na potencjale 220v czyli nieliczy sie wykształcenie tylko praktyka

0
  • #23 12 Kwi 2004 15:20
    Vault Dweller
    Poziom 29  

Mojej ciotce kiedyś "elektryk" podłączył w gniazdku w kuchni (w bloku) przewód fazowy do kołka i lodówka kopała...

0
  • #24 12 Kwi 2004 15:31
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 12 Kwi 2004 16:44
    oli60
    Poziom 14  

czy was z tym uziemnieniem prad popiescil?kto te glupoty pisze o in stalacjach z uziemnieniem?tego nie robii sie od cztrdziestu lat...ludzie czytajcie posty!!!jak nie wiesz czym sie jedno od drugiego rozni to wez ksiazke do reki i sie poucz!Istalacje z uziemnieniem poznacie u siebie w domu po tym ze faza i zero maja bezpiecznik!!!
    Jesli jakies watpliwosci jeszcze to doradzam wyprawe do ZE lub najblizszego Poster energetycznego i spytanie ...
    Dodam ze zerowanie to fizyczne polaczenie (czyli przewodem)od ,,elektrowni"do odbiornika.Przy uziemnieniu ,,zero"zastapiono przewodnascia gruntu
    pozdrawiam

0
  • #26 12 Kwi 2004 17:01
    Rasel
    Poziom 21  

Kolega Oli60 ma racje, trochę się zapędziliśmy i używamy niefachowych określeń. Ale z kontekstu dyskusji chyba jasno wynika, że pisząc o uziemieniu mamy na myśli 3-przewodową instalację 1-fazową z przewodem ochronnym PE. Jeżeli ktoś to odebrał inaczej, to ja ze swej strony przepraszam.

0
  • #27 12 Kwi 2004 17:44
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #28 12 Kwi 2004 17:58
    oli60
    Poziom 14  

AD.Rasel.Mam watpliwosci..widzialem instalacje w stanach i nie wiem do dzis jak to moze funkcjonowac.Wedlug mnie to prowizorka.
    Jesli ktos twierdzi ze uziemnienie urzadzenia jest lepsze od czegokolwiek np.zerowania i sam udowadnia bzdurnosc tego zalozenie powolujac sie na Kirchoffa i zapomina o prawie Ohma.hi
    Porada praktyczna...wszystkie urzadzenia podlaczone do komputera polaczyc razem (obudowy).To wszystko.

0
  • #29 12 Kwi 2004 18:05
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #30 12 Kwi 2004 19:07
    oli60
    Poziom 14  

rocznik 60.Prawo Ohma do spadkow napiecia i oportnosci uziomow a co z tego wynika to juz sobie wytlumaczysz jesli praktykujesz w tym zawodzie.W USA widzialem ta salate na slupkach z drewna...

0