Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzenie matrycy w Armadzie - czy ktoś to naprawiał ?

mkos1 06 Kwi 2004 09:53 1842 6
  • #1 06 Kwi 2004 09:53
    mkos1
    Poziom 29  

Witam !
    Niedawno stałem się posiadaczem notebooka Compaq Armada 7770DMT.
    Po umyciu matrycy pianką chyba coś musiało nieco zacieknąć do środka bo jak ok 2 godz. później go włączyłem to pojawiły się dwie poziome linie w dolnej części ekranu, zaś na następny dzień ich jeszcze przybyło. :cry:
    Czy jest jakaś możliwość odreanimowania takiej matrycy ?
    nie rozbierałem tego więc jeszcze nie wiem jak się do tego zabrać aby czegoś bardziej nie uszkodzić.

Z góry dziękuję za pomoc !

Pozdrawiam !
    Marek

0 6
  • #2 06 Kwi 2004 10:16
    michałbak1
    Poziom 15  

Witam właśnie ostatnio dostałem w prezencie notbuka ale ze stłuczona matrycą. Po rozebraniu jej mogę powiedzieć że jedyny ratunek to jak najszybsze dokładne wysuszenie jej a w szczególności samych obrzeży no chyba ze pinka już dostała się do środka lcd to masz już matryce do wymiany Pozdrawiam Michał

0
  • #3 06 Kwi 2004 10:38
    mkos1
    Poziom 29  

No dobrze, ale po tygodniu czasu to i tak chyba powinno wyschnąć a linie wcale nie zniknęły.
    Czy jest jakiś bezpieczny sposób jej rozebrania np. w celu jej umycia styków ?

0
  • #4 06 Kwi 2004 12:04
    michałbak1
    Poziom 15  

Witam ja bym najpeirw proponował ci rozebranie tej matrycy i zobaczenie w jaki sposób są wykonane połaczenia a potem o myślenie jak je wyczyścić
    Pozdrawiam i życze powodzenia bo napewno ci się to przyda Michał

0
  • #5 17 Maj 2004 21:04
    adakaw
    Poziom 11  

Witam ! Miałem podobny problem ale w innym laptopie marki Acer i wystarczyło wyjąć matrycę (ostrożnie przy plastikach) i przemyć na dole inwerter oraz podociskać dobrze złącze do płyty laptopa i pomogło.Teraz pytanie która czynność pomogła, razę spróbować jednego i drugiego. Myłem wszystko spirytusem i dobrze wysuszyć np. suszarką do włosów.

0
  • #6 17 Maj 2004 21:06
    adakaw
    Poziom 11  

Witam ! Miałem podobny problem ale w innym laptopie marki Acer i wystarczyło wyjąć matrycę (ostrożnie przy plastikach) i przemyć na dole inwerter oraz podociskać dobrze złącze do płyty laptopa i pomogło.Teraz pytanie która czynność pomogła, razę spróbować jednego i drugiego. Myłem wszystko spirytusem i dobrze wysuszyć np. suszarką do włosów.

0
  • #7 17 Maj 2004 21:19
    mkos1
    Poziom 29  

Połączenia elektroniki z elementem wyświetlającym są typu ścieżka na folii - szkło więc oderwanie tego i próba powtórnego klejenia raczej więcej może zaszkodzić niż pomóc.
    :arrow: adakaw co może dać umycie "inwertera" ? Przecież on służy w zasadzie do wytworzenia "większego" napięcia, które zasila tylko jarzeniówki z "backplane'a" czyli jest to zwykła przetwornica.
    W moim przypadku pomiędzy płytą główną a matrycą jest taśma łącząca, która zakończona jest z obu strom wtykami - uszkodzenie tej taśmy raczej nie objawiałoby się tylko kilkoma liniami, gdyż generowaniem sygnałów do już samej matrycy zajmuje się elektronika, która się tam znajduje.

Z tym tematem "poradziłem" sobie w najprostszy sposób - na Allegro kupiłem drugą używaną matrycę za jakieś 85 PLN i ...działa nawet lepiej niż na poprzedniej (jaśniej świeci).

Pozdrawiam !
    Marek

0