Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykonanie instalacji elektrycznej w "kontenerze" u

drooidex 25 Jan 2009 14:07 6732 19
    drooidex
    Level 15  
    Witam.
    Posiadam uprawnienia elektryczne sep do 1kV, kat E
    I teraz pytanie, czy mogę samodzielnie wykonać w tym "kontenerze instalację elektryczną??
    Ten kontener, jest to coś w rodzaju budy blaszanej jak od auta marki Star, czy jakiejś chłodni.
    Ma to byc pewnego rodzaju przenośne centrum rozrywki, będzie tam zainstalowana klimatyzacja, kamerki, automaty do gier itp.

Kontener będzie zasilany kablem siłowym, bo jako tako to nie ma innej możliwości, z racji tego, że jest on przenośny.
    Zainstalowany ma być w środku licznik, rozdzielnia z różnicówką i bezpiecznikami. Instalacja nie jest duża jakaś, z 5 gniazdek, zasilania do klimy, obwód oswietleniowy.

Prosze o pomoc, dzieki :))
    mondo_09
    Level 16  
    Jeśli masz uprawnienie to możesz chyba bez problemów wykonać takową instalacje...
    Krzyś33
    Level 25  
    Wykonać-tak. Gorzej z odbiorem. Musiał byś zorientować się w ZE.
    drooidex
    Level 15  
    Tylko, bo widzę że nie przeczytałeś postu dokładnie kolego Krzyś33.
    To nie jest przyłącz do budynku jako takiego, tylko zasilanie kontenera jest przewodem siłowym, także podpinam się do odebranej już instalacji, a instalacja w kontenerze wygląda jak instalacja w większym pokoju, kawałek rozdzielni, no i plus licznik, żeby móc się rozliczyć z pobranej energii.
    plewkowy
    Level 12  
    Witam.
    Jeżeli to ma być lokal użytkowy to prace muszą skończyć się pomiarami, nawet jeżeli jest to podlicznik.
    pozdrawiam
    drooidex
    Level 15  
    Tak, jak najbardziej będzie to lokal użytkowy i to do tego publiczny.
    Tzn. ja mogę wykonać samą instalację jako taką, tylko jeszcze muszą być wykonane pomiary tej instalacji przez kogoś kto ma uprawnienia do pomiarów i dozoru, czy tak???
    Krzyś33
    Level 25  
    Temat zrozumiałem , a co do ostatniego postu to odpowiedź brzmi TAK
    drooidex
    Level 15  
    No to tak jak byłem zorientowany, ale wolałem się upewnić.
    A jeszcze taka sprawa, bo ten kontener to nie jest moja własność, tylko miałbym to robić w firmie.
    Ja poinformuje gości w firmie jaka jest sytuacja, ze musi ktoś po mnie odebrać robote i się podpisać . I właśnie, czy jak oni tego nie zrobią tzn. nikt nie odbierze tej instalacji, to w razie "W"-odpukać, to je będe ponosił odpowiedzialność, czy firma???
    plewkowy
    Level 12  
    Witam
    Jeżeli bez odbioru to wykonawca i właściciel. W razie pożaru lub strat materialnych to KK i KC. przy porażeniu KK czyli kraty.
    Pozdrawiam.
    cyruss
    Level 30  
    A jeśli kontener wewnątrz ma dużo elementów przewodzących to właściwie tylko instalacja na 24V wchodzi w rachubę.
    Albo bardzo solidnie wykonane połączenie elementów kontenera między sobą mostkami z przewodu i równie solidne połączenie tegoż z PE.
    drooidex
    Level 15  
    Instalacja np. na 24V nie wchodzi w grę. Jest do zasilenia klima itp.

No można powiedzieć, że kontener jest zwartą metalowa konstrukcją, z elementami typu metalowa obudowa urządzenia itp. no przewód ochronny doprowadzony będzie kablem siłowym zasilającym kontener.

Zasilanie pod licznik, z licznika do rozdzielni i w rozdzielni podłączenie PE do szyny ochronnej , do której będzie wpięty osobny przewód ochronny wyprowadzony na zewnątrz kontenera i połączony do konstrukcji.
    Wydaje mi się, że to dobry sposób?? Proszę jeszcze o jakieś sugestie bardziej doświadczonych kolegów.
    Instalacja jest już w sumie zrobiona, tylko nie podłączone są gniazdka, lampy i rozdzielnia jest do połączenia .
    Rozwiązane jest to właśnie w sposób opisany wyżej.

Dodano po 2 [minuty]:

Aha, czyli w razie czego, to odpowiadam w pierwszej kolejności wykonawca, czyli ja no i firma??
    sasza1949
    Level 15  
    Ma to byc pewnego rodzaju przenośne centrum rozrywki, będzie tam zainstalowana klimatyzacja, kamerki, automaty do gier itp.

Kontener będzie zasilany kablem siłowym, bo jako tako to nie ma innej możliwości, z racji tego, że jest on przenośny.
    Zainstalowany ma być w środku licznik, rozdzielnia z różnicówką i bezpiecznikami. Instalacja nie jest duża jakaś, z 5 gniazdek, zasilania do klimy, obwód oswietleniowy.

Prosze o pomoc, dzieki :))[/quote]
    Wykonaj instalacje w korytkach osprzęt n/t,tab.licznikową zab.za i Przedlicznikowe tak jak w normalnych warunkach zgłaszasz do RE.operator oni zakładają licznik i ruszaj w Polskę.Pomiar legalny tylko trochę drogi gdy będziesz podłączał się do sieci RE,przyjazd pog.energ.
    User removed account
    User removed account  
    stomat
    Level 36  
    Tylko tak mu się wydaje. Nie ma czegoś takiego jak przenośny licznik do rozliczania się z dostawcą. W grę wchodzi tylko kupno licznika w sklepie i podłączanie się ZALICZNIKOWO do kogoś albo w każdym miejscu postoju nowa umowa.
    sp5wcx
    Level 33  
    Albo własny agregat prądotwórczy
    User removed account
    User removed account  
    drooidex
    Level 15  
    Według Saszy to jak bym świadczył usługi np budowlane i woził betoniarkę, którą podłączam się u klienta aby namieszć betonu, to przed podłączeniem trzeba mi zgody RE, tak???
    To coś mi tu nie bardzo pasuje
    stomat
    Level 36  
    Tak, a przy betoniarce miałbyś oplombowany licznik. Ciężko miałby inkasent szukać twojej betoniarki po budowach żeby odczytać licznik :)
    User removed account
    User removed account  
    drooidex
    Level 15  
    Hehe, kolega sasza się zapędził chyba...
    I rachunek za energie pocztą:DD