Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdział kablówki - proszę o sprawdzenie schematu

blashaque 25 Sty 2009 14:38 5674 7
  • #1 25 Sty 2009 14:38
    blashaque
    Poziom 10  

Witam kolegów. Jako, że niedawno skończyłem remont mieszkania, to chciałbym na nowo rozdzielić sobie sygnał z kablówki Multimedia. Do tej pory miałem to na kilku tanich zwykłych rozdzielaczach - jak wiadomo... sygnał na każdym odbiorniku daleki był od ideału. Więc tak: mam dwa pokoje, w pierwszym główne gniazdko końcowe Multimedia oparte na rozdzielaczu GMF-351 oraz jeden TV CRT. W drugim natomiast karta tv w PC, TV LCD oraz amplituner z radiem. Mniej więcej schemat połączeń powinien wyglądać tak jak na niniejszym schemacie. Połączenia muszą być w takiej kolejności, a to ze względu na ułożenie poszczególnych odbiorników w danym pokoju.

Od kilku dni przeglądam forum w poszukiwaniu jakiejś sensownej i zrozumiałej dla mnie odpowiedzi. Nie do końca zrozumiałe są dla mnie kwestie tłumienności, wzmocnień itp. Dlatego proszę szanownych kolegów o krótką odpowiedź.
    Czy całą instalację mogę wykonać na trzech rozgałęźnikach o różnych tłumieniach? Czy w pierwszym pokoju w pkt.1 powinienem zastosować odgałęźnik, a w drugim (pkt.2) również i zakończyć go Fką 75ohm i od niego dać kabel na PC i na rozgałęźnik RTV w pkt.3 ?

0 7
  • #3 25 Sty 2009 15:12
    blashaque
    Poziom 10  

Pisałem, że sygnał do tej pory sygnał był daleki od ideału - tak, ale tylko na karcie tv w komputerze, na TV w drugim pokoju obraz był w miarę ok - pomimo zastosowania trzech rozgałęźników. Pytanie czy można to jakoś wykonać bez zastosowania wzmacniaczy?

0
  • #4 25 Sty 2009 17:15
    kondensator
    Poziom 36  

blashaque napisał:
    Pisałem, że sygnał do tej pory sygnał był daleki od ideału - tak, ale tylko na karcie tv w komputerze, na TV w drugim pokoju obraz był w miarę ok - pomimo zastosowania trzech rozgałęźników. Pytanie czy można to jakoś wykonać bez zastosowania wzmacniaczy?

1. Schemat nieprawidłowy.
    2. Poczytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6030076#6030076 - tam w linkach jest prawie wszystko na ten temat. W jednym nawet narysowałem schemat.
    3. Jeżeli wszystkie sygnały są z zapasem min 10...13dB (czyli gdy po włączeniu na doprowadzeniu sygnału odbiornika przez tłumik (*) o takiej wartości odbiór ich jest poprawny jak bez tłumika), to można zrobić pasywna instalację podzbiorczą. Zwykle jednak sygnał doprowadzony z CATV jest ledwo wystarczający; zdarza się ze jest za duży do czasu jak operator nie wyreguluje...
    (*) zamiast tłumika 10...13 dB można użyć odgałęźnika 10, 12 lub 14dB i rezystora dopasowującego 75ohm wkręconego w jego gniazdo "OUT", zaś do gniazda TAP podłączamy odbiornik.

0
  • #5 25 Sty 2009 18:40
    blashaque
    Poziom 10  

Poczytałem trochę i pomimo nikłej znajomości teorii radiotechnicznej zmodyfikowałem nieco schemat na poniższy:

Przyjmując, że na końcowym gnieździe abonenckim od operatora mam spory zapas sygnału, to czy w/w układ będzie miał sens?

Tylko pytanie, czy rozgałęźnik RTV-1 w drugim pokoju również będzie tłumił sygnał? Czy on tylko rozdziela pasma TV i R ?

0
  • #6 25 Sty 2009 19:44
    kondensator
    Poziom 36  

Niezupełnie...
    1. Jak masz sygnał bez radia, to skąd ma on być w odbiorniku ?
    Albo inna zwrotnica multimedialna (nie R/TV/DATA, ale RTV/DATA), albo w wyjścia Radio dotychczasowej zwrotnicy oddzielny przewód do jednego radia.
    2. Rozdzielacz nie służy jako rozdzielacz odbiorników. Aby rozdzielić R i TV najlepiej użyć gniazda abonenckiego z wbudowaną zwrotnicą 87...108/110...860MHz np. MG24 (ok. -1dB), gdyż większość innych tłumi radio ok. 8dB, a TV ok. 2dB albo (pomimo napisów na pokrywce) w obu "dziurkach" ma to samo: R+TV przez rozdzielacz w środku...
    3. Jedno przyłącze RTV na pokój to zdecydowanie za mało... TV, karta TV do PC, dekoder DVB, rejestrator VHS lub inny... Słowo kluczowe: podzbiorcza.
    4. Możesz rozdzielacz wykorzystać do podziału na dwa piony z odgałęźnikami (na końcu każdego rezystor 75ohm).
    Znając tłumienie przelotowe odgałęźników, i tłumienie przewodu obliczysz jaki wariant jest korzystniejszy: czy jeden pion i więcej odgałęźników w nim, czy dwa lub więcej pionów ale mniej odgałęźników w pojedynczym pionie. Przyjmuj dane dla najwyższych kanałów (700...860MHz). W małych instalacjach tłumienie może wychodzić podobne przy kilku wariantach, wtedy decyduje koszt lub pracochłonność.
    5. Bądź przygotowany, ze wzmacniacz 87...860MHz z G=10...15dB z dużym max. U wyjściowym (113...117dBuV) jednak będzie potrzebny - bezpośrednio za zwrotnicą RTV/DATA w torze RTV (niekoniecznie natychmiast - operator może zmniejszyć sygnał dostarczany do mieszkania). Dlaczego taki i jakie są przykładowe - pisałem nie raz.

Nie zapomnij o połączeniach wyrównawczych masy i minimalnych promieniach zgięcia przewodów.
    Cieszę się, ze zaczynasz chwytać o co chodzi w instalacji zbiorczej / podzbiorczej.

0
  • #7 25 Sty 2009 21:39
    blashaque
    Poziom 10  

1. Do tej pory w radiu po przebyciu trzech rozgałęźników o identycznym (!) tłumieniu miałem bardzo dobry odbiór - mimo, że sygnał rozdzielałem prosto z wyjścia TV za zwrotnicą. Więc... dlaczego nie miałbym mieć kanałów radiowych w amplitunerze ze schematu powyżej? Mogę się mylić, ale czy zwrotnica typu GMF-351 Telmoru na wyjściu 'R' nie działa jak filtr dolnoprzepustowy? Jeśli tak, to na wyjściu 'TV' mamy przecież całe pasmo, w tym kanały radiowe, ale wszystko z mniejszym tłumieniem.

2. Kolejna sprawa, czy pomijając jakikolwiek wzmacniacz oraz usuwając z instalacji odbiornik radiowy, poniższy schemat będzie w miarę poprawny?

Za kilka dni panowie z MM przyjdą podłączać mi dekoder DTV, a jak wiadomo ten musi być również podłączony do modemu kablowego, który to jest podpięty do wyjścia 'DATA' zwrotnicy. To trochę komplikować będzie mój schemacik, gdyż DTV chcę w drugim pokoju przy TV LCD. Nie wiem, czy decydować się na legalne rozdzielenie sygnału w mieszkaniu i tym samym na zainstalowanie drugiego gniazdka (pewnie zwrotnicy) np. w drugim pokoju, czy też po swojemu rozdzielić sygnał z kablówki korzystając z Waszej pomocy :) Chyba w takim przypadku potrzebny będzie wzmacniacz i po jednej zwrotnicy na pokój. Wtedy w jednym normalnie podepnę TV CRT, a w drugim dam rozgałęźnik, do którego PC i TV LCD. Co o tym sądzicie?

0
  • #8 25 Sty 2009 23:21
    kondensator
    Poziom 36  

1. No tak, radio będzie, tylko kosztem niepotrzebnych strat sygnałów R i TV w GMF351. Może poprosisz montera i zamieni Ci na GMF350 (może akurat ma); GMF 240 jeszcze lepiej (mniej strat RTV), ale nie wiem czy nie będzie problemów ze współistnieniem RTV i DATA w Twojej konkretnej sieci - zapytaj się, może kol. Kasprzyk będzie wiedział.
    Zakładając, że parametry są prawdziwe i brak "błędów w druku" oraz "zastrzega się możliwość zmian bez informowania" - tabela "zwrotnice multimedialne Telmor" (jak przesuną , to trzeba znaleźć samemu gdzie) :
    http://www.telmor.pl/download_attachment.php?f=pl.attachment_179497462649465edd373c2.pdf
    2. Rysunek dużo lepszy jeżeli zrezygnujesz z radia i rozgałęźnika w drugim pokoju, może jednak zastosujesz odgałęźnik 2x -8dB lub oddzielne 2x -8dB i 1x -6dB (ale więcej roboty i drożej), w pierwszym pokoju 1lub2x -12dB. Nie musi przecież być koniecznie odgałęźnik Telmor. Dwa przyłącza na pokój robiłem 15 lat temu, teraz dwa zwykle za mało... Gniazda MG24 z prawdziwą zwrotnicą R/TV szukaj np. w MATT (są chyba też w innych droższych kształtach obudów) i MIAP.
    3. Przed przyjściem montera najbezpieczniej mieć instalacje taką, jak w umowie... chyba ze wcześniej incognito ktoś dopyta się montera czy nie będzie problemów np. finansowych...
    4. Jedna zwrotnica RTV/DATA i oddzielny przewód DATA do wybranego miejsca.
    5. Zwykle znacznie lepszą jakość (zwłaszcza radia) niż z CATV można mieć z własnej prawidłowej małej instalacji MATV (bez przemiany częstotliwości). Niektórzy robią własną indywidualną instalację antenową tylko do radia, bo w sieci CATV jakość odbioru jest fatalna a nawet żadna - bo wyłączyli programy radiowe celowo ! Ale to już inny temat...

0
  Szukaj w 5mln produktów