Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zagadnienia z BHP (instalacje elektryczne)

Logintar 25 Sty 2009 17:20 12392 8
 • #1 25 Sty 2009 17:20
  Logintar
  Poziom 11  

  Dzień dobry, proszę o pomoc w przygotowaniu odpowiedzi na pytania z zakresu przedmiotu BHP, a związanych z elektryką, gdyż na internecie nie mogę znaleźć zwięzłych odpowiedzi na moje pytania. Otóż:
  1) Podaj terminy badań instalacji elektrycznych
  2) Podaj typy gaśnic do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem
  3) Podaj podstawowe zasady eksploatacji urządzeń elektrycznych
  4) Wymień elementy zabezpieczeń przepięciowych komputera
  Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  0 8
 • Technik Elektryk - Faber CK
 • #3 25 Sty 2009 17:52
  Krzyś33
  Poziom 25  

  Instalacje do 1 kV pomiar napięć i obciążeń nie rzadziej niż co 5 lat.Skuteczność zerowania, rezystancja uziemień ciągłość przewodów ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach na powietrzu lub w pomieszczeniach b. wilgotnych o temp. powyżej 35 st. c raz w roku, pozostałe co 5 lat. Rezystancja izolacji w pom . o wyuziewach żrących,zaliczonych do kat. 1,2,3 niebezp. pożarowego,lub kat.1,2,3 zagrożenia ludzi 1 raz w roku pozostałe co 5 lat. DO gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem do 1 kV używa się gaśnic proszkowych lub śniegowych.Główne zasady eksploatacji to;nadzorowanie prawidłowej pracy urządzeń pełnienie dyżurów i wykonywanie czynności łączeniowych,usuwanie zakłóceń,okresowe oględziny i przeglądy.Pomiary napięć i obciążeń,remonty .Na ogół stosuje się zabezpieczenia klasy B w złączu lub rozdzielnicy, klasy C w rozdzielnicach kondygnacyjnych lub tablicach rozdzielczych i klasy D w urządzeniu lub gniazdku zasilającym. Pozdrowienia

  0
 • Technik Elektryk - Faber CK
 • #4 25 Sty 2009 18:05
  Logintar
  Poziom 11  

  Dziękuję za szybką odpowiedź. Chciałbym prosić jeszcze o pomoc o podanie funkcji następujących przewodów (niestety posiadam jedynie oznaczenia tych przewodów): E, N, PE, PEN, MM, CC. Prosiłbym również o podanie aktualnych barw przewodów: CC, MM. W miarę chęci proszę o rozwinięcie, czym są te zabezpieczenia klasy B, C, D. Z góry jeszcze raz dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  0
 • #5 25 Sty 2009 18:11
  Enpro
  Poziom 21  

  Krzyś33 napisał:
  Główne zasady eksploatacji to;nadzorowanie prawidłowej pracy urządzeń pełnienie dyżurów i wykonywanie czynności łączeniowych,usuwanie zakłóceń,okresowe oględziny i przeglądy.Pomiary napięć i obciążeń,remonty .Na ogół stosuje się zabezpieczenia klasy B w złączu lub rozdzielnicy, klasy C w rozdzielnicach kondygnacyjnych lub tablicach rozdzielczych i klasy D w urządzeniu lub gniazdku zasilającym. Pozdrowienia


  Poplontanie z pomieszaniem ,co ma do spraw eksploatacji przepisy dotyczące budowy pełnienia dyżurów lokalizacja uszkodzeń czy zabezpieczeń sprawy eksploatacji dzieli się na oględziny,pomiary, przeglądy .

  0
 • #6 25 Sty 2009 19:06
  kierbedz4
  Poziom 34  

  Elementem zabezpieczającym przed przepięciami komputera wraz z jego towarzyszącymi urządzeniami jak: drukarka ,monitor,skaner lub urządzenie wielofunkcyjne jest listwa przepięciowa w której zabudowane są waristory zabezpieczające cały ten zestaw przed niebezpiecznymi przepięciami występującymi w sieci energetycznej ,których to nie znosi elektronika.

  Dodano po 25 [minuty]:

  Wyłączniki różnicowe.Czasookres badań i oględzin.W obiektach niestacjonarnych np: na placach budów poprzez ogędziny i sprawdzenie zadziałania przyciskiem kontrolnym. Na początku każdego dnia roboczego lub każdej zmiany.Wykonuje je obsługa danego urządzenia. 2 w obiektach stacjonarnych ( co pół roku.)3.Pomiar skuteczności ochrony przeciwporażeniowej różnicówki w obiektach niestacjonarnych np: plac budowy,kopalnie,przewożna aparatura w szpitalach ( raz do roku.) Pomiary wykonuje elektryk z uprawnieniami na pomiary wystawiając odpowiedni dokument. 4 Pomiary skuteczności przeciwporażeniowej w instalacjach przewożnych i stacjonarnychpomieszczeniach warsztatowych (co 6 miesięcy ) 5.pomiar skuteczności ochrony przeciwporażeniowej zab różnicówkami w pomieszczeniach biurowych ( co najmniej 1 raz w roku ) 6 pomiar skuteczności ochrony zab różnicówkami na instalacjach elektrycznych i urządzeniach stacjonarnych ( conajmniej 1 raz na 4 lata )

  Dodano po 15 [minuty]:

  Oznaczenia przewodów.Przewód ochronno-neutralny ma zastrzeżony kolor żółto-zielony.Ten kolor jest również zastrzeżony dla przewodu ochronnego. Przewód neutralny ma przypisany i zastrzeżony kolor niebieski.Natomiast przewody L1 L2 L3 ich kolor może być dowolny w zależności od producenta.

  0
 • #7 25 Sty 2009 19:33
  Krzyś33
  Poziom 25  

  Kolego Enpro podaję źródło : "Egzamin kwalifikacyjny elektryka w pytaniach i odpowiedziach " Władysław Orlik, książka zalecana przez SEP do nauki przed egzaminami na grupę kwalifikacyjną typu E. Proszę przeczytać o obowiązkach osoby zajmującej sie eksploatacją urządzeń elektrycznych. Pozdrawiam.

  0
 • #8 26 Sty 2009 20:35
  Logintar
  Poziom 11  

  Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Pozdrawiam.

  0
 • #9 04 Lut 2009 10:38
  cranky
  Poziom 26  

  Jak dla mnie komputer zabezpieczony jest przed przepięciami warystorami po pierwotnej i wtórnej stronie zasilacza i połączeniem z uziomem instalacji. Pozostałe elementy to zabezpieczenia instalacji dedykowanej komputerowi- czy to UPS, czy listwa czy stopnie ABCD od trafo energetycznego aż do gniazdka.

  0
  Szukaj w 5mln produktów