Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki multimetr na początek?

25 Sty 2009 20:16 11538 21
  • Poziom 15  
    Witam
    ostatnio zepsuł mi się multimetr i muszę kupic nowy.
    Chcę na niego przeznaczyc 50zł. Jaki polecacie?
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 10  
    Witam

Kup sobie taki multimetr żeby ci wystarczał na twoje potrzeby :D
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 15  
    Tak naprawdę chodzi mi o jakiś lepszy multimetr tak za okolo 50 zł. Moje potrzeby hmmm jestem średnio zaawansowanym elektronikiem :p
    Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Witam,
    rozmawiałem z rodzicami na ten temat , powiedzieli zeby nie kupowac drugiego badziewia i kupic cos lepszego i że mi się dołożą do zakupu.
    Wiec powtarzam pytanie :p Jaki polecacie miernik do 100 zł?
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Jest tu ktoś?
  • Poziom 43  
    Tylko uważaj, by go za szybko nie popsuć :)
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic1213614.html
  • Poziom 11  
    Na wstępie dodam że temat stary ale pragnę go odświeżyć. Szukam dobrego multimetra do garażu, mam zamiar większość pomiarów przeprowadzać na instalacji motocykla, aktualnie posiadam Mastecha M830B ale nie podobają mi się wartości jakie mierzy, napięcia ok, ale rezystancje już są wątpliwe, dodatkowo przy pomiarze prądu do 10A iskrzą końcówki do pomiarów. Miernik ten dostałem bez kabli pomiarowych, zrobiłem sobie takie sam z przewodów elektrycznych. Czy te moje robione kable mogą mieć wpływ na złe wyniki oporów? Np mierzę rezystancję alternatora motocyklowe( trzy przewody, opór mierzy parami przewodów ma być coś koło 5ohm, ja mam 26ohm, wartości równe między każdą parą, ale czasem są to wartości na każdej parze 36ohm??????????, ja obstawiam że coś jest nie halo) także szukam jakiegoś konkretnego miernika dokładnego niezawodnego. Taki do garażu głownie ale żeby się przydał przy pomiarach komputra itp.
  • Poziom 11  
    ruido napisał:
    Zwierałeś ze sobą końcówki tych Twoich sond własnej roboty? Może one wprowadzają jakąś rezystancję?

jak zewrę je to raz wyskakuje 5,5ohm raz 25,5ohm, różnie czasem 6,3ohm, coś jest nie tak być może moje sondy.
    Myślę o UT107 Uni-t, a mogę dać 150zł max.
  • Poziom 21  
    Za 150 zł spokojnie kupisz uni-t ut-70A , lub z automatów mastecha my-68 :).
    Są to mierniki uniwersalne, które można wykorzystać niemalże do wszystkiego, proponowany przez Ciebie ut-107 jest miernikiem typowo samochodowym.
  • Poziom 11  
    a powiecie mi jakie przewody z sądami powinny być do tego Mastecha830B, chodzi mi o wtyczki bo mam głębokie gniazda w nim.
  • Poziom 21  
    Praktycznie każde przewody do mierników będą pasować - co najwyżej trzeba będzie skrócić osłonkę izolacyjną. Złącze to zwykły bananek 4mm. W cenie przewodów kupisz drugi taki miernik :).
  • Poziom 11  
    trochę poszukałem i kupiłem automata KYORITSU 1009.
    I teraz moje spostrzeżenia, poprzedni miernik się najnormalniej rozkalibrował, wartości dla napiecia akumulatora- różnica rzędu 0,2V
    Kupiłem nowy miernik bo musiałem wykonać pomiary w instalacji motocykla, w serwisówce motocykla testem na sprawdzenie alternatora z którego wychodzą trzy przewody jest sprawdzenie napięcia AC między parami przewodów, ma być od 50V do 75V, przybliżone mają byc wartości dla trzech pomiarów. I dostałem zonka??????, ustawiłem miernik na dany pomiar napięcia przemiennego i mój miernik nie pokazuje żadnej wartości tylko cały czas lataja cyferki łącznie z minusowymi. Dodam że alternator jest ok, miernik na pewno jest sprawny bo nowy i wszystko działa. Druga sprawa sprawdzenie regulatora napięcia jak podaje serwisówka, ustawiam miernik na test diod , jest 5 przewodów , badam każdy z każdym, serwisówka zawiera tabelę z danymi, moje mają być właśnie takie jak w instrukcji. I co się dzieje znowu zonk, zmierzyłem i na wyświetlaczu jest "0,L" chyba tylko jedna para mi coś ukazała. Dodam że wszystko sprawne, jest ładowanie. W serwisówce jest uwaga "
    UWAGA:
    Jeśli tester czyta pod 1,4 V, odłączyć tester od sondy
    Przewody i wymienić baterię wielofunkcyjnego testera obwodu. Nie czaję tego.
    Tak jest napisane, to powyżej wziete z tłumacza "NOTE:
    If the tester reads under 1.4 V, disconnect the tester probes from
    the wire leads, and then replace the multi circuit tester battery"
    sory że mieszam w tym temacie ale mnie denerwuje to że nie mogę wykonac pomiaru albo moje wyniki sa bardzo odległe od tych z instrukcji :(
  • Poziom 11  
    Coś czytałem że przy różnej prędkości obrotowej silnika sa rózne częstotliwości ,stąd problem ze zmierzeniem napiecia miedzy fazowego zwyklym miernikiem multimetrem.

Dodano po 3 [minuty]:

soczi666 napisał:
    Coś czytałem że przy różnej prędkości obrotowej silnika sa rózne częstotliwości ,stąd problem ze zmierzeniem napiecia miedzy fazowego zwyklym miernikiem multimetrem.

Cytat:
    Kolego soczi. Kup sobie miernik analogowy..taki ze wskazówką...za dwie dychy dostaniesz....zobaczysz,ze problem z pomiarem AC ustanie jak ręką.. Smile

O to chodzi że mam taki zwykły i wartości są rzędu 5v a ma być 50v. W serwisówce pisze aby wykonac pomiar przy prędkości obrotowej silnika 5 tyś, bo w tedy napięcie ma cos koło 50Hz i można zmierzyć miernikiem na pomiarze AC, widocznie na wolych obrotach jest mniejsza częstotliwość i stąd problem, ale nie jestem pewien czy to o to chodzi.
  • Poziom 21  
    W kyroitsu jest tylko jeden zakres AC z tego co pamiętam :) - jest to automat. Niestety nie ma toto trms, a i prędkość pomiaru nie powala. Rozwiązaniem jest zakup miernika wskazówkowego (analogowego) za 10zł na targu, dokładność +/-5V przy twoim pomiarze starczy, lub zakupienie z trms, np. brymen bm257 powinien dać sobie radę. Mierniki z trms mają zdolność mierzenia napięcia przebiegów odkształconych, o zmiennym napięciu i częstotliwości :).
  • Poziom 11  
    Cytat:
    soczi666 napisał:
    wartości są rzędu 5v a ma być 50v
    ..a zakres pomiarowy okey? Umiesz tym mierzyć?

to automat, z resztom co za filozofia mierzyć multimetrem :P
    Cytat:
    W kyroitsu jest tylko jeden zakres AC z tego co pamiętam Smile - jest to automat. Niestety nie ma toto trms, a i prędkość pomiaru nie powala. Rozwiązaniem jest zakup miernika wskazówkowego (analogowego) za 10zł na targu, dokładność +/-5V przy twoim pomiarze starczy
    fakt, ale mój mastech 830B też zgłupiał, w serwisówce piszą aby pomiar wykonać przy obrotach rzędu 5tys/min, podobno w tedy częstotliwość V AC jest rzędu 50Hz i każdym miernikiem niby(bo jeszcze nie sprawdziłem) ma się dać zmierzyć. W instrukcji miernika jest że pomiar V AC jest od 50/60Hz.