Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta główna przyczyną zwieszania się komputera.

25 Sty 2009 20:53 3303 6
 • Poziom 10  
  Problem jest dość nietypowy, ale ponieważ mam z Nim do czynienia po raz drugi (ostatnio rozwiązałem go zakupem nowej płyty głównej, teraz bym chciał trochę taniej go rozwiązać), opisze go najdokładniej jak tylko mogę.

  Objawy:
  Komputer się zawiesza. Totalne zamrożenie. Ekran wyświetla ostatni obraz, dysk jest w stanie spoczynku, procesor tak samo. Wszystko staje tak jakbyśmy zatrzymali czas. Komputer nie reaguje na żadne komendy, jedyne co można zrobić, to go restartować lub wyłączyć z sieci. Problem nasila się wraz z czasem. Tak, że na początku komputer zawiesza się po np. godzinnej grze w Battlefield 2, a po dwóch tygodniach będzie się zawieszał przy próbie uruchomienia przeglądarki internetowej. Na razie jestem w fazie zawieszanie się podczas grania.

  Przyczyna:
  Leży w płycie głównej. Problem w tym że nie wiem dokładnie gdzie. Jak pisałem wyżej, mam z tym problemem do czynienia po raz drugi, więc jestem pewien na 100%, że to płyta główna. Za pierwszym razem wymieniłem prawie cały komputer, zanim do tego doszedłem. Na szczęście teraz wymienianie poszczególnych elementów komputera mam już za sobą.

  Zaobserwowane zmiany:
  Jedyną zmianą jaką zauważyłem między stanem, w którym płyta jest dobra, a jest już zepsuta, jest zmiana wskaźnika temperatury na diodzie procesora (tak to się chyba nazywa), czyli ta temperatura, którą pokazują nam programy takie jak Everest, czy SpeedFan. Z moich obserwacji wynika, ze zmiana jest raczej wirtualna, bo sam prawie codziennie dotykam radiatora i zarówno przed jak i po usterce jego temperatura jest podobna. No ale palce mogą się mylić ;) Temperatura przed usterką wynosi od 55-60C, po usterce 40-45C. Wiem, że ta pousterkowa wydaje się być dużo lepsza, ale mam procesor Intel Pentium IV 3 Ghz i wierzcie mi, ze tego się nie da schłodzić :] Mam otwartą obudowę, pastę termoprzewodzącą bardzo dobrej jakości, nowy cooler i radiator, regulator wiatraka ustawiony na max i do tego otwartą obudowę. Niestety zmiana temperatury, to jedyna rzecz jaką udało mi się zaobserwować.

  Domysły:
  Słyszałem, że takie zwieszanie się komputera jest charakterystyczne w przypadku uszkodzenia kondensatorów. Ja dokładnie obejrzałem swoje i nie zauważyłem żadnych pęknięć, aczkolwiek widoczne jest wybrzuszenie jednego z nich. Poniżej zamieszczam zdjęcia podejrzanego kondensatora, znajdującego się w okolicy radiatora procesora. W każdym bądź razie jakiś element w płycie został uszkodzony, bardzo prawdopodobnie, że na skutek temperatury, jaka panuje w okolicach procesora, bądź z powodu mojego pr0 zasilacza. Wiem, że rozwiązaniem jest kupno nowej płyty głównej (aktualną mam 6 miesięcy :<), ale chciałbym Was zapytać, czy jest możliwość tańszego rozwiązania tego problemu?

  Parametry komputera:

  Typ procesora Intel Pentium 4, 3000 MHz (15 x 200)
  Nazwa płyty głównej FUJITSU SIEMENS D1875 (Wcześniej ASRock)
  Mikroukład płyty głównej SiS 648FX
  Karta Graficzna NVIDIA GeForce 7600 GS (256 MB)
  Dysk fizyczny WDC WD800BB-00FJA0 (74 GB, IDE)
  RAM DDR 2GB
  Zasilacz Codegen 400W

  Podejrzany kondensator z aktualnej płyty głównej. Jak widać, wielkie wybrzuszenie to nie jest, ale jedyne na tej płycie głównej, no i problem się dopiero zaczął.
  Płyta główna przyczyną zwieszania się komputera.

  To natomiast zdjęcie ze starej płyty, gdzie kondensator jest już dużo mocniej wybrzuszony (z góry może mało widoczne). Na tej płycie komputer zawieszał się już podczas uruchamiania przeglądarki internetowej.
  Płyta główna przyczyną zwieszania się komputera.

  Moderowany przez Mery84:

  Zdjęcia poprawiłem. Proszę korzystać z https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
  Zdjęcia z zewnętrznych serwerów są po czasie usuwane, a tym samym wątek staje się niekompletny.

 • Poziom 43  
  Cytat:
  Ja dokładnie obejrzałem swoje i nie zauważyłem żadnych pęknięć, aczkolwiek widoczne jest wybrzuszenie jednego z nich.

  I to jest właśnie przyczyna Twoich problemów kolego. Wielkość wybrzuszenia - jak to napisałeś , nie ma absolutnie znaczenia. Należy wymienić ten kondensator + wszystkie inne w gałęzi czyli połączone + z tym uszkodzonym. Po wymianie proponuję wymienić zasilacz - Codegen to atrapa zasilacza a prawdopodobnie to przez niego masz spuchnięty kondensator.
 • Poziom 10  
  O! Dziękuje za szybką odpowiedź. Skorzystałem z opcji szukaj, ale nie znalazłem tematu, w którym były by przedstawione zasilacze dobrej jakości. Może za słabo szukałem, ale wiem że opinie na temat tych samych zasilaczy są podzielone. Jedni chwalą firmę, którą inni przeklinają, wypisując co dany zasilacz "zabrał" ze sobą. Moje pytanie brzmi: Jaki zasilacz jest naprawdę dobry? Oczywiście proszę o oferty do 150zł, bo chyba za tyle to już można kupić coś dobrego.
 • Poziom 10  
  Niestety wymiana kondensatorów nie pomogła. Kupiłem też nowy zasilacz Q-Technology 360W QT-05360G. Wygląda na to, że będzie trzeba też kupić nową płytę główną. Oby zabójcą tych płyt okazał się ten Codegen'owski zasilacz, wtedy jest szansa, że nowa płyta pożyje dłużej niż pół roku.
 • Poziom 43  
  Dostales link do FAQ, w ktorym zostalo napisane jaki zasilacz warto kupic a Ty kupiles cos na miare codegena, dlaczego? Poza tym, czy kondensatory zostaly wymienione wszystkie i poprawnie?
 • Poziom 10  
  Ponieważ owy zasilacz nie znajduje się na czarnej liście, a jego cena i wnętrze wskazują na to, że zasługuje na miano zasilacza. Chyba, że o czymś nie wiem? :> Ktoś się skarżył na ten zasilacz?

  Kondensatory został wymieniony przez fachowego elektronika i zostały sprawdzone miernikiem. Wymieniony został kondensator uszkodzony oraz wszystkie kondensatory, które znajdowały się na tym samym połączeniu. Dokładnie 1 + 3.