Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Torus 32 XWT Problem z CO. Jaka temperatura wody na wyjściu?

25 Sty 2009 20:54 8869 13
  • Poziom 9  
    Torus 32 XWT Problem z CO. Jaka temperatura wody na wyjściu?

Witam
    Mam kilka pytań odnośnie pieca Torus 32 XWT. Otóż rok temu na wiosnę kupiłem dom wolnostojący 2 kondygnacje o powierzchni użytkowej 220 m2 . Pierwszą niespodzianką był niesprawny piec centralnego w którym wymieniony został zawór trójdrożny przez serwisanta przyczyną było zatarcie się zaworu. W domu Instalacja C.O. wykonana jest z rur miedzianych przekroje rur w głównych 4 pionach 22mm od pionów do poszczególnych grzejników 15mm. Ilość grzejników zamontowanych w domu to ogółem 18 sztuk zliczając wszystkie to 26mb większość to grzejniki o długości 120 cm w tym 5 sztuk po 200mc.Przy każdym grzejniku zamontowana jest głowica termostatyczna. Na dzień dzisiejszy według mnie piec ma słabą wydajność. Grzejniki znajdujące się najdalej od pieca słabo się nagrzewają. Ą gdy odpowiednio kryzuje grzejniki znajdujące się blisko pieca , nagrzanie całej instalacji trwa bardzo długo nawet do 45 minut w mroźne dni. Temperatura ustawiona na czujniku sterującym piecem to 21 stopni , czujnik znajduje się w najdalej oddalonym pomieszczeniu od pieca. Pytania moje dotyczą pieca:

1. Jaka powinna być temperatura wody na wyjściu C.O. z pieca Obecnie jest to 45 stopni max 50 ale po dłuższej pracy pieca jakieś 50 minut.
    2. W jaki sposób najlepiej odkamienić wężownice lub piec który ma już 10 lat?
    3. Jaka mniej więcej powinna być różnica tęp. wody C.O. w trakcie regulacji wartości potencjometrem C.O. w tej chwili przy regulacji delikatnie zwiększa się i zmniejsza płomień palnika?

Oprócz tego w piecu co jakiś czas gaśnie świeczka szczególnie gdy na dworze panuje bez wietrzna pogoda. Jak na razie piec oglądało dwóch fachowców i każdy stwierdził iż nie da się nic więcej zdziałać odnośnie niskiej temperatury wody C.O. Ewentualnie można spróbować odkamienić wężownice pieca. Regulowane było ciśnienie gazu .
    Wszystkich znających tego typu piece proszę o sugestie dotyczące regulacji tego pieca. Tak aby działał jak najwydajniej. Z drugiej strony zastanawiam się nad wymiana pieca prosił bym o ewentualne sugestie w jaki piec zainwestować pieniądze tak aby nie mieć problemów.

Z góry dziękuje za pomoc
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na fotce wygląda nie najgorzej.Ale swoje lata ma.Odkamienienie wymienników na pewno pomorze.Użyj kamixa lub kwasku cytrynowego(w wersji przemysłowej)
    Co do wymiany kotła,to wybieraj pod kątem dostępności serwisu.Opłacalny na obecną chwilę jest MCR deDietrich.Ale nic na siłę-jest w czym wybierac.
  • Poziom 9  
    Witam

Dziękuje za odpowiedz. Nadal ciekawy jestem jaka powinna być temperatura wody C.O. na wyjściu z pieca po uruchomieniu i po przestoju gdy woda ostygnie w obiegu. U mnie jest to 40 stopni dopiero gdy woda wróci z grzejników nieco cieplejsza temperatura oscyluje w granicach 50 stopni.

Jeszcze jedno pytanie dotyczące okamienienia pieca czy zdemontować samą wężownice i dokamieniać czy jest jakis sposób na okamienienie całego pieca?
    Zdemontuj wężownicę ,ten element odpowiada za temperaturę co.Jeśli jest zarośnięta kamieniem ,to jej sprawnośc znacząco spada.
  • Poziom 9  
    Witam

Przymierzam się do okamienienia wężownicy pieca , po wstępnych oględzinach pieca zauważyłem iż biały element izolujący pomiędzy blachami nie jest w najlepszym stanie. Obawiam się ze przy demontażu elementów i ponownym montażu co nieco tego materiału może się zniszczyć stąd moje pytanie. Czy ktoś orientuje się co to jest za materiał i gdzie ewentualnie szukać czegoś takiego bądź co można wykorzystać zamiast tego materiału?
    W Poznaniu reaktywowała się firma Torus,więc spróbuj u żródła -powinni miec ze starych zapasów.
  • Poziom 10  
    jest kilka mozliwosci ze temp nie przekracza 50st
    -serwisant zle ustawil kociol
    -jakas usterka ktora powoduje wylaczenie pieca przy 50st
  • Poziom 9  
    Witam

Dziękuje wszystkim za cenne uwagi dotyczące działania pieca. W przeciągu 2 miesięcy oglądało piec gazowy kilku fachowców z różnych firm. Oraz serwisu TORUSA włącznie. Diagnoza w każdym przypadku jest jednoznaczna. Ten typ tak ma i nic więcej mocy z tego pieca nie da się wyciągnąć. Można się pobawić w okamienienie wężownicy. Niestety w przypadku jej uszkodzenia kupno nowej graniczy z cudem gdyż nie produkuje się już większości części do przestarzałych technicznie pieca firmy Torus. Natomiast używana nie wiadomo jak długo pożyje. Tak ze po gruntownym zastanowieniu się pozostaje przeczekać ten sezon grzewczy , i latem zmodernizować kotłownie. W planach mam wstawienie pieca węglowego oraz pieca Gazowego kondensacyjnego 2 funkcyjnego.

Dziękuje pozdrawiam wszystkich użytkowników forum „ELEKTRODY”

Szczepański Tadeusz
  • Poziom 22  
    Odkamienianie to jedna sprawa,a druga to czystość wymiennika CO.Jeżeli ma dużo nalotów to gaz idzie w komin i długo nagrzewa.
    Kolejny temat to czystość filtra na CO.
    Wydatek pompy(na jakim biegu pracuje,czy ma właściwe obroty,może kondensator nie ma pojemności)
    Czy baypas nie jest zablokowany i woda przepływa przez niego zamiast w instalację.
    Jakie jest ciśnienie gazu przed palnikiem w czasie spoczynku a jakie po odpaleniu.Może być zonk na instalacji,np.rura 1/2" która zmniejsza przepływ gazu.
    Może być uszkodzony czujnik NTC od C.O. który podaje złą wartość do koputerka sterującego.
    Czy wszystkie te czynności sprawdzili ci "fachowcy" czy tylko stali i opowiadali bajki?Przecież ten kocioł ma 32 KW i jak dmuchnie z palnika to nie ma zlituj,woda aż wrze! Coś może być w zespole gazowym że tak słabo podaje.
    Jest tyle opcji,ale wszystkie trzeba sprawdzić aby znaleźć przyczynę.I nie ma że nie da się naprawić!To były super dobre i mało awaryjne kotły!Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    temperatura na zasialnu jest regulowana za pomocą palinka im brdzaiej pogrzewsz tym bardziej rosnie . dla instalcji podłogowych nie moze przekraczać 55 do 60 stponi max bo ja przegrzejesz dla konwencjonalnych grzejnikow moze byc wyższa . dla powrotu spadek zależny jest od temperatury w pomieszczeniu im wicej energi cieolnej zosstaje odprowadzone z grzejnika tym niższ temp an powrocei do kotła. wg norm temp pomieszczen mieszkalnych to 20 /21 [C]. zatem spadek wdg. norm to 25[C]. w przybliżeniu . bilan energi to

Qg= cp*T1-tot*m
    gdzie -> m to masa czynnika grzewczego
    Faktem jest,że przyczyna może leżec w regulacji zespołu gazowego-może ktoś kiedyś zrobił go "super oszczędnym".Ale faktem jest też ,że kotły te "były"nie najgorsze.Dawno temu...
  • Poziom 22  
    Były i jeszcze pracują i nie jednego pewnie przeżyją :-)
  • Poziom 16  
    Witam. Mam taki piec 32 kW, ogrzewam dom 110 m, piętrowy i bez problemu osiąga 80 st.C Po usunięciu kamienia z wymiennika czas nagrzewania skrócił się o 30% tj. około 1,5 godziny. Pewnie spadnie przez to zużycie gazu. Tylko świeczka gaśnie dość często. Po za tym jest ok. Instalacja jest na stalowych, 1- calowych rurach , piec jest włączony w miarę symetrycznie i wszystkie 12 grzejników grzeją równo.
  • Poziom 2  
    Witam.
    Na sterowniku masz dwa pokrętła jeden do CO,drugi do CWU a po prawej stronie pokręteł okrągły otwór zaślepiony gumowym korkiem, wyjmij go pod nim jest (biała) podkówka weź mały wkrętak i przekręć ją w prawą stronę do oporu to powinno usunąć twój problem i będziesz się dalej cieszył z tego kotła

Pozdrawiam :D :idea: